Updated: January 15, 2020

 

STATE DATA

152 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

               

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

SEASON RESULTS

HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Chase Saldate

SENIOR

Gilroy

CENTRAL COAST

1st Clovis West Shootout (152)

1st Reno TOC (152)

1st Doc Buchanan (152)

1st Five Counties (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Santiago (SJB)

1-0 vs. Badgett (RB)

1-0 vs. Gandara (POW)

1-0 vs. Lucio (BAK)

1-0 vs. Creighton (PA)

CWSO: d. Morgan (Vacavillle) 0:44

CWSO: d. Navarro (Vista) 0:59

CWSO: d. Lucio (Bakersf.) 0:51

RTOC: d. Bautista SLAM 0:47

RTOC: d. Vale (Poway) 1:31

RTOC: d. Box CARL 3:21

RTOC: d. Gandara (Poway) 10-2

DOCB: d. Martinez (Clovis) 16-1

DOCB: d. Creighton (Palo Alto) 1:04

DOCB: d. Roberts MONT 5-2

DOCB: d. Badgett (Rancho B.) 9-4

DOCB: d. Singleton WOODW 5-1

5CO: d. Iida (Edison) 1:35

5CO: d. Carrillo (Royal) 3:16

5CO: d. Ruiz (SJ Bosco) 0:37

5CO: d. Santiago (SJ Bosco) 9-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st CCS, 2nd CA (138)

’18: 1st CCS, 4th CA (126)

’17: 3rd CCS, 2-2 CA (120)

 

NATIONALS:

1st ’19 Super 32 (152)

2nd ’19 Grappler Fall Classic-MI (El. 160)

4th ’19 USAW Jr. Nat. Freestyle (152)

3rd '19 NHSCA Junior (152)

1st '18 Grappler Fall Classic-MI (El. 140)

1st '18 NHSCA Sophomore (132)

2nd '17 NHSCA Freshman (120)

2

2

Sonny

Santiago

SENIOR

St. John Bosco

SOUTHERN

3rd Doc Buchanan (152)

2nd Five Counties (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Badgett (RB)

1-0 vs. Garza (OAK)

1-0 vs. Campbell (BUC)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

DOCB: d. Guerrero BRIG 5-1

DOCB: d. Campbell (Buchanan) 13-5

DOCB: d. Garza (Oakdale) 5-3

DOCB: l. Singleton WOODW 9-2

DOCB: d. Castillo LHIGH 5-2

DOCB: d. Badgett (Rancho B.) 5-2

5CO: d. Uhlenhopp GRNV 4-2

5CO: d. Badgett (Rancho Bern.) 6-4 SV

5CO: l. Saldate (Gilroy) 9-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SS, 1st CA (152)

’18: 1st SS, 6th CA (138)

’17: 3rd SS, N/A CA (138)

 

NATIONALS:

Won ’19 Who’s #1-IA (152)

3rd '18 Super 32 (152)

3rd ’18 Journeyman Fall Classic (152A)

5th '18 UWW Cadet WTT Freestyle (71k)

5th ’16 Cadet Nationals Folkstyle (132)

3

3

Tyler Badgett

SENIOR

 

Rancho

Bernardo

SAN DIEGO

1st Liberty Classic-AZ (160)

1st El Cajon Invite (152)

1st Sierra Nevada Classic (152)

4th Doc Buchanan (152)

3rd Five Counties (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Houle (CAPS)

1-0 vs. Ruiz (SJB)

1-0 vs. Sanchez (NRG)

1-0 vs. Campbell (BUC)

1-0 vs. Ontiveros (PIT)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

0-2 vs. Santiago (SJB)

ELC: d. Gonzalez (Olympian) 9-1

SNC: d. Edwards LAKE 0:55

SNC: d. Sanchez (Northgate) 8-0

SNC: d. Martinez DESV 3-0

DOCB: d. Ontiveros (Pitman) 2:51

DOCB: d. Houle (Capistrano) 10-2

DOCB: d. David ROSE 6-2

DOCB: l. Saldate (Gilroy) 9-4

DOCB: d. Camiscioli BERG 6-1

DOCB: l. Santiago (SJ Bosco) 5-2

5CO: d. McDonnell (Fountain V.) 3:52

5CO: d. Campbell (Buchanan) 9-0

5CO: l. Santiago (SJ Bosco) 6-4 SV

5CO: d. Houle (Capistrano) 3-0

5CO: d. Ruiz (SJ Bosco) 2:14

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SDS, 2nd CA (152)

