Updated: January 15, 2020

 

STATE DATA

138 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

SEASON RESULTS

HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Aaron Nagao

SENIOR

 

Esperanza

SOUTHERN

1st Sonora TOC (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Stoddard (POW)

1-0 vs. Smith (YUC)

TOC: d. Smith (Yucaipa) 10-0

TOC: d. Stoddard (Poway) 4-0

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SS, 1st CA (126)

’18: 2nd SS, 2nd CA (113)

’17: 3rd SS, 5th CA (106)

 

NATIONALS:

1st '18 Jr. Nationals Folkstyle (113)

2

2

Alex Ramirez

JUNIOR

 

Rowland

SOUTHERN

1st LC Canyon Hamada (OW, 145)

1st Las Vegas Holiday Classic (145)

1st Upland Black Watch (OW, 145)

4th Doc Buchanan (138)

2nd Temecula Valley B4B (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Salas (SJB)

1-0 vs. Cortez (DIN)

1-0 vs. Blake (DO)

1-0 vs. Lake (BUC)

2-0 vs. Navida (POW)

1-0 vs. Villa (CH)

 

0-1 vs. Wick (SMO)

LCC: d. Villa (Citrus H.) 1:10

LCC: d. Blake (Del Oro) 9-6

LV: d. Navida (Poway) 8-2

LV: d. Presser SHDR 0:29

LV: d. Edwards BEAV 3:28

UPL: d. Fernandez (Birmingh.) 3:13

DOCB: d. Kelley PLGR 1:38

DOCB: d. Sanchez (Silver Cr.) 1:01

DOCB: d. Green BROO 3-2 TB2

DOCB: l. Cardenas POM 9-3

DOCB: d. Morris DOUG 10-2

DOCB: d. Lake (Buchanan) 10-4

DOCB: d. Salas (SJ Bosco) 1-0

DOCB: l. Travis FTOL 7-6

TV: d. C. Trumbull (Canyon Sp.) 5-4

TV: d. Navida (Poway) 6-1

TV: d. Cortez (Dinuba) 3-1 SV1

TV: l. Wick (San Marino) 4-2

 

MASTERS/STATE:

’19: N/A SS (126)

’18: 3rd SS, DEF CA (113)

3

3

Isaac Salas

JUNIOR

St. John Bosco

SOUTHERN

3rd Reno TOC (138)

5th Doc Buchanan (138)

1st Five Counties (138)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Porter (GIL)

1-0 vs. Ramirez (FV)

1-0 vs. Holiday (ESP)

 

0-1 vs. Ramirez (ROW)

RTOC: d. Holiday (Esperanza) 4-0

RTOC: d. Mode CROO 9-3

RTOC: l. Cardenas POM 4:32

RTOC: d. Humpreys LAYT 5-1

RTOC: d. Mode CROO 9-2

DOCB: d. Forte DELB 10-0

DOCB: d. Killic WOODW 3-2

DOCB: d. Porter (Gilroy) 7-6

DOCB: l. Rivera LHIGH 3-1 SV

DOCB: l. Ramirez (Rowland) 1-0

DOCB: d. O'Brien WASA 7-1

5CO: d. Ramirez (Fountain V.) 4:32

5CO: d. Porter (Gilroy) 3-2 TB2

NATIONALS:

5th '19 Journeymen Fall Classic (140A)

8th '19 UWW Cadet Nat. Freestyle (65k)

7th '19 FloNat. UWW Cadet Greco (60k)

7th ’17 Cadet Nationals Greco (113)

2nd ’17 UWW Cadet Nat. Freestyle (50k)

1st ’17 Cadet Nat. Folkstyle (OW, 106)

4

4

Henry Porter

JUNIOR

Gilroy

CENTRAL COAST

1st Clovis West Shootout (138)

2nd Reno TOC (138)

7th Doc Buchanan (138)

2nd Five Counties (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lake (BUC)

1-0 vs. Stoddard (POW)

1-0 vs. Che (SMO)

1-0 vs. Montoya (CN)

 

0-2 vs. Salas (SJB)

CWSO: d. Brauning (Vacaville) 1:45

CWSO: d. Riley (Buchanan) fall

CWSO: d. Almarinez (Vacaville) 1:32

CWSO: d. Montoya (Clovis No.) 10-1

RTOC: d. Che (San Mairno) 1:59

RTOC: d. Stoddard (Poway) 8-2

RTOC: l. Cardenas POM 4:45

DOCB: d. Eveland CRVL 3:52

DOCB: d. Osborn POND 9-3

DOCB: d. Hughes LHIGH 15-4

DOCB: l. Salas (SJ Bosco) 7-6

DOCB: d. Stauffenberg MONT 9-2

DOCB: l. O'Brien WASA 10-6

DOCB: d. Lake (Buchanan) 10-2

5CO: d. Hernandez (Aliso Nig.) 0:27

5CO: d. Arias (Selma) 15-3

5CO: d. Reyes (South H.) 18-2

5CO: l. Salas (SJ Bosco) 3-2 TB2

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SJS, 3rd CA (132)

’18: 2nd SJS, 2nd CA (120)

 

NATIONALS:

2nd ’19 Grappler Fall Classic-MI (El. 140)

3rd '19 NHSCA Sophomore (132)

3rd ’18 NHSCA Freshman (120)

5

6

Josh Medina

SENIOR

Servite

SOUTHERN

1st Westminster Coss. (OW, 138)

1st Marina Mann Classic (OW, 138)

2nd Buchanan Zinkin Classic (138)

DEF, Doc Buchanan (138)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Lake (BUC)

1-0 vs. Holiday (ESP)

 

0-1 vs. Levine (SJB)

COSS: d. Centeno (SJ Bosco) 2:14

MAN: d. Riley (Buchanan) 20-4

MAN: d. Lake (Buchanan) 3:33

ZINK: d. Holiday (Esperanza) 3:13

ZINK: d. Lake (Buchanan) 8-7

ZINK: l. Levine (SJ Bosco) 5-2

DOCB: d. Boyce DESH 13-5

DOCB: d. Conner (Palm Des.) 1:40

DOCB: l. Mannella WOODW 18-6

DOCB: l. Che (San Marino) FORF

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd SS, 7th CA (132)

17: I-D, SS (120)

6

7

Kyler Lake

SOPHOMORE

 

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (138)

2nd Marina Mann Classic (138)

3rd Buchanan Zinkin Classic (138)

8th Doc Buchanan (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Landin (FRO)

1-0 vs. Takara (TV)

1-0 vs. Abacherli (MLK)

 

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Porter (GIL)

0-2 vs. J. Medina (SERV)

CHUK: d. Orlando (Bellarmine) 13-0

CHUK: d. Sanchez (Silver Cr.) 5:05

CHUK: d. Landin (Frontier) 7-1

MAN: d. McLaughlin (Mater Dei) 7-0

MAN: l. J. Medina (Servite) 3:33

ZINK: d. Flores (Monache) 8-1

ZINK: d. Takara (Temecula) 4-0

ZINK: l. J. Medina (Servite) 8-7

ZINK: d. Abacherli (ML King) 4-2

ZINK: d. Romero TOPP 7-2

DOCB: d. Morris DOUG 16-8

DOCB: d. Bennett STED 5-1

DOCB: l. Travis FTOL 9-5

DOCB: d. Kilic WOODW 5-1

DOCB: l. Ramirez (Rowland) 10-4

DOCB: l. Porter (Gilroy) 10-2

 

