UPDATED: 12.25.2020

 

NAIA Programs

There are 173 wrestlers from CA high schools on NAIA rosters for 2020-2021

 

 

High School (Section)

NAIA Wrestlers

Northview (Southern)

5

Selma (Central)

5

Gilroy (Central Coast)

4

Villa Park (Southern)

4

Arroyo Grande (Central)

3

Calvary Chapel (Southern)

3

Foothill (Northern)

3

Lemoore (Central)

3

Oakdale (Sac Joaquin)

3

Yucaipa (Southern)

3

17 teams

2

 

Previous NAIA Qualifiers (11)

 

#

SCHOOL

STATE

NAME

YEAR

WT

HIGH SCHOOL (SECTION)

1

Baker University

KS

Dominick Arellano

SR

133

Northview (Southern)

2

Baker University

KS

Angel Verduzco

JR

184

El Dorado (Southern)

3

Briar Cliff University

IA

Maximus Barajas

RS FR

141

ML King (Southern)

4

Briar Cliff

IA

Cesar Maddox

FR

174

San Pasqual (San Diego)

5

Campbellsville University

KY

Gabe Martinez

RS FR

184

Oakdale (Sac Joaquin)

6

Campbellsville University

KY

Ben Molina

FR

285

Oakdale (Sac Joaquin)

7

Central Methodist University

MO

Thomas Gray

FR

133

Oakland Tech (Oakland)

8

Central Methodist University

MO

Michael Mallott

FR

125

Union Mine (Sac Joaquin)

9

Central Methodist University

MO

Alex Perez

FR

141

Santa Ynez (Southern)

10

Central Methodist University

MO

Jesus Plasencia

FR

125

Eastlake (San Diego)

11

Concordia University

NE

Rivaldo Arellano

FR

285

Arroyo Grande (Central)

12

Concordia University

NE

Braulio Banuelos

SR

165

Poway (San Diego)

13

Concordia University

NE

Issiah Burks

JR

157

Hemet (Southern)

14

Concordia University

NE

Mason Garcia

FR

184

Arroyo Grande (Central)

15

Concordia University

NE

Brandon Gonzalez

SO

157

San Marcos (Southern)

16

Concordia University

NE

Clayton Laabs

SO

197

Villa Park (Southern)

17

Concordia University

NE

Oscar Ramirez-Garcia

SR

184

Beaumont (Southern)

18

Concordia University

NE

Douglas Redding

FR

174

Villa Park (Southern)

19

Concordia University

NE

Emmanuel Zepeda

JR

165

Fremont (Los Angeles)

20

Dickinson State University

ND

Zach Myers

JR

285

Vacaville (Sac Joaquin)

21

Doane University

NE

Adones Puig-Hink

FR

149

Lincoln (Sac Joaquin)

22

Doane University

NE

Matthew Fee

FR

197

Fountain Valley (Southern)

23

Doane University

NE

Sebastian Gutierrez

FR

285

Redlands EV (Southern)

24

Doane University

NE

Tristan Zamilpa

SO

149

Buchanan (Central)

25

Doane University

NE

Zion Longsine

FR

285

Bonita (Southern)

26

Embry-Riddle Aeronautical

AZ

Shane Bertero

FR

157

Amador (North Coast)

27

Embry-Riddle Aeronautical

AZ

Garrett Fletcher

FR

149

Frontier (Central)

28

Embry-Riddle Aeronautical

AZ

Austin Morgan

FR

157

Vacaville (Sac Joaquin)

29

Embry-Riddle Aeronautical

AZ

Jason Valencia

SO

141

Northview (Southern)

30

Graceland University

IA

Jordan Denny

SR

174

Folsom (Sac Joaquin)

31

Graceland University

IA

Ivan Gomez

JR

133

Waterford (Sac Joaquin)

32

Graceland University

IA

Moises Hernandez

JR

133

Long Beach Wilson (Southern)

33

Graceland University

IA

Jack O’Donnell

SO

149

Westminster (Southern)

34

Grand View University

IA

Korey Mendoza

FR

141

Yucaipa (Southern)

35

Grand View University

IA

Ben Murphy

FR

141

Oakmont (Sac Joaquin)

36

Hastings College

NE

Jake Abeyta

SR

184

Oakdale (Sac Joaquin)

37

Hastings College

NE

Kavika Aholelei

SO

125

Yorba Linda (Southern)

38

Hastings College

NE

Marco Valdivia

SR

285

South Hills (Southern)

39

Indiana Institute of Tech

IN

Joseph Chacon

JR

285

Birmingham (Los Angeles)

40

Indiana Institute of Tech

IN

Josiah Monjaras

FR

141

Las Lomas (North Coast)

41

Indiana Institute of Tech

IN

Diego Nava

RS FR

141

Birmingham (Los Angeles)

42

Indiana Institute of Tech

IN

Vernon Willis, Jr.