’18: 3rd SDS, 4-2 Top 12 CA (145)

’17:  2nd SDS, 3-2 Top 12 CA (132)

4

4

Aaron

Gandara

SENIOR

 

Poway

SAN DIEGO

2nd Reno TOC (152)

1st Las Vegas Holiday Classic (152)

1st Sonora TOC (152)

1st Temecula Valley B4B (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Wick (SMO)

1-0 vs. Garza (OAK)

1-0 vs. Ruiz (SJB)

1-0 vs. Almaguer (CN)

1-0 vs. Mora (ESP)

1-0 vs. Monteiro (GARC)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

RTOC: d. Almaguer (Clovis No.) 3-0

RTOC: d. Wick (San Marino) 5-0

RTOC: l. Saldate (Gilroy) 10-2

LV: d. Garza (Oakdale) 3-0

DUAL: d. Mora (Esperanza) fall

TOC: d. Monteiro (Garces) 16-1

TOC: d. Ruiz (SJ Bosco) 5-0

TOC: d. Springer LAKS fall

TV: d. Weimer (Bakersf.) 1:52

TV: d. Garoutte PUEC 4-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SDS, 4th CA (152)

'18: 1st AIA Arizona (D1, 152)

'17: 2nd AIA Arizona (D1, 152)

 

NATIONALS:

8th '18 Super 32 (152)

3rd ’18 Journeyman Fall Classic (160)

2nd '18 Who's #1-PA (152)

2nd '18 Cadet Pan Am. Greco (71k)

4th '18 Junior Nationals Greco (152)

3rd '18 Cadet Pan Am. FS Trials (71k)

1st '18 Cadet Pan Am. Greco Trials (71k)

7th '18 UWW Cadet WTT Freestyle (71k)

4th '18 UWW Cadet WTT Greco (71k)

2nd '17 Cadet Nationals Greco (152)

2nd '17 Cadet Nationals Freestyle (152)

1st '17 Cadet Nationals Folkstyle (152)

5

4

(145)

Noah Cortez

SENIOR

Dinuba

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (152)

1st Buchanan Zinkin Classic (152)

1st Dinuba Invite (OW, 145)

5th Temecula Valley B4B (145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gayer (CCH)

1-0 vs. L. Gioffre (BUC)

1-0 vs. Houle (CAP)

1-0 vs. Cowan (LIV)

1-0 vs. Ruiz (SJB)

1-0 vs. Lucio (BAK)

 

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Bollinger (SULT)

CHUK: d. Cardenas (Madera S) 1:43

CHUK: d. Schwarzbach (P. Alto) 5:31

CHUK: d. Gioffre (Buchanan) 5-2

ZINK: d. Cowan (Livermore) 8-2

ZINK: d. Houle (Capistrano) 4:31

ZINK: d. Ruiz (SJ Bosco) 5-3

DIN: d. Juarez (Bakersf.) 0:31

TV: d. Juarez (Bakersf.) 7-0

TV: d. Presser SHDR 7-3

TV: d. Gayer (Calvary Ch.) 7-3

TV: l. Ramirez (Rowland) 3-1 SV1

TV: l. Bollinger (Sultana) 0:55

TV: d. Lucio (Bakersf.) 3:00

 

MASTERS/STATE:

’18: 5th CS, 8th CA (145)

’17: 10th CS, 2-2 CA (138)

6

5

Ceasar Garza

SOPHOMORE

 

Oakdale

SAC JOAQUIN

1st LC Canyon Hamada (152)

1st Oakdale James Riddle (152)

2nd Las Vegas Holiday Classic (152)

8th Doc Buchanan (152)

1st Tim Brown Memorial (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Almauger (CN)

2-0 vs. Campos (DO)