NATIONALS:

2nd '19 USAW 16U Nat. Folkstyle (126)

3rd ’18 Cadet Nationals Folkstyle (113)

7

8

Cade Lucio

JUNIOR

 

Bakersfield

CENTRAL

2nd Clovis West Shootout (152)

1st Bakersfield Rumble Rig (152)

5th Reno TOC (145)

0-2 Doc Buchanan (145)

6th Temecula Valley B4B (145)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Navida (POW)

1-0 vs. Birch (VAC)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

0-1 vs. Wick (SMO)

0-1 vs. Cortez (DIN)

0-1 vs. Gayer (CCH)

0-1 vs. Avina (CLO)

0-1 vs. Okada (SERV)

CWSO: d. Birch (Vacaville) 2-1

CWSO: l. Saldate (Gilroy) 0:51

BAK: d. Lewis (Northview) 6-4

DUAL: l. Avina (Clovis) 3-1 OT

RTOC: d. Navida (Poway) 4-1

RTOC: l. Ferrari ALLEN 11-3

RTOC: l. Guerrero CIB 6-4

RTOC: d. Navida (Poway) 5:29

DOCB: l. Troczinski DELB 8-7

DOCB: l. Okada (Servite) 4:12

TV: d. Darrin (Castro V.) 5-0

TV: d. Guerrero CIB 3-2 SV1

TV: l. Wick (S. Marino) 1:43

TV: l. Gayer (Calvary Ch.) 10-1

TV: l. Cortez (Dinuba) 3:00

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th CS, 4-2 Top 12 CA (132)

’18: 5th CS, 3-2 Top 12 CA (120)

 

NATIONALS:

2nd ’19 USAW Jr. Nation. Greco (138)

6th '18 NHSCA Freshman (120)

8

9

Zane Stoddard

SENIOR

Poway

SAN DIEGO

5th Reno TOC (138)

1st Las Vegas Holiday Classic (138)

2nd Sonora TOC (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Montoya (CN)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Porter (GIL)

RTOC: d. Humphreys LAYT 4-2

RTOC: d. Montoya (Clovis No.) 4-2

RTOC: l. Porter (Gilroy) 8-2

RTOC: l. Mode CROO 3-0

RTOC: d. Humphreys LAYT 1-0

LV: d. Sauter LIB 3-0

DUAL: d. Fletcher (Frontier) fall

TOC: d. Centeno (SJ Bosco) 7-1

TOC: d. Burns (Poway) 1:23

TOC: l. Nagao (Esperanza) 4-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SDS, 1-2 CA (132)

9

11

Garrett Fletcher

SENIOR

Frontier

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (145)

2nd El Cajon Invite (145)

2-2 Doc Buchanan (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Silveria (PIT)

2-0 vs. Bollinger (SULT)

1-0 vs. Murabito (LG)

 

0-1 vs. Le (RB)

CHUK: d. Murabito (L. Gatos) 5:47

CHUK: d. Silveria (Pitman) 7-4

ELC: d. Cortez (Sultana) 0:52

ELC: d. Bollinger (Sultana) 2:53

ELC: l. Le (Rancho B.) 7-0

DUAL: l. Stoddard (Poway) fall

DOCB: l. Ogunsanya OPRF 13-3

DOCB: d. Bergeron ROSE 9-1

DOCB: d. Bollinger (Sultana) 4-1

DOCB: l. Zargo BERG 14-6

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th CS, 3-2 CA (132)

’18: 6th CS, 2-2 CA (132)

’17: 10th CS, 0-2 CA (126)

-

10

Collin Hayes

SENIOR

Northview

SOUTHERN

No action since early December

“Frozen” until return

 

2nd Baker. Rumble Rig (145); DEF

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Viveros (KING)

BAK: l. Viveros (Kinsgb.) DEF

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SS, 2-2 Qtrs. CA (132)

’18: 3rd SS, 4-2 Top 12 CA (126)

’17: 2-2 S (126)

10

12

Sammy

Silveria

SENIOR

Pitman

SAC JOAQUIN

2nd Chukchansi Invite (145)

1st Castro V. Bay Area 57 (145)

1st Los Banos Morning Star (152)

1st Aptos Pat Lovell Holiday (145)

1-2 Doc Buchanan (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Watts (CN)

1-0 vs. Lopez (GIL)

1-0 vs. Murabito (LG)

1-0 vs. Heydarpour (PA)

 

0-1 vs. Fletcher (FRO)

CHUK: d. Lopez (Golden W.) 6:26

CHUK: d. Heydarpour (Palo Alto) 7-2

CHUK: l. Fletcher (Frontier) 7-4

LB: d. Luna (East Union) 16-1

APT: d. Murabito (Los Gatos) 8-2

APT: d. Lopez (Gilroy) 5-1

DOCB: d. Watts (Clovis No.) 8-6

DOCB: l. Killic WOODW 9-3

DOCB: l. O'Brien WASA 4:06

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SJS, 2-2 CA (145)

’18: 2nd SJS, 1-2 CA (132)

11

13

Evan Ivaldi

JUNIOR

Del Oro

SAC JOAQUIN

2nd LC Canyon Hamada (138)

All-T, Folsom Jailbreak Duals (145)

1st Sierra Nevada Classic (138)

2-2 Doc Buchanan (138)

1st Tim Brown Memorial (138)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Othman (BEN)

1-0 vs. Schannep (WHI)

1-0 vs. Montgomery (CHE)

 

0-1 vs. Schumm (CH)

LCC: d. Reyes (South H.) 6-2

LCC: l. Schumm (Citrus H.) 2:51

DUAL: d. Schannep (Whitney)

SNC: d. Fear (Casa Roble) 0:48

SNC: d. Sherman DAYT 5:25

SNC: d. Montgomery (Chester) 1:48

DOCB: l. Rivera LHIGH 14-3

DOCB: d. Othman (Benicia) 9-2

DOCB: d. Swanson LHIGH 1:29

DOCB: l. Kilic WOODW 13-5

TIM: d. Monroe (Ponderosa) TF

TIM: d. Null (Cosumnes O.) fall

TIM: d. Montgomery (Chester) fall

TIM: d. Othman (Benicia)

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SJS, 0-2 CA (126)

’18: 2nd SJS, 4-2 Top 12 CA (106)

12

18

(145)

Ethan Birch

SOPHOMORE

 

Vacaville

SAC JOAQUIN

3rd Clovis West Shootout (152)

All-T, Vacaville Larry Nelson (145)

8th Buchanan Zinkin Classic (145)

3-2 The Clash XVIII-MN (145)

1st Temecula Valley B4B (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Takara (TV)

2-0 vs. Watts (CN)

 

0-1 vs. Lucio (BAK)

0-1 vs. Avina (CLO)

0-1 vs. McDonnell (FV)

0-1 vs. Okada (SERV)

CWSO: l. Lucio (Bakersf.) 2-1

CWSO: d. Navarro (Vista) 8-3

DUAL: d. Rodriguez (Redwood) fall

DUAL: d. Watts (Clovis No.) 2-0

DUAL: d. Lee (Bella Vista) 5-2

ZINK: l. Avina (Clovis) 5-0

ZINK: d. Watts (Clovis No.) 5-1

ZINK: l. McDonnell (Fountain V.) 7-3

ZINK: l. Okada (Servite) 9-3

TV: d. DL Torre (Temescal) 1:10

TV: d. Burns (Poway) 8-3

TV: d. Takara (Temecula V.) 4-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SJS, 0-2 CA (138)