RS SR

285

Carter (Southern)

43

Life University

GA

Jace Luchau

SO

157

Selma (Central)

44

Life University

GA

Tony Rogers

JR

285

Chester (Northern)

45

Life University

GA

Russell Rucklos

SO

184

Foothill (Northern)

46

Life Pacific University

CA

Jared Alvarado

SO

125

JW North (Southern)

47

Life Pacific University

CA

Joshua Avila

SO

285

Rowland (Southern)

48

Life Pacific University

CA

Neil Carter

FR

184

Servite (Southern)

49

Life Pacific University

CA

Antonio DaCosta

JR

285

Torrance (Southern)

50

Life Pacific University

CA

Misiteni Eke

FR

285

Menlo-Atherton (Central Coast)

51

Life Pacific University

CA

Shawheen Ghalambor

SR

133

San Dimas (Southern)

52

Life Pacific University

CA

Carlos Hernandez

FR

197

Fallbrook (San Diego)

53

Life Pacific University

CA

Isaac Kephart

SO

125

Arroyo Grande (Central)

54

Life Pacific University

CA

Noel Magallanes

JR

157

La Quinta (Southern)

55

Life Pacific University

CA

Robert Pinto

JR

125

Northview (Southern)

56

Life Pacific University

CA

Jeremiah Smith

JR

184

Rim of the World (Southern)

57

Life Pacific University

CA

Brandon Sotomayor

SR

285

Centennial (Central)

58

Life Pacific University

CA

Aram Zavala

FR

149

Central Union (San Diego)

59

Lourdes University

OH

Noah Nuno

RS SR

197

Rancho Cucamonga (Southern)

60

Menlo College

CA

Antonio Andrade

JR

285

Gilroy (Central Coast)

61

Menlo College

CA

John Andrade

JR

141

Corcoran (Central)

62

Menlo College

CA

Logan Avina-Barajas

FR

149

Clovis (Central)

63

Menlo College

CA

Jordan Bernal

SR

174

Littlerock (Southern)

64

Menlo College

CA

Daniel Borrego

JR

125

Terra Nova (Central Coast)

65

Menlo College

CA

Zaire Caldwell

SO

165

Realm Charter (Oakland)

66

Menlo College

CA

Nick Camacho

JR

141

Paramount (Southern)

67

Menlo College

CA

Logan Childers

FR

157

Kennedy (North Coast)

68

Menlo College

CA

Richard Cho

FR

133

Pioneer (Central Coast)

69

Menlo College

CA

Noah Collazo

JR

165

Lemoore (Central)

70

Menlo College

CA

Connor Cormier

FR

141

Leland (Central Coast)

71

Menlo College

CA

Abraham Del Toro

JR

157

Madera (Central)

72

Menlo College

CA

Oscar Diaz

SO

174

Edison (Sac Joaquin)

73

Menlo College

CA

Ryan Enciso

SO

184

Gilroy (Central Coast)

74

Menlo College

CA

Jimmy Estrada

FR

133

Selma (Central)

75

Menlo College

CA

Alex Garcia

SR

157

Christopher (Central Coast)

76

Menlo College

CA

Jesse Gaytan

FR

125

Lemoore (Central)

77

Menlo College

CA

Jesus Guizar

JR

141

Vallejo (Sac Joaquin)

78

Menlo College

CA

Richard Gurule

JR

149

Calvary Chapel (Southern)

79

Menlo College

CA

Raul Ortiz

JR

149

Scotts Valley (Central Coast)

80

Menlo College

CA

Elijah Palacio

JR

141

Edison (Southern)

81

Menlo College

CA

Michael Pechina

SO

157

Junipero Serra (Central Coast)