1-0 vs. Raby (WV)

1-0 vs. Creighton (PA)

1-0 vs. Gilbert (CCH)

 

0-1 vs. Santiago (SJB)

0-1 vs. Gandara (POW)

LCC: d. Gilbert (Calvary Ch.) 8-2

LCC: d. Campos (Del Oro) 7-4

OAK: d. Matheson (Granada) TF

LV: d. Wheeler CURT 2-1 TB1

LV: l. Gandara (Poway) 3-0

DOCB: d. Almauger (Clovis N.) 7-1

DOCB: d. Campos (Del Oro) 3-0

DOCB: l. Santiago (SJ Bosco) 5-3

DOCB: d. Creighton (Palo Alto) 9-2

DOCB: l. Camiscioli BERG 8-3

DOCB: l. Roberts MONT 5-1

TIM: d. Provins (Roseville) TF

TIM: d. Raby (West Valley)

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th SJS, 2-2 CA (126)

 

NATIONALS:

4th '19 NHSCA Freshman (132)

7

6

Trent Houle

JUNIOR

Capistrano

SOUTHERN

1st Laguna Hills Dan Hayes (152)

3rd Buchanan Zinkin Classic (152)

3-2 Doc Buchanan (152)

5th Five Counties (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Campbell (BUC)

3-0 vs. Almaguer (CN)

1-0 vs. McDonnell (FV)

 

0-2 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Cortez (DIN)

0-1 vs. Ruiz (SJB)

LH: d. Navarro (Vista) 3:38

ZINK: d. Almaguer (Clovis No.) 6-2

ZINK: l. Cortez (Dinuba) 4:31

ZINK: d. Campbell (Buchanan) 2:09

ZINK: d. Almaguer (Clovis No.) 7-4

DOCB: d. Henderson KELL 3:56

DOCB: l. Badgett (Rancho B.) 10-2

DOCB: d. Sharma DELB 6-1

DOCB: d. Almaguer (Clovis N.) 5-3

DOCB: l. Camiscioli BERG 3:14

5CO: d. Carrillo (Trabuco H.) 1-0

5CO: l. Ruiz (SJ Bosco) 6-0

5CO: d. McDonnell (Fountain V.) 14-6

5CO: d. Gutierrez (Victor V.) 3:24

5CO: l. Badgett (Rancho B.) 3-0

5CO: d. Campbell (Buchanan) 7-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th SS, DEF CA (145)

8

8

Evan Almaguer

SENIOR

Clovis North

CENTRAL

All-T, Vacaville Larry Nelson (152)

7th Reno TOC (152)

4th Buchanan Zinkin Classic (152)

2-2 Doc Buchanan (152)

1st Redwood Invitational (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Cowan (LIV)

 

0-1 vs. Gandara (POW)

0-1 vs. Garza (OAK)

0-3 vs. Houle (CAPS)

DUAL: d. Morgan (Vacaville) 9-4

RTOC: l. Gandara (Poway) 3-0

RTOC: d. J. Wardle BING 8-4

RTOC: l. Danzl ALLEN 6-3

RTOC: d. David ROSE 8-4

ZINK: d. Gutierrez (Victor V.) 10-4

ZINK: l. Houle (Capistrano) 6-2

ZINK: d. Matheson (Granada) 7-2

ZINK: d. Cowan (Livermore) 3-0

ZINK: d. Danzl ALLE 5-4

ZINK: l. Houle (Capistrano) 7-4

DUAL: d. Calvetti DELB 7-1

DOCB: l. Garza (Oakdale) 7-1

DOCB: d. Whitaker FTOL DEF

DOCB: d. Gallegos JEFF 3-1 SV

DOCB: l. Houle (Capistrano) 5-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th CS, 0-2 CA (152)

9

9

Cole Sanchez

SENIOR

Northgate

NORTH COAST

1st Northgate Bill Martell (160)

3rd Sierra Nevada Classic (152)

1st Chico Rios Memorial (OW, 152)

1st Granada Mat Classic (OW, 145)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Campos (DO)

 

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Cowan (LIV)