13

14

Zach Watts

SENIOR

Clovis North

CENTRAL

4-2 Reno TOC (145)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (145)

1-2 Doc Buchanan (138)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Jacinto (GIL)

0-1 vs. Silveria (PIT)

0-1 vs. Okada (SERV)

0-2 vs. Birch (VAC)

DUAL: l. Birch (Vacaville) 2-0

DUAL: d. Matheson (Granada) fall

DUAL: d. Lee (Bella Vista) 3-1

RTOC: l. O’Brien WASA 0:49

RTOC: d. Casarez REED 13-8

RTOC: l. Jacinto (Gilroy) 9-1

ZINK: l. Okada (Servite) 3:30

ZINK: d. Lucero (Esperanza) 3:36

ZINK: d. Silva (Clovis No.) 6-2

ZINK: l. Birch (Vacaville) 5-1

DUAL: d. Forte DELB 13-0

DOCB: l. Silveria (Pitman) 8-6

DOCB: d. Fredricksm. MONA 1:33

DOCB: l. Morris DOUG 8-6

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CS, 4-2 Top 12 CA (138)

’18: 6th CS, 0-2 CA (145)

-

-

Sergio Montoya

FRESHMAN

Clovis North

CENTRAL

2nd Clovis West Shootout (138)

4-2 Reno TOC (138)

6th Buchanan Zinkin Classic (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Holiday (ESP)

1-0 vs. East (BAK)

 

1-1 vs. Takara (TV)

 

0-1 vs. Porter (GIL)

0-1 vs. Levine (SJB)

0-1 vs. Stoddard (POW)

0-1 vs. Abacherli (MLK)

0-1 vs. Heras (TUR)

CWSO: d. Spears (Bakersf.) 12-3

CWSO: d. East (Bakersf.) 6-0

CWSO: l. Porter (Gilroy) 10-1

DUAL: l. Heras (Turlock) 5:25

DUAL: d. Bejarano (Clovis E.) 6-0

RTOC: d. Santillan GRDV 7-6

RTOC: l. Stoddard (Poway) 4-2

RTOC: l. Takara (Temecula) 10-2

ZINK: l. Levine (SJ Bosco) 1-0

ZINK: d. Takara (Temecula) 6-1

ZINK: d. Holiday (Esperanza) 5-3

ZINK: l. Romero TOPP 9-1

ZINK: l. Abacherli (ML King) 2:19

 

14

11

(132)

Kyle Botelho

SENIOR

Burlingame

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula (138)

1st Fremont Webber Lawson (138)

1st Cupertino Bianchini (138)

1st Christopher Bert Mar (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Bulatao (FRE)

HMB: d. Bulatao (Fremont) 10-3

WL: d. Antonio (Evergreen) FORF

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd CCS, 1-2 CA (132)

’18: 3rd CCS, 0-2 CA (126)

’17: 5th CCS (106)

15

15

David Villa

JUNIOR

 

Citrus Hill

SOUTHERN

1st Carter Invite (145)

4th LC Canyon Hamada (145)

2nd Citrus Hill Hawks Nest (145)

2nd Canyon Sp. Raul Huerta (145)

1st Arlington Riverside Cty. (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Takara (TV)

1-0 vs. C. Trumbull (CSP)

1-0 vs. Gutierrez (BRAW)

 

1-1 vs. Noriega (PD)

 

0-1 vs. Ramirez (ROW)

CAR: d. Brown (Laguna H.) fall

CAR: d. C. Trumbull (Canyon S.) 5:00

LCC: l. Ramirez (Rowland) 1:10

LCC: d. Gutierrez (Brawley) 1-0

LCC: l. Thamavongs. SLAM 10-2

CH: d. Chapman (Rim World) 11-1

CH: l. Noriega (Palm Des.) 3-2

RH: d. Cortez (Sultana) 3-0

RH: d. Noriega (Palm Des.) 10-4

RH: l. Rokop IRON 9-6

ARL: d. Takara (Temecula) 3-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SS, 0-2 CA (138)

’18: 0-2 S (132)

16

16

Basil Othman

SENIOR

 

Benicia

NORTH COAST

1st Ivey Garner Maui Inv.-HI (145)

2nd Aptos Pat Lovell Holiday (138)

0-2 Doc Buchanan (138)

2nd Tim Brown Memorial (138)

 

Key H2H Results:

0-2 vs. Ivaldi (DO)

0-1 vs. Swan (CLO)

APT: d. Bargas (Hughson) 4:27

APT: l. Swan (Clovis) 12-6

DOCB: l. Cardenas POM 16-0

DOCB: l. Ivaldi (Del Oro) 9-2

TIM: d. Endsley (Elk Grove)

TIM: d. Casarez REED

TIM: l. Ivaldi (Del Oro)

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd NCS, 3-2 CA (132)

’18: 2-2 Qtrs. SJS (126)

’17: 7th SJS (113)

17

17

Isaiah

Schannep

JUNIOR

Whitney

SAC JOAQUIN

1st Vista Del Lago Eagle Inv. (145)

1st San Marin Green & Gold (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Burnett (VDL)

 

0-1 vs. Ivaldi (DO)

VDL: d. Burnett (Vista DL) 11-4

VDL: d. Casarez REED 9-7

DUAL: l. Ivaldi (Del Oro)

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SJS, 1-2 CA (120)

18

18

Mark Takara

SOPHOMORE

 

Temecula

Valley

SOUTHERN

1st Bakersfield Rumble Rig (138)

7th Reno TOC (138)

3-2 Qtrs. Zinkin Classic (138)

2nd Arlington Riverside Cty. (138)

2nd Temecula Valley B4B (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Abacherli (MLK)

1-0 vs. Okada (SERV)

1-0 vs. Che (SMO)

1-0 vs. Holiday (ESP)

1-0 vs. Morales (POW)

 

1-1 vs. Montoya (CN)

 

0-1 vs. Lake (BUC)

0-1 vs. Birch (VAC)

0-1 vs. Villa (CH)

BAK: d. Fernandez (DL Salle) 4-0

BAK: d. Riley (Buchanan) 8-2

DUAL: d. Okada (Servite) 4-0

RTOC: d. Morales (Poway) 1:03

RTOC: l. Cardenas POM 4:19

RTOC: d. Montoya (Clovis No.) 10-2

RTOC: l. Mode CROO 6-4

RTOC: d. Moore ALLEN 4-3

ZINK: d. Bejarano (Clovis E.) 1:33

ZINK: l. Lake (Buchanan) 4-0

ZINK: l. Montoya (Clovis No.) 6-1

ARL: d. Abacherli (ML King) 5:27

ARL: l. Villa (Citrus H.) 3-2

TV: d. Che (S. Marino) 1:37

TV: d. Curtis SHDR 2:50

TV: d. Holiday (Esperanza) 5:24

TV: l. Birch (Vacaville) 4-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SS, 1-2 CA (126)

19

19

Tyler Smith

JUNIOR

 

Yucaipa

SOUTHERN

1st Victor Valley Dick Comly (138)

1st Los Osos Tom Bravo (138)

1st Santiago Shark Tank (138)

4th Sonora TOC (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Abacherli (MLK)

1-0 vs. Samano (CHIN)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Burns (POW)