82

Menlo College

CA

Eric Reyes

SR

141

Yucaipa (Southern)

83

Menlo College

CA

Diego Sanchez

JR

285

Montclair (Southern)

84

Menlo College

CA

Eric Sanchez

JR

125

Silver Creek (Central Coast)

85

Menlo College

CA

Esteban Sanchez

FR

133

Silver Creek (Central Coast)

86

Menlo College

CA

Riley Siason

JR

125

Alvarez (Central Coast)

87

Menlo College

CA

Amrit Singh

SR

197

Merrill West (Sac Joaquin)

88

Menlo College

CA

Ashton Stanley

JR

141

Ukiah (North Coast)

89

Menlo College

CA

Royal Tabaldo

SO

149

Evergreen Valley (Central Coast)

90

Menlo College

CA

Greg Viloria

JR

125

Merrill West (Sac Joaquin)

91

Menlo College

CA

Rubel Zelaya

FR

141

Prospect (Central Coast)

92

Midland University

NE

Ray Aranda

JR

157

Clovis West (Central)

93

Midland University

NE

Steven Aranda

SO

141

Clovis West (Central)

94

Midland University

NE

Matt Johnston

JR

285

Chowchilla (Central)

95

Midland University

NE

Mario Martinez

JR

133

Central (Central)

96

Midland University

NE

Andrew Poumele

SO

285

Helix (San Diego)

97

Missouri Baptist

MO

Daniel Feustel

SO

157

Freedom (North Coast)

98

Missouri Valley College

MO

Larry Rodriguez

JR

157

Calvary Chapel (Southern)

99

Missouri Valley College

MO

Karim Shakur

JR

184

Tamalpais (North Coast)

100

Morningside College

IA

Richard Lopez

FR

133

Garden Grove (Southern)

101

Morningside College

IA

Kaimana McCreadie

SO

184

Irvine (Southern)

102

Northwestern College

IA

Manny Jaramillo

FR

133

Selma (Central)

103

Northwestern College

IA

Chase Peterson

SR

149

Foothill (Northern)

104

Northwestern College

IA

Marcus Tucker

SR

125

Helix (San Diego)

105

Oklahoma Wesleyan

OK

Chad Sakamoto

FR

174

Gilroy (Central Coast)

106

Ottawa University

KS

Brock Chapman

FR

157

Rim of the World (Southern)

107

Simpson University

CA

Elijah Blake

JR

149

Mt. Diablo (North Coast)

108

Simpson University

CA

Chris Borba

FR

285

Watsonville (Central Coast)

109

Simpson University

CA

Eduardo Esquivel

FR

133

Ramona (Southern)

110

Simpson University

CA

Jacob Gonsalves

JR

197

Lemoore (Central)

111

Simpson University

CA

William Hernandez

SO

165

ML King (Southern)

112

Simpson University

CA

Trevor Holguin

FR

157

Simi Valley (Southern)

113

Simpson University

CA

Connado Lopez

SR

165

Hoover (Central)

114

Simpson University

CA

Angel Marcilas

JR

285

Delano (Central)

115

Simpson University

CA

Adrian Marrufo

SR

141

Dos Palos (Central)

116

Simpson University

CA

Esteban Molina

SO

157

Firebaugh (Central)

117

Simpson University

CA

Victor Moore

JR

285

Calaveras (Sac Joaquin)

118

Simpson University

CA

Elian Murrillo

FR

141

Norte Vista (San Diego)

119

Simpson University

CA

Jacob Pursell

SO

165

Tokay (Sac Joaquin)

120

Simpson University

CA

Luis Saucedo

JR

125

Central Valley (Sac Joaquin)

121

Simpson University

CA

Ivan Sevilla

SR

184

Coalinga (Central)

122

Simpson University

CA

Nicholas Stringer

FR

125

Nordhoff (Southern)

123

Simpson University

CA

Bryan Swagerty

SR

285

Anderson (Northern)

124

Southeastern University

FL

Colton Stone

SO

149

Foothill (Northern)

125

Southern Oregon University

OR

Kyle Jimenez

RS JR

133

Escalon (Sac Joaquin)

126

Southern Oregon University

OR

Hunter Roberson

RS JR

141

Rancho Buena Vista (San Diego)

127

University of Jamestown

ND

Tommy Beringer

FR

141

Vista Murrieta (Southern)