DUAL: l. Cowan (Livermore) fall

SNC: d. Boyd SPRC 9-2

SNC: l. Badgett (Rancho B.) 8-0

SNC: d. Matsuda (Granite B.) 13-1

SNC: d. Campos (Del Oro) 4-0

RIO: d. Matsuda (Granite B.) fall

RIO: d. Sissom SPAS 2-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd NCS, 1-2 CA (138)

’18: 3rd NCS, 0-2 CA (132)

’17: 6th NCS (120)

10

10

Jed Campos

JUNIOR

Del Oro

SAC JOAQUIN

2nd LC Canyon Hamada (152)

4th Sierra Nevada Classic (152)

3-2 Doc Buchanan (152)

2nd Tim Brown Memorial (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Khan (FRK)

1-0 vs. Johnson (VDL)

1-0 vs. Campbell (BUC)

 

0-1 vs. Sanchez (NRG)

0-2 vs. Garza (OAK)

0-1 vs Borba (OAK)

LCC: d. Bautista SLAM 5:19

LCC: l. Garza (Oakdale) 7-4

DUAL: d. Johnson (Vista DL) 5-3

SNC: d. Matsuda (Granite B.) 9-2

SNC: l. Martinez DESV 4:28

SNC: d. Boyd SPRC 1:48

SNC: l. Sanchez (Northgate) 4-0

DOCB: d. Whitaker FTOL 4:40

DOCB: l. Garza (Oakdale) 3-0

DOCB: d. Bautista SLAM 4-0

DOCB: d. Campbell (Buchan.) 13-0

DOCB: l. Roberts MONT 1-0

TIM: d. Khan (Franklin)

TIM: l. Borba (Oakdale)

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SJS, 0-2 CA (145)

11

7

Kannon

Campbell

FRESHMAN

Buchanan

CENTRAL

1st Bakersfield Rumble Rig (160)

5th Buchanan Zinkin Classic (152)

2-2 Doc Buchanan (152)

6th Five Counties (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ontiveros (PIT)

1-0 vs. Leon (GV)

1-0 vs. Franco (DLS)

1-0 vs. Sekhon (CNTL)

 

0-1 vs. Santiago (SJB)

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Campos (DO)

0-1 vs. Ruiz (SJB)

0-2 vs. Houle (CAPS)

BAK: d. Clark (Northview) 4:39

BAK: d. Leon (Golden V.) 4-0

BAK: d. Franco (DL Salle) 5-3

ZINK: l. Danzl ALLE 9-7 TB2

ZINK: d. Sekhon (Central) 3-2

ZINK: d. Escamilla TOPP 6-3

ZINK: l. Houle (Capistrano) 2:09

ZINK: d. Danzl ALLE DEF

DOCB: d. Sharma DELB 3:08

DOCB: l. Santiago (SJ Bosco) 13-5

DOCB: d. Ontiveros (Pitman) 6-2

DOCB: l. Campos (Del Oro) 13-0

5CO: d. Najar (Evergreen) 3:52

5CO: l. Badgett (Rancho B.) 9-0

5CO: d. Lewis (Northview) 5-1

5CO: d. Uhlenhopp GRVL 7-5 SV

5CO: l. Ruiz (SJ Bosco) 3-2

5CO: l. Houle (Capistrano) 7-4

 

-

-

George Ruiz

JUNIOR

 

Buchanan

CENTRAL

2nd Marina Mann Classic (160)

6th Zinkin Classic (160); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Carter (SERV)

 

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Mora (ESP)

MAN: d. Carter (Servite) 15-0

MAN: l. Raiz (Buchanan) 2-1

ZINK: d. Hamm (Clovis No.) 0:59

ZINK: l. Mora (Esperanza) DEF

 

NATIONALS:

5th '19 USAW Jr. Nat. Folkstyle (145)

1st '18 USAW Pre-S. Nationals (145)

12

14

Rocky Raby

SENIOR

West Valley

NORTHERN

1st Orland Doc Petersen (160)

1st Lincoln Mark Fuller (160)

1st Anderson Nor Cal Beast (160)

2nd Tim Brown Memorial (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. K. Hagy (RIOA)