VV: d. Abacherli (ML King) 7-6

SST: d. Samano (Chino) FORF

TOC: l. Nagao (Esperanza) 10-0

TOC: d. Centeno (SJ Bosco) 1-0

TOC: l. Burns (Poway) 4-2

 

MASTERS/STATE:

’18: 3-3 SS (113); I-D

20

20

Isaac Samano

SENIOR

 

Chino

SOUTHERN

1st Downey Viking 32-Way (138)

2nd Santiago Shark Tank (138); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Flores (MON)

 

0-1 vs. Smith (YUC)

DOW: d. Flores (Monache) 8-6

SST: l. Smith (Yucaipa) FORF

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th SS, 1-2 CA (138)

21

21

TJ Beringer

SENIOR

 

Vista Murrieta

SOUTHERN

1st Beaumont Invite (145)

3rd LC Canyon Hamada (138)

1st Santiago Shark Tank (145)

1-2 Temecula Valley B4B (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Abacherli (MLK)

1-0 vs. Schwaebe (SD)

1-0 vs. Reyes (SH)

1-0 vs. Bones (LH)

 

0-1 vs. Wick (SMO)

0-1 vs. Schumm (CH)

0-1 vs. Blandino (ETI)

LCC: d. Cardenas (Steele C.) 14-2

LCC: l. Schumm (Citrus H.) 1:36

LCC: d. Schwaebe (San Diego) 10-2

LCC: d. Reyes (South H.) 3:45

SST: d. Mendoza (Yucaipa) 4-2

SST: d. Bones (Laguna H.) 4:28

SST: d. Abacherli (ML King) 8-2

TV: l. Wick (S. Marino) 4:45

TV: l. Blandino (Etiwanda) 3-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (132)

’18: 1-2 SS (126)

22

22

Frank

Abacherli

SENIOR

 

ML King

SOUTHERN

2nd Victor Valley Dick Comly (138)

1st Newbury Park Invite (145)

3rd Citrus Hill Hawks Nest (145)

5th Buchanan Zinkin Classic (138)

2nd Santiago Shark Tank (145)

3rd Arlington Riverside Cty. (138)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Rhoads (CLO)

1-0 vs. Lopez (GIL)

1-0 vs. Montoya (CN)

 

0-1 vs. Lake (BUC)

0-1 vs. Levine (SJB)

0-1 vs. Takara (TV)

0-1 vs. Smith (YUC)

0-1 vs. Beringer (VM)

0-1 vs. Noriega (PD)

VV: l. Smith (Yucaipa) 7-6

NP: d. Rhoads (Clovis) 11-3

CH: l. Noriega (Palm Des.) 8-2

CH: d. Chapman (Rim W.) 6-4 SV1

ZINK: d. Lopez (Gilroy) 1:09

ZINK: l. Levine (SJ Bosco) 6-5

ZINK: d. Moore ALLE 0:50

ZINK: d. Rhoads (Clovis) 3-2

ZINK: l. Lake (Buchanan) 4-2

ZINK: d. Montoya (Clovis No.) 2:19

SST: l. Beringer (Vista Murr.) 8-2

ARL: l. Takara (Temecula) 5:27

ARL: d. Ryan (Centennial) 0:40

ARL: d. Ramirez (Rancho M.) 0:41

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 SS (138)

’17: 10th SS (113)

23

23

Devyn Che

SOPHOMORE

 

San Marino

SOUTHERN

3-2 Reno TOC (138)

2-2 Doc Buchanan (138)

3rd Temecula Valley B4B (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Burns (POW)

1-0 vs. Rhoads (CLO)
1-0 vs. Holiday (ESP)

 

0-1 vs. Porter (GIL)

0-1 vs. Takara (TV)

RTOC: d. Grady SLAM 1:25

RTOC: l. Porter (Gilroy) 1:59

RTOC: l. Slatoff GRVL 8-5

DOCB: l. Stauffenberg MONT 5:02

DOCB: d. Rhoads (Clovis) 8-0

DOCB: l. Morris DOUG 9-8

DOCB: d. J. Medina (Servite) FORF

TV: l. Takara (Temecula) 1:37

TV: d. Fernandez (Birmingh.) 7-1

TV: d. DL Torre (Temescal) 4:33

TV: d. Holiday (Esperanza) 6-1

TV: d. Burns (Poway) 5-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (126)

24

24

Austin Rhoads

SOPHOMORE

 

Clovis

CENTRAL

2nd Newbury Park Invite (145)

1st Elk Grove Curt Mettler (145)

7th Buchanan Zinkin Classic (138)

2-2 Doc Buchanan (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Holiday (ESP)

1-0 vs. Juarez (BAK)

1-0 vs. Endsley (ELK)

 

0-2 vs. Abacherli (MLK)

0-1 vs. Che (SMO)

NP: l. Abacherli (ML King) 11-3

DUAL: d. Juarez (Bakersf.) fall

ELK: d. Endsley (Elk Grove) 6-5

ELK: d. Ahern (Casa Roble) 16-0

ZINK: l. Romero TOPP 14-1

ZINK: d. Centeno (SJ Bosco) 14-4

ZINK: l. Abacherli (ML King) 3-2

ZINK: d. Holiday (Esperanza) 9-6

DUAL: d. Forte DELB 12-6

DOCB: d. Kennet LKNO 11-3

DOCB: l. Travis FTOL 15-3

DOCB: d. Eveland CRVL 8-0

DOCB: l. Che (San Marino) 8-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th CS, 2-2 CA (126)

25

25

Valentin Marin

SENIOR

Arvin

CENTRAL

3rd Lemoore Deliddo Inv. (138)

1st Kern County Invite (138)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Combs (FRO)

 

0-1 vs. Joint (LEM)

LEM: d. Rueda (Golden V.) 6-1

LEM: l. Joint (Lemoore) 8-5

KERN: d. L. Combs (Frontier) 10-5

 

MASTERS/STATE:

’19: DEF, Qtrs. CS (138)

’18: 9th CS, 2-2 CA (138)

26

23

(152)

Luis Ramirez

JUNIOR

Fountain Valley

SOUTHERN

3rd Westminster Cossarek (152)

3rd Marina Mann Classic (152)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

6th Five Counties (138); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Carrillo (SA)

1-0 vs. Gilbert (CCH)

1-0 vs. McLaughlin (MD)

 

0-1 vs. L. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Ruiz (SJB)

0-1 vs. Salas (SJB)

0-1 vs. Cowan (LIV)

0-1 vs. Martinez (CLO)

COSS: l. Ruiz (SJ Bosco) 5:16

COSS: d. Carrillo (Santa Ana) 0:47

COSS: d. Segura (Servite) 6-2

MAN: l. L. Gioffre (Buchanan) 2:55

MAN: d. Mendes (Buchanan) 5-3

MAN: d. Luke MTVW 2:34

MAN: d. Gilbert (Calvary Ch.) 6-4

ZINK: l. Cowan (Livermore) 3:36

ZINK: l. Martinez (Clovis) 1-0

5CO: d. McLaughlin (Mater Dei) 3-1

5CO: l. Salas (SJ Bosco) 4:32

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (145)

 

 

27

26

Dara

Heydarpour

SENIOR

Palo Alto

CENTRAL COAST

3rd Chukchansi Invite (145)

1st Liberty Lou Bronzan (145)

 

 

CHUK: l. Silveria (Pitman) 7-2

CHUK: d. Calderon (Mission O.) 14-4

CHUK: d. Murabito (LG) 9-2

LB: d. Ryaboy (Lowell) 15-5

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CCS (138)