128

University of Jamestown

ND

Roman Carrillo

FR

133

Temecula Valley (Southern)

129

University of Jamestown

ND

Parker Chaffee

FR

184

Serrano (Southern)

130

University of Jamestown

ND

Ramiro Macias

SR

285

Kennedy (Central)

131

University of Providence

MT

Joel Avila

JR

125

La Quinta (Southern)

132

University of Providence

MT

Christian Mesa

SR

141

Sultana (Southern)

133

Vanguard University

CA

Geovanni Alvarado

FR

125

JW North (Southern)

134

Vanguard University

CA

Mario Barrios

SR

133

Gladstone (Southern)

135

Vanguard University

CA

Gabriel Cortez

SO

141

Northview (Southern)

136

Vanguard University

CA

Zachary Cunningham

JR

133

Northview (Southern)

137

Vanguard University

CA

Jakob Edwards

FR

184

Cypress (Southern)

138

Vanguard University

CA

Armon Fayyazi

SR

165

Irvine (Southern)

139

Vanguard University

CA

Baron Gaunt

FR

174

West Torrance (Southern)

140

Vanguard University

CA

Andrew Gomez

SR

141

Yorba Linda (Southern)

141

Vanguard University

CA

Carson Hatch

FR

285

Hughson (Sac Joaquin)

142

Vanguard University

CA

Gerardo Hernandez

JR

174

Capistrano Valley (Southern)

143

Vanguard University

CA

Isaiah Hernandez

FR

184

Selma (Central)

144

Vanguard University

CA

Juan Lopez

SO

149

Bishop Amat (Southern)

145

Vanguard University

CA

Caleb Jones

FR

157

Calvary Chapel (Southern)

146

Vanguard University

CA

Steven Kroesen

SO

133

Laguna Hills (Southern)

147

Vanguard University

CA

Micha Leininger

SO

133

Rancho Bernardo (San Diego)

148

Vanguard University

CA

Sunny Luna

SO

133

Victor Valley (Southern)

149

Vanguard University

CA

Luke Lussier

SO

165

Victor Valley (Southern)

150

Vanguard University

CA

Ryan Ortiz

FR

197

Villa Park (Southern)

151

Vanguard University

CA

Frederick Padilla

SR

165

Northview (Southern)

152

Vanguard University

CA

Michael Ruiz

FR

285

Villa Park (Southern)

153

Vanguard University

CA

Joshua Sapien

SR

285

Bishop Amat (Southern)

154

Vanguard University

CA

Andrew Saucedo

JR

157

Ramona (Southern)

155

Vanguard University

CA

Andrew Shin

SO

174

Hoover (Southern)

156

Vanguard University

CA

Nathan Thomas

FR

133

Upland (Southern)

157

Vanguard University

CA

Caleb Trumbull

FR

149

Canyon Springs (Southern)

158

Vanguard University

CA

Adam Valdez

SR

149

Barstow (Southern)

159

Vanguard University

CA

Dylan Vanerwegen

FR

157

Castro Valley (North Coast)

160

Vanguard University

CA

Jonathan Villa

FR

285

Moreno Valley (Southern)

161

Vanguard University

CA

Josh Whaley

FR

125

Upland (Southern)

162

Vanguard University

CA

Nathan Yanez

SO

125

Yucaipa (Southern)

163

Vanguard University

CA

George Zuniga

FR

157

Selma (Central)

164

Waldorf University

IA

Itai Hod-Tuszynski

FR

141

Quartz Hill (Southern)

165

Waldorf University

IA

James Howey

SR

184

Ayala (Southern)

166

Waldorf University

IA

Robert Ornelas

SR

149

San Bernardino (Southern)

167

Waldorf University

IA

Austin Shafer

FR

157

Quartz Hill (Southern)

168

Wayland Baptist University

TX

Brian Anderson

SR

197

Lancaster (Southern)

169

William Penn University

IA

Troy Mita

FR

149

Prospect (Central Coast)

170

York College

NE

Nick Coria

JR

141

Lompoc (Central)

171

York College

NE

John Fox

SO

141

Gilroy (Central Coast)

172

York College

NE

Zachary Ortiz

JR

197

Moorpark (Southern)

173

York College

NE

Fernando Servin

SO

-

Kennedy (Central)