 

0-1 vs. Garza (OAK)

TIM: d. K. Hagy (Rio Americano) fall

TIM: d. Sissom SPAS

TIM: l. Garza (Oakdale)

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NS, 0-2 CA (132)

’18: 1st NS, 1-2 CA (126)

’17: 5th NS (113)

13

12

Isaiah

Ontiveros

SENIOR

Pitman

SAC JOAQUIN

6th Chukchansi Invite (152); DEF

1st Aptos Pat Lovell Holiday (160)

1-2 Doc Buchanan (152)

2nd Granada Mat Classic (160); DEF

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Badgett (RB)

0-1 vs. Campbell (BUC)

APT: d. Stout (Pitman) 5-3 SV1

APT: d. Turner (Grace Dav.) 9-8

DOCB: l. Badgett (Rancho Ber.) 2:51

DOCB: d. Henderson KELL 10-4

DOCB: l. Campbell (Buchanan) 6-2

MAT: l. R. Aberoutte (Riordan) DEF

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SJS, 0-2 CA (152)

14

15

Cade Creighton

SOPHOMORE

 

Palo Alto

CENTRAL COAST

1st Fremont Webber Lawson (160)

2nd Liberty Lou Bronzan (160)

3-2 Doc Buchanan (152)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Saldate (GIL)

0-1 vs. Silva (WIND)

0-1 vs. Garza (OAK)

LB: l. Silva (Windsor) 11-1

DOCB: d. Segura (Servite) 11-3

DOCB: l. Saldate (Gilroy) 1:04

DOCB: d. Uhlenhopp GRVL 12-5

DOCB: d. Stoltenberg SKUT 4:23

DOCB: l. Garza (Oakdale) 9-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CCS (145)

15

-

Josh Provins

JUNIOR

Roseville

SAC JOAQUIN

3-2 Sierra Nevada Classic (152)

4th Tim Brown Memorial (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Ward (VDL)

1-0 vs. Pitts (ROCK)

 

0-1 vs. Garza (OAK)

0-1 vs. Sanchez (NRG)

0-1 vs. Anderson (FOL)

 

 

SNC: l. Sanchez (Northgate) 3:16

SNC: d. Ward (Vista DL) 12-3

SNC: l. Anderson (Folsom) 0:37

TIM: d. Pitts (Rocklin) fall

TIM: l. Garza (Oakdale) TF

TIM: d. Ward (Vista DL)

TIM: l. Sissom SPAS fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SJS (138)

16

21

(160)

Zion

Maghoney

SENIOR

Enochs

SAC JOAQUIN

3rd Oakdale James Riddle (160)

1st Modesto JC Mike Tamana (160)

6th Tim Brown Memorial (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Franco (DLS)

1-0 vs. Pitts (ROCK)

 

0-1 vs. Silva (WIND)

0-1 vs. Ward (VDL)

OAK: l. Silva (Windsor)

OAK: d. Franco (DL Salle) fall

MT: d. Hagglund (Escalon) 4:00

TIM: l. Sissmon SPAS

TIM: d. Pitts (Rocklin)

TIM: l. Sissom SPAS major

TIM: l. Ward (Vista DL)

 

 

MASTERS/STATE:

’19: DEF, SJS (152)

17

22

(160)

Mario Franco

JUNIOR

De La Salle

NORTH COAST

2nd Bakersfield Rumble Rig (160)

4th Oakdale James Riddle (160)

1-2 Doc Buchanan (160)

3rd Temecula Valley B4B (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Flores (TC)

1-0 vs. Perales (CSP)

1-0 vs. Gilbert (CCH)

 

0-1 vs. Borba (OAK)

0-1 vs. Campbell (BUC)

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Mora (ESP)

0-1 vs. Aguiniga (SULT)

0-1 vs. Maghoney (ENO)

BAK: d. Mendez (Buchanan) 9-7

BAK: l. Campbell (Buchanan) 5-3

OAK: l. Borba (Oakdale)