’18: 4-2 CCS (132)

28

33

Matthew Reyes

SENIOR

 

South Hills

SOUTHERN

3rd So. Torrance Spartan KO (138)

4th LC Canyon Hamada (138)

4th Marina Mann Classic (138)

2nd Arroyo Classic (138)

4th Five Counties (138)

ST: l. Centeno (Bosco) 2-1

LCC: d. Schwaebe (San Diego) 8-4

LCC: l. Ivaldi (Del Oro) 6-2

LCC: d. Cardenas (Steele C.) 9-2

LCC: l. Beringer (Vista Murr.) 3:45

MAN: l. McLaughlin (Mater Dei) 4-3

MAN: d. Riley (Buchanan) 1:49

MAN: l. McLaughlin (Mater Dei) 9-5

ARR: l. Chapman (Rim World) 6-3

5CO: d. Azurdia (Northview) 3:41

5CO: l. Porter (Gilroy) 18-2

5CO: d. Hernandez (Victor V.) 6-4 SV

5CO: l. Slatoff GRNV 7-4

 

MASTERS/STATE:

’18: 1-2 SS (113)

29

35

Brian Null

SENIOR

Cosumnes Oaks

SAC JOAQUIN

1st Elk Grove Curt Mettler (138)

3rd Aptos Pat Lovell Holiday (145)

5th Tim Brown Memorial (138)

 

ELK: d. Lee (Bella Vista) 0:18

ELK: d. Burnett (Vista DL) 8-3

ELK: d. Olives (Vista DL) 1:50

APT: l. Murabito (Los Gatos) 5-4

APT: d. Murabito (Los Gatos) 5-3

TIM: d. A. Khan (Franklin)

TIM: l. Ivaldi (Del Oro)

TIM: d. Burnett (Vista DL)

TIM: l. Casarez REED

TIM: d. Montgomery (Chester) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 Qtrs. SJS (132)

30

HM

Ammar Khan

FRESHMAN

Franklin

SAC JOAQUIN

1st Oakdale James Riddle (145)

1st Turlock Bulldog Classic (145)

3-2 Sierra Nevada Classic (138)

4th Tim Brown Memorial (138)

DUAL: d. Boyd (Del Campo) 1:50

DUAL: d. Ward-W. (Golden V.) 3:18

OAK: d. Perkins (Oakdale) fall

OAK: d. King (Lincoln)

SNC: d. Lundquist (Oakmont) 2:00

SNC: l. Burnett (Vista DL) 8-6

SNC: l. Siegford LAKE 6-2

TIM: l. Null (Cosumnes O.)

TIM: d. Monroe (Ponderosa)

TIM: d. Endlsey (Elk Grove)

TIM: d. Montgomery (Chester)

TIM: l. Casarez REED

 

31

35

(145)

Hezikiah

Endsley

JUNIOR

Elk Grove

SAC JOAQUIN

1st Orland Doc Petersen (145)

4th Elk Grove Curt Mettler (145)

1st Casa Roble Marty Manges (145)

3-2 Qtrs. Tim Brown Memorial (138)

 

DP: d. Stevens (Gridley) 12-4

ELK: l. Rhoads (Clovis) 6-5

ELK: d. Gutierrez (Bella V.) 9-3

ELK: l. Alvarado (Vista DL) 2:30

CR: d. Ahern (Casa Roble) 3:04

TIM: l. Othman (Benicia)

TIM: l. Khan (Franklin) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SJS (145)

 

 

32

27

Dallas Stevens

JUNIOR

 

Gridley

NORTHERN

2nd Orland Doc Petersen (145)

1st Chico Joe Rios Memorial (138)

 

DP: l. Endsley (Elk Grove) 12-4

RIO: d. Burnett (Vista DL) fall

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd NS, 0-2 CA (126)

’18: 2nd SJS, 1-2 CA (113)

33

HM

(132)

Matt Arias

JUNIOR

 

Selma

CENTRAL

1st LC Canyon Hamada (132)

2nd Lemoore Deliddo Inv. (138)

7th Five Counties (138)

 

LCC: d. Lerdahl (San Clemente) 5:13

LCC: d. Graham SLAM 2:30

LCC: d. Martinez (Arroyo) 13-7

LEM: l. Joint (Lemoore) 15-5

5CO: d. Riley (Buchanan) 5-2

5CO: l. Porter (Gilroy) 15-3

5CO: d. McLauglin (Mater Dei) 5-3

 

34

30

Donovan

Sanin

SENIOR

Gabrielino

SOUTHERN

2nd So. Torrance Spartan KO (145)

1st Rosemead West Coast (OW, 145)

1st John Glenn J. Enriquez (138)

3-2 Five Counties (138)

ST: l. Aranda (Bosco) 10-4

WCC: d. Fernandez (Birming.) 7-6

5CO: l. Espinoza (Buchanan) 6-4

5CO: d. Azurdia (Northview) 2-0

5CO: l. McLaughlin (Mater Dei) 4-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (138)

’18: 0-2 SS (120)

35

31

Bonner

Montgomery

SENIOR

Chester

NORTHERN

1st Chester Invitational (138)

4-2 Reno TOC (138)

1st Wheatland Savedra Mem. (138)

2nd Sierra Nevada Classic (138)

1st Anderson Nor Cal Beast (138)

6th Tim Brown Memorial (138)

RTOC: l. Heywood WASA 3:27

RTOC: d. Centeno (SJ Bosco) 9-0

RTOC: l. Holiday (Esperanza) 2-1

SNC: d. Burnett (Vista DL) 8-2

SNC: l. Ivaldi (Del Oro) 1:48

TIM: d. Burnett (Vista DL) major

TIM: l. Ivaldi (Del Oro) fall

TIM: l. A. Khan (Franklin)

TIM: l. Null (Cosumnes O.) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NS, 0-2 CA (138)

’18: 3rd NS (113)

36

37

Levi Burnett

SENIOR

 

Vista Del Lago

SAC JOAQUIN

3rd Vista Del Lago Eagle (145)

3rd Elk Grove Curt Mettler (138)

3rd Sierra Nevada Classic (138)

2nd Chico Joe Rios Memorial (138)

7th Tim Brown Memorial (138)

 

VDL: l. Schannep (Whitney) 11-4

CM: l. Null (Consumnes O.) 8-3

CM: d. Br. Thornton (Sutter) 3-2

SNC: d. A. Khan (Franklin) 8-6

SNC: d. Bejarano (Clovis E.) 7-2

SNC: l. Montgomery (Chester) 8-2

SNC: d. Fear (Casa Roble) 7-0

SNC: d. Davis SPRA 6-5

RIO: d. Morgan (Granada) 7-3

RIO: l. Stevens (Gridley) fall

TIM: l. Montgomery (Chester) major

TIM: d. Mirelez (Patterson)

TIM: l. Null (Cosumnes O.)

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SJS (126)

’18: 3-2 SJS (126)

'17: 0-2 SJS (120)

37

32

Brock

Chapman

SENIOR

Rim of the

World

SOUTHERN

1st Costa Mesa Classic (145)

1st Rim World Beresford (145)

4th Citrus Hill Hawks Nest (145)

4th Brea Ed Springs (145)

1st Arroyo Classic (138)

1st Troy Invitational (145)

CMC: d. Rueda (Golden V.) 7-1

RW: d. Hernandez (Aliso Nig.) 9-5

RW: d. Lopez (Indian Sp.) 9-7

CH: l. Villa (Citrus H.) 11-1

CH: d. Munoz (Valencia) 7-3

CH: l. Abacherli (ML King) 6-4 SV1

ED: l. Munoz (Valencia) 5:00

ED: l. O'Connor (Canyon) 8-1

ARR: d. Nyeholt (Covina) 1:15

ARR: d. Reyes (South H.) 6-3

TR: d. Gandy (Garden Gr.) 8-4

 

38

28

Jose Flores

JUNIOR

 

Monache

CENTRAL

2nd Downey Viking 32-Way (138)

4-2 Buchanan Zinkin Classic (138)

1st Pioneer Valley The Bash (138)

1-2 Doc Buchanan (138)

2-2 Temecula Valley B4B (138)

 

DOW: l. Samano (Chino) 8-6

ZINK: l. Lake (Buchanan) 8-1

ZINK: d. Nakamura ALLE 13-8

ZINK: l. Holiday (Esper.) 1-0 UTB

BASH: d. Kilber (Paso Robles) 1:33

BASH: d. Rodriguez (Redwood) 9-4

DOCB: l. Rivera LHIGH 19-3

DOCB: d. Atherton (Paloma V.) 2:56

DOCB: l. Bennett STED 5-1

TV: l. DL Torre (Temescal) 6:41

TV: d. Schwaebe (San Diego) 7-6

TV: l. Barrile (Bonita) 4:45

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 CS (138)

’18: 0-2 CS (132)

39

29

Alex Rodriguez

SENIOR

Redwood

CENTRAL

1st Modesto JC Mike Tamana (138)

2nd Pioneer Valley The Bash (138)

1st Redwood Invitational (OW, 138)

DUAL: l. Birch (Vacaville) fall

BASH: d. Bautista (Righetti) 5-2

BASH: l. Flores (Monache) 9-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 9th CS, 0-2 CA (132)

’18: 1-3 CS (132)

40

36

Markie

Murabito

JUNIOR

 

Los Gatos

CENTRAL COAST

4th Chukchansi Invite (145)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (145)

4th Aptos Pat Lovell Holiday (145)

2nd Watsonville Apple Cider (138)

 

CHUK: d. Combs (Frontier) 8-3

CHUK: l. Fletcher (Frontier) 5:47

CHUK: l. Heydarpour (Palo Alto) 9-2

ZINK: d. Salemi (Granada) 4:49

ZINK: l. Avina (Clovis) 7-4

ZINK: l. Okada (Servite) 0:46

APT: d. Null (Cosumnes O.) 5-4

APT: l. Silveria (Pitman) 8-2

APT: l. Null (Cosumnes O.) 5-3

AC: l. Mirelez (Patterson) 7-3

DUAL: d. Bulatao (Fremont) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CCS (126)

’18: 6th CCS (113); I-D

HM

HM

Christian

Morales

SENIOR

Poway

SAN DIEGO

3-2 Reno TOC (138)

4th Las Vegas Holiday Classic (138)

4th Sonora TOC (145)

1st Orange Glen Jim Londos (138)

RTOC: d. Blank CUSH 9-2

RTOC: l. Takara (Temecula) 1:03

RTOC: l. Humphreys LAYT 8-0

LV: l. Sauter LIB 2:00

LV: d. Slatoff GRVL 6-2

LV: l. Marzola LIB 0:30

DUAL: d. Lucero (Esperanza) 10-4

DUAL: d. Combs (Frontier) 5-0

TOC: d. Olivera (Bella Vista) 10-2

TOC: l. Navida (Poway) 15-2

TOC: d. Garcia (Mayfair) 5-4

TOC: l. Munoz (Valencia) 4:27

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th SDS, 0-2 CA (145)

 

Behind Stoddard

HM

-

Evan Azurdia

JUNIOR

 

Northview

SOUTHERN

3-2 Five Counties (138)

 

5CO: l. Reyes (South H.) 3:41

5CO: l. Sanin (Gabrielino) 2-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd LAS (132)

’18: 2nd LAS, 1-2 CA (132)

 

NATIONALS:

6th ’18 Cadet Nation. Folkstyle (132)

HM

HM

Mario

De La Torre

JUNIOR

Temescal

Canyon

SOUTHERN

2nd Victor Valley Dick Comly (145)

4-2 Sierra Nevada Classic (138)

5th Sonora TOC (138)

7th Temecula Valley B4B (138)

 

VV: d. Hernandez (Victor V.) 6-1

VV: l. Mendoza (Yucaipa) 1:30

SNC: l. Fear (Casa Roble) 4-1

SNC: l. Davis SPRA 2:24

TOC: d. Lee (Bella Vista) 9-4

TOC: l. Nagao (Esperanza) 2:58

TOC: d. Hernandez (Aliso N.) 7-0

TOC: l. Burns (Poway) 0:46

TOC: d. Centeno (SJ Bosco) 5-0

TV: d. Flores (Monache) 6:41

TV: l. Birch (Vacaville) 1:10

TV: d. Cardenas (Steele C.) 17-1

TV: l. Che (S. Marino) 4:33

TV: d. Bautista (Righetti) 7-6

 

HM

34

Ezra Cardenas

SENIOR

 

Steele

Canyon

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (145)

5th LC Canyon Hamada (138)

3rd El Cajon Invite (138)

4-2 Temecula Valley B4B (138)

 

CARL: d. Idriss (Torrey P.) 17-4

LCC: l. Beringer (Vista Murr.) 14-2

LCC: l. Reyes (South H.) 9-2

LCC: d. Schwaebe (San Diego) 0:22

ELC: d. Sanchez (Fallbrook) 13-6

ELC: l. Spangler (Sultana) 1:27

ELC: d. Metzig (Hilltop) 7-1

ELC: d. Hickey CIEN 9-3

TV: l. Bautista (Righetti) 2-1

TV: l. DL Torre (Temescal) 17-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th SDS, 0-2 CA (132)

’18: 2-2 Qtrs. SDS (132)

HM

38

James Conner

JUNIOR

 

Palm Desert

SOUTHERN

3rd Carter Invite (145)

2nd Citrus Hill Hawks Nest (138)

2-2 Doc Buchanan (138)

 

CAR: l. C. Trumbull (Canyon S) 3:20

CAR: d. Brown (Laguna H.) 0:24

CH: l. Schumm (Citrus H.) 9-7

DOCB: l. J. Medina (Servite) 1:40

DOCB: d. Kelley PLGR 7-2

DOCB: d. Fernandez (Birmingh.) 9-5

DOCB: l. Stauffenberg MONT 6-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (132)

HM

39

Joseph

Fernandez

JUNIOR

 

Birmingham

LOS ANGELES

2nd Rosemead West Coast Cl. (145)

2nd Upland Black Watch (145)

1-2 Doc Buchanan (138)

2-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (138)

 

WCC: d. Osorio (Santa Fe) 7-4

WCC: l. Sanin (Gabrielino) 7-6

UPL: d. Lopez (Indian Spr.) 6-5

UPL: l. Ramirez (Rowland) 3:13

DOCB: l. Mannella WOODW 15-1

DOCB: d. Bejarano (Clovis E.) 4-2

DOCB: l. Conner (Palm Des.) 9-5

TV: d. Schwaebe (San Diego) 6-5

TV: l. Burns (Poway) 5-1

TV: l. Che (San Marino) 7-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd LAS (138)