OAK: l. Maghoney (Enochs) fall

DUAL: l. Mora (Esperanza (7-4

DOCB: l. Aguiniga (Sultana) 12-1

DOCB: d. Drahota SKUT 8-4

DOCB: l. Raiz (Buchanan) 7-2

TV: d. Gilbert (Calvary Ch.) 13-5

TV: l. Garoutte PUEC 10-1

TV: d. Flores (Temescal) 15-5

TV: d. Perales (Canyon Sp.) 5-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NCS, 2-2 CA (152)

’18: 6th NCS (152)

18

17

Isaiah Vasquez

SENIOR

 

Roosevelt

SOUTHERN

1st Citrus Hill Hawks Nest (152)

3rd Upland Black Watch (152)

1st Arlington Riverside Cty. (152)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Hoff (MLK)

1-0 vs. Perales (CSP)

 

0-1 vs. Moreno (UPL)

DUAL: d. Hoff (ML King) 11-4

CH: d. Hoff (ML King) 8-5

UPL: l. Moreno (Upland) 9-8

UPL: d. Moreno (Citrus V.) 5-0

ARL: d. Perales (Canyon S.) 4-2 SV1

 

19

18

Aissac

Perales

SENIOR

Canyon Springs

SOUTHERN

6th CS Raul Huerta (152); DEF

1st Santiago Shark Tank (160)

2nd Arlington Riverside Cty. (152)

4th Temecula Valley B4B (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hoff (MLK)

1-0 vs. Gilbert (CCH)

1-0 vs. Weimer (BAK)

 

0-1 vs. Flores (TC)

0-1 vs. Franco (DLS)

0-1 vs. Vazquez (ROO)

ARL: d. Hoff (ML King) 12-5

ARL: l. Vazquez (Roosevelt) 4-2 SV1

TV: l. Flores (Temescal) 11-2

TV: d. Gilbert (Calvary Ch.) 4:42

TV: d. Hudson PNCR 8-5

TV: d. Weimer (Bakersf.) 3-1 SV1

TV: l. Franco (DL Salle) 5-3

 

 

20

19

Caleb Hoff

SENIOR

ML King

SOUTHERN

2nd Victor Vly. Dick Comly (152)

2nd Newbury Park Invite (152)

2nd Citrus Hill Hawks Nest (152)

2nd Santiago Shark Tank (152)

3rd Arlington Riverside Cty. (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Martinez (CLO)

 

0-1 vs. Vasquez (EXC)

0-1 vs. Avina (CLO)

0-2 vs. Vasquez (ROO)

0-1 vs. C. Trumbull (CSP)

0-1 vs. Perales (CSP)

VV: d. Gutierrez (Victor V.) 10-2

VV: l. Vasquez (Excelsior) 1:06

NP: d. Martinez (Clovis) 6-4

NP: l. Avina (Clovis) 10-2

DUAL: l. Vasquez (Roosev.) 11-4

CH: l. Vazquez (Roosev.) 8-5

SST: d. Rodriguez (Shadow H.) 12-7

SST: l. C. Trumbull (Canyon Sp.) 1:10

ARL: l. Perales (Canyon Sp.) 12-5

ARL: d. Kirby (Palm Des.) 5-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (145)

21

20

Rickieh

Martinez

JUNIOR

Clovis

CENTRAL

3rd Newbury Park Invite (152)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

3rd Aptos Pat Lovell Holiday (152)

1-2 Doc Buchanan (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ramirez (FV)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

0-1 vs. Cowan (LIV)

0-1 vs. Hoff (MLK)

NP: l. Hoff (ML King) 6-4

ZINK: l. Danzl ALLE 2:52

ZINK: d. Ramirez (Fountain V.) 1-0

ZINK: l. Escamilla TOPP 8-2

APT: l. Cowan (Livermore) 6-4

APT: d. Chung (Wilcox) 10-3

DUAL: l. Calvetti DELB 5-1

DOCB: l. Saldate (Gilroy) 16-1

DOCB: d. Segura (Servite) 8-4

DOCB: l. Chapman OPRF 12-2

 

22

22

Evan Gilbert

SOPHOMORE

 

Calvary Chapel

SOUTHERN

4th LC Canyon Hamada (152)

4th Marina Mann Classic (152)