’18: 2-2 LAS (145)

HM

HM

Branden

Bulatao

JUNIOR

Fremont

CENTRAL COAST

2nd HMB Peninsula (138)

3rd Fremont Webber Lawson (138)

1st Los Banos Morning Star (138)

5th Aptos Pat Lovell Holiday (138)

HMB: l. Botelho (Burlingame) 10-3

WL: l. Antonio (Evergreen) 12-11

LB: d. Navarro (Pacheco) 12-4

APT: l. Bargas (Hughson) 0:52

APT: l. Blackwell (Tracy) 6-0

APT: d. Bargas (Hughson) 4:32

DUAL: l. Murabito (Los Gatos) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 Qtrs. CCS (132)

’18: 1-2 CCS (120)

HM

HM

Estevan

Sanchez

SENIOR

Silver Creek

CENTRAL COAST

3rd Chukchansi Invite (138)

5-2 Sierra Nevada Classic (145)

0-2 Doc Buchanan (138)

1st Prospect Jim Root Mem. (145)

CHUK: d. Rusniak (Los Gatos) 0:47

CHUK: l. Lake (Buchanan) 5:05

CHUK: d. Offill (Morro Bay) 1:55

SNC: l. Dalton LEB 2:24

SNC: d. Ahern (Casa Roble) 9-5

SNC: l. Downing CULV 12-10

DOCB: l. Ramirez (Rowland) 1:01

DOCB: l. Boyce DESH 10-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CCS (132)

’18: N/A CCS (126)

’17: 1-2 CCS (120)

HM

HM

Ethan Barrile

SENIOR

Bonita

SOUTHERN

3rd Los Osos Tom Bravo (145)

5th Marina Mann Classic (145)

2nd Bishop Amat Brute Rumble (145)

3-2 Sonora TOC (145)

3-2 Temecula Valley B4B (138)

 

LO: l. Mendoza (Yucaipa) 9-0

MAN: l. Garcia (Mayfair) 6-4

MAN: l. Walker (Dana H.) 4-1

BA: l. Blandino (Etiwanda) 5-3

TOC: l. Mendoza (Yucaipa) 7-1

TOC: d. Lucero (Esperanza) 5-3

TOC: l. Centeno (Esperanza) 3-2

TV: l. Burns (Poway) 7-5

TV: d. Flores (Monache) 4:45

TV: l. Curtis SHDR 6-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (120)

HM

HM

Jeremy

Hernandez

JUNIOR

Aliso Niguel

SOUTHERN

1st Costa Mesa Classic (138)

1st Laguna Hills Dan Hayes (138)

3rd Rim World Beresford (145)

4th Brea Ed Springs (138)

7th Sonora TOC (138)

DEF, Five Counties (138)

CMC: d. Perez (Segerstrom) 9-3

LH: d. Dubon (Beckman) 2:33

RW: l. Chapman (Rim World) 9-5

ED: d. Jauregui (Ayala) 4-1

ED: l. Ryan (Centennial) 7-5

TOC: l. Lee (Bella Vista) 9-7

TOC: l. Burns (Poway) 0:46

TOC: d. West LAKS 12-7

5CO: l. Porter (Gilroy) 0:27

 

HM

HM

Gabe Bargas

SENIOR

Hughson

SAC JOAQUIN

6th Aptos Pat Lovell Holiday (138)

 

APT: d. Bulatao (Fremont) 0:52

APT: l. Othman (Benicia) 4:27

APT: l. Rusniak (Los Gatos) 8-3

APT: l. Bulatao (Fremont) 4:32

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th SJS (132)

’18: 2-2 Qtrs. SJS (120)

HM

HM

Trevor Monroe

SENIOR

Ponderosa

SAC JOAQUIN

7th Oakdale James Riddle (138)

1st Casa Roble Marty Manges (138)

2-2 Sierra Nevada Classic (138)

3-2 Tim Brown Memorial (138)

 

OAK: l. Urrea (Lincoln)

OAK: d. Alemania (Rodriguez) fall

OAK: d. Davis (Sonora) fall

OAK: d. Perez (Oakdale) major

CR: d. Fear (Casa Roble) 0:51

SNC: l. Bejarano (Clovis E.) 5-0

SNC: l. Davis SPRA 9-2

TIM: l. Ivaldi (Del Oro) TF

TIM: l. Khan (Franklin)

 

HM

HM

Michael Fear

JUNIOR

Casa Roble

SAC JOAQUIN

1-2 Elk Grove Curt Mettler (138)

2nd Casa Roble Marty Manges (138)

5th Sierra Nevada Classic (138)

 

 

ELK: l. Burnett (Vista DL) 5-2

ELK: l. Lee (Bella V.)

CR: l. Monroe (Ponderosa) 0:51

SNC: d. DL Torre (Temescal) 4-1

SNC: l. Ivaldi (Del Oro) 0:48

SNC: d. Olives (Vista DL) 6-2

SNC: l. Burnett (Vista DL) 7-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SJS (132)

’18: 0-2 SJS (126)

 

NATIONALS:

8th '19 USAW 16U Nat. Folkstyle (138)

HM

HM

Jasun

Bautista

JUNIOR

Righetti

CENTRAL

1st Righetti Old Dutch Classic (145)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (138)

3rd Pioneer Valley The Bash (138)

2nd Dinuba Invite (138)

8th Temecula Valley B4B (138)

ZINK: l. Levine (SJ Bosco) 3:29

ZINK: d. Rusniak (Los Gatos) 2:37

ZINK: l. Nakamura ALLE 4-3

BASH: l. Rodriguez (Redwood) 5-2

BASH: d. Kilber (Paso Robles) 4-1

DIN: d. Offill (Morro B.) 3:22

DIN: l. East (Bakersf.) 4-2

TV: d. Cardenas (Steele C.) 2-1

TV: l. Holiday (Esperanza) 1:!2

TV: l. Curtis SHDR 4:10

TV: l. DL Torre (Temescal) 7-6

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CS (138)

HM

-

Desmyn

Williams

SENIOR

Franklin

SAC JOAQUIN

DEF, Oakdale James Riddle (138)

3rd Tim Brown Memorial (145)

 

OAK: l. Heras (Turlock) fall

TIM: d. Lawrence (Esparto)

TIM: l. Blake (Del Oro)

TIM: d. King (Lincoln)

TIM: d. Capri (Ukiah)

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SJS (132)

HM

HM

(132)

Jackson

Morgan

SOPHOMORE

Granada

NORTH COAST

3rd Oakdale James Riddle (138)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (138)

3rd Chico Joe Rios Memorial (138)

1st Granada Mat Classic (138)

OAK: d. Alemania (Rodriguez) fall

OAK: d. Urrea (Lincoln) DEF

OAK: l. Mirelez (Patterson)

ZINK: l. J. Medina (Servite) 3:00

ZINK: l. Montoya (Clovis No.) 2:51

RIO: d. Br. Thornton (Sutter) 8-4

RIO: l. Burnett (Vista DL) 7-3

RIO: d. Br. Thornton (Sutter)

 

HM

-

Dario

Hernandez

SENIOR

Victor Valley

SOUTHERN

5th Victor Valley Dick Comly (145)

0-2 Buchanan Zinkin Classic (138)

5th Five Counties (138)

 

VV: l. De La Torre (Temescal) 6-1

ZINK: l. Elliott (Chaminade) 12-10

ZINK: l. Moore ALLE 3-2

5CO: d. Riley (Buchanan) 6-4

5CO: d. McLaughlin (Mater Dei) 13-7

5CO: l. Reyes (South H.) 6-4 SV

5CO: d. Ramirez (Fountain V.) FORF

 

-

HM

Ryland Offill

SOPHOMORE

Morro Bay

CENTRAL

4th Chukchansi Invite (138)

1st East Bak. Coyote Classic (138)

3rd Dinuba Invite (138)

3rd Santa Ynez Battle Valley (145)

CHUK: d. Juarez (Coalinga) 5:41

CHUK: l. Landin (Frontier) 15-5

CHUK: d. Orlando (Bellarmine) 3-2

CHUK: l. Sanchez (Silver Cr.) 1:55

DIN: l. Bautista (Righetti) 3:22

SY: l. Patino (Millikan) 8-4

 

-

HM

Jackson Riley

SOPHOMORE

Buchanan

CENTRAL

5th Clovis West Shootout (138)

2nd Bakersfield Rumble Rig (138)

5th Marina Mann Classic (138)

0-2 Buchanan Zinkin Classic (138)

2-2 Five Counties (138)

CWSO: l. Porter (Gilroy) fall

CWSO: d. Lopez (Gilroy) 10-2

BAK: d. East (Bakersf.) 5-3 SV1

BAK: l. Takara (Temecula V.) 8-2

MAN: l. J. Medina (Servite) 20-4

MAN: l. Reyes (South H.) 1:49

ZINK: l. Romero TOPP 16-1

ZINK: l. J. Moore ALLE 7-0

5CO: l. Arias (Selma) 5-2

5CO: l. Hernandez (Victor V.) 6-4

Behind Gioffre/Lake

-

-

Michael

Rubio

SENIOR

San Fernando

LOS ANGELES

1st Sam De John Invite (138)

 

 

-

-

Niall Raby

FRESHMAN

West Valley

NORTHERN

3rd Orland Doc Petersen (145)

1st Lincoln Mark Fuller (145)

2nd Anderson Nor Cal Beast (138)

8th Tim Brown Memorial (138)

NC: l. Montgomery (Chester) 19-3

TIM: d. Mirelez (Patterson)

TIM: l. Casarez REED fall

TIM: l. Khan (Franklin)

TIM: l. Burnett (Vista DL)

 

-

-

Jesse Lopez

SENIOR

Golden West

CENTRAL

8th Chukchansi Invite (145); DEF

 

CHUK: l. Silveria (Pitman) 6:26

CHUK: l. Espinoza (Buchanan) 4:40

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CS (138)

-

-

Miguel Juarez

SENIOR

Coalinga

CENTRAL

DEF, Qtrs. Chukchansi Invite (138)

 

CHUK: l. Offill (Morro Bay) 5:41

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 CS (132)

’18: 1-3 CS (126)

-

-

Sebastian Day

SENIOR

Mt. Carmel

SAN DIEGO

3rd Carlsbad Invite (152)

7th LC Canyon Hamada (145)

6th El Cajon Invite (145)

3rd Arroyo Classic (145)

 

CARL: l. Bassam (Grossmont) 5:37

LCC: d. Dryer (South H.) 1:36, 2:50

LCC: l. Blake (Del Oro) 0:25

LCC: l. Gutierrez (Brawley) 2-1

ELC: l. Hill CIEN 16-5, 8-5

ELC: l. Bollinger (Sultana) 19-4

ARR: l. Martinez (Alta Loma) 8-7

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th SDS (132)

-

-

Tyler Diaz

JUNIOR

East Union

SAC JOAQUIN

1st Los Banos Morning Star (145)

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SJS (126)

’18: 1-2 SJS (113)

-

-

Vincent

Ferreira

SENIOR

So. Torrance

SOUTHERN

3rd So. Torrance Spartan KO (145)

8th Westminster Cossarek (145)

DEF, Chico Joe Rios Memorial (138)

 

ST: l. Aranda (Bosco) 0:54

COSS: l. Walker (Dana H.) 6-0

COSS: l. Barragan (Santa Fe) 3:55

COSS: l. Pham (Westminster) 4:53

RIO: l. Budija REED fall

-

-

-

Daniel Carrillo

SENIOR

Glen Wilson

SOUTHERN

3rd Costa Mesa Classic (138)

1st Orange Lut. Lancer Open (145)

 

CMC: l. Perez (Segerstrom) 7-4

OL: d. Mejia (Ayala) 6-5

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (138)

-

-

Caiden

Williford

FRESHMAN

Foothill

NORTHERN

5th Orland Doc Peterson (145)

3-2 Reno TOC (138)

1-2 Tim Brown Memorial (138)

ORL: l. Stevens (Gridley) 10-6

RTOC: l. James NOMED 7-5

RTOC: l. Keith RIOR 0:19

TIM: l. Othman (Benicia) fall

TIM: l. Weltty (Del Campo) major

 

-

-

Dominic

Gurgle

Metzig

JUNIOR

Hilltop

SAN DIEGO

1st Mira Mesa Marauder (145)

5th El Cajon Invite (138)

8th Las Vegas Holiday  (138); DEF

ELC: l. Landin (Frontier) 12-5

ELC: l. Cardenas (Steele C.) 7-1

ELC: d. Castillo (Bonita V.) 2:24

LV: l. Sauter LIB 9-0

LV: l. Marzola LIB 8-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SDS (132)

-

-

Ricardo

Castillo

JUNIOR

Bonita Vista

SAN DIEGO

4th Carlsbad Invite (138)

2-2 LC Canyon Hamada (138)

6th El Cajon Invite (138)

 

CARL: l. Schwaebe (S. Diego) 20-4

LCC: l. Felix CHE 4:32

LCC: l. Perez (Chaparral) 9-6

ELC: l. Spangler (Sultana) 2:15

ELC: d. Sanchez (Fallbrook) 8-6

ELC: l. Hickey CIEN 17-7

ELC: l. Metzig (Hilltop) 2:24

 

-

-

Jonathan

Mendoza

SOPHOMORE

McLane

CENTRAL

1st Reedley Calif. Classic (138)

 

RE: d. Haynie (Firebaugh) 8-3

 

 

-

-

Justin Ryan

SENIOR

Centennial

SOUTHERN

3rd Victor Valley Dick Comly (138)

2-2 Qtrs. Marina Mann Classic (138)

3rd Brea Ed Springs (138)

5th Arlington Riverside Cty. (138)

 

VV: l. Smith (Yucaipa) fall

MAN: l. Jackson (Buchanan) 10-2

MAN: l. Lomedico (Servite) 6-2

ED: d. Hernandez (Aliso Nig.) 7-5

ARL: l. Ramirez (Rancho Mir.) 6-5

ARL: l. Abacherli (ML King) 0:40

 

-

-

Sebastian

Coates

SENIOR

Grossmont

SAN DIEGO

5th Carlsbad Invite (145)

1st Mission Hills Invite (138)

 

CARL: l. Idriss (Torrey P.) 6-4

CARL: l. Senteno (Mission H.) 7-6

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th SDS (126)

-

-

Eddie Chiw

SENIOR

Mira Mesa

SAN DIEGO

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd SDS, 0-2 CA (132)

’18: 3-2 SDS (138)

 

 

M005 Flo Reno Worlds (U15 125A)

284:22