3rd Brea Ed Springs (152)

0-2 Doc Buchanan (152)

2-2 Qtrs. Temecula Vly. B4B (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Carrillo (TH)

 

0-1 vs. L. Gioffre (BUC)

0-1 vs. Garza (OAK)

0-1 vs. Franco (DLS)

0-1 vs. Perales (CSP)

0-1 vs. Ramirez (FV)

LCC: d. Ojeda SLAM 7-0

LCC: l. Garza (Oakdale) 8-2

LCC: d. Labonde CHER 5-1

LCC: l. Ojeda SLAM 5-3

MAN: l. L. Gioffre (Buchanan) 6-2

MAN: d. Carrillo (Trabuco H.) 4-2

MAN: l. Ramirez (Fountain V.) 6-4

ED: d. Beeson (Ventura) 6-0

DOCB: l. Stoltenberg SKUT 14-3

DOCB: l. Calvetti DELB 6-4

TV: l. Franco (DL Salle) 13-5

TV: l. Perales (Canyon Sp.) 4:42

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 SS (145)

23

23

Wyatt Lewis

SENIOR

 

Northview

SOUTHERN

4th Carter Invite (152)

2nd Bakersfield Rumble Rig (152)

2nd Canyon Spr. Raul Huerta (152)

0-2 Doc Buchanan (152)

4-2 Five Counties (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Bones (LH)

1-0 vs. Carrillo (TH)

 

0-1 vs. Lucio (BAK)

0-1 vs. Campbell (BUC)

0-2 vs. Noriega (PD)

0-1 vs. C. Trumbull (CSP)

CAR: l. Noriega (Palm Des.) 5:44

CAR: d. Bones (Laguna H.) 0:45

CAR: l. Noriega (Palm Des.) 5-2

BAK: l. Lucio (Bakersf.) 6-4

RH: l. C. Trumbull (Canyon S.) 9-4

DOCB: l. Camiscioli BERG 7-0

DOCB: l. Bernall POM 9-0

5CO: l. Uhlenhopp GRNV 3:17

5CO: d. Carrillo (Trabuco H.) 5-3

5CO: l. Campbell (Buchanan) 5-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (152)

24

24

Tye Monteiro

FRESHMAN

Garces

Memorial

CENTRAL

4th Chukchansi Invite (152)

1st East Bak. Coyote Classic (152)

4th Sonora TOC (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Stafford (SGR)

1-0 vs. Carrillo (ROY)

1-0 vs. Sevaston (MC)

 

0-1 vs. Gandara (POW)

0-1 vs. Cortez (DIN)

0-1 vs. Ruiz (SJB)

0-1 vs. Schwarzbach (PA)

CHUK: l. Cortez (Dinuba) 8-0

CHUK: d. Stafford (Sanger) 2:52

CHUK: d. Cardenas (Madera S.) 3:59

CHUK: d. Ontiveros (Pitman) DEF

CHUK: l. Schwarzbach (P. Alto) 3:24

TOC: d. Carrillo (Royal) 10-0

TOC: l. Gandara (Poway) 16-1

TOC: d. Sevaston (Mira Costa) 9-7

TOC: l. Ruiz (SJ Bosco) 8-0

 

25

-

Weston Ward

SOPHOMORE

Vista Del Lago

SAC JOAQUIN

1st Vista Del Lago Eagle (152)

5th Elk Grove Curt Mettler (152)

1-2 Sierra Nevada Classic (152)

6th Chico Joe Rios Memorial (152)

5th Tim Brown Memorial (152)

 

VDL: d. Anderson (Folsom) 5-0

ELK: l. Tonge (Elk Grove) 9-2

SNC: l. Martinez DESV 14-1

SNC: l. Provins (Roseville) 12-3

RIO: l. Pitts (Rocklin) 3-0

RIO: l. Matsuda (Granite B.)

RIO: l. Pitts (Rocklin) 6-4

TIM: l. Sissom SPAS fall

TIM: d. K. Hagy (Rio Americano)

TIM: l. Provins (Roseville)

TIM: d. Maghoney (Enochs)

 

26

13

Kevin Hagy

SENIOR

Rio

Americano

SAC JOAQUIN

1st Rocklin No Guts No Glory (152)

1st Anderson Nor Cal Beast (152)

8th Tim Brown Memorial (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hoffman (DC)

 

0-1 vs. Raby (WV)

0-1 vs. Ward (VDL)

0-1 vs. Pitts (ROCK)

NC: d. Pagenkopp (L. Plumas) DQ

TIM: l. Raby (West Valley) fall

TIM: d. Hoffman (Del Campo)

TIM: l. Ward (Vista DL)

TIM: l. Pitts (Rocklin)

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th SJS, 0-2 CA (152)

27

16

Shane Hoffman

JUNIOR

 

Del Campo

SAC JOAQUIN

1st Vista Del Lago Eagle Inv. (160)

Shane Hoffman

5-2 Tim Brown Memorial (152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Johnson (VDL)

 

0-1 vs. Blake (DO)

0-1 vs. H. Khan (FRNK)

0-1 vs. K. Hagy (RIOA)

DUAL: d. Kuehl (Rodriguez) fall

DUAL: l. Humbird (Ponderosa) 3-2

DUAL: l. H. Khan (Franklin) 12-5

VDL: d. Johnson (Vista DL) 8-2

DUAL: l. Blake (Del Oro) 4-0

TIM: l. Sissom SPAS

TIM: l. K. Hagy (Rio Americano)

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SJS (145)

’18: 0-2 SJS (132)

28

25

Vincent Stafford

SENIOR

 

Sanger

CENTRAL

2-2 Qtrs. Chukchansi Invite (152)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

1st ASICS SC Challenge (OW, 152)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Tapia (BELL)

1-0 vs. Carrillo (TH)

 

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Schwarzbach (PA)

0-1 vs. Monteiro (GAR)

0-1 vs. Hamm (CN)

CHUK: l. Schwarzbach (P. Alto) 6-3

CHUK: l. Monteiro (Garces) 2:52

ZINK: l. Hamm (Clovis No.) 5:49

ZINK: l. Raiz (Buchanan) 13-1

ASC: d. Smith (Mater Dei) 0:43

ASC: d. Tapia (Bell) 14-12

ASC: d. Carrillo (Trabuco H.) 7-6

 

MASTERS/STATE:

’19: 9th CS, 1-2 CA (152)

29

27

Ryan Matheson

SENIOR

Granada

NORTH COAST

2nd Oakdale James Riddle (152)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

2nd Aptos Pat Lovell Holiday (152)

0-2 Doc Buchanan (152)

 

DUAL: d. Smith (Clovis E.) 14-0

DUAL: d. Olivera (Bella V.) 16-5

DUAL: l. Watts (Clovis No.) fall

DUAL: d. Morgan (Vacaville) 7-1

OAK: l. Garza (Oakdale) TF

ZINK: l. Cowan (Livermore) 5-2

ZINK: l. Almaguer (Clovis No.) 7-2

APT: l. Cowan (Livermore) 7-1

DOCB: l. Chapman OPRF 9-1

DOCB: l. Uhlenhopp GRVL 6-1 SV

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th NCS (145)

’18: 4-2 NCS (132)

30

31

Dwight Weimer

FRESHMAN

Bakersfield

CENTRAL

3rd Clovis West Shootout (160)

3-2 Reno TOC (160)

1st Dinuba Invite (160)

5th Temecula Valley B4B (152)

CWSO: d. Carrillo (Royal) 10-4

CWSO: l. Mendez (Buchanan) 4:29

RTOC: l. Rock CHIN 3:11

RTOC: l. Green SPAR 2:12

DIN: d. Vera (Pioneer V.) 4-3

DIN: d. Ruiz (Righetti) 7-1

TV: d. Cortez (Sultana) 4:41

TV: d. Flores (Temescal) 17-2

TV: l. Gandara (Poway) 1:52

TV: l. Perales (Canyon Sp.) 3-1 SV1

TV: d. Flores (Temescal) 1:24

 

31

35

Greg

Sevaston

SENIOR

Mira Costa

SOUTHERN

3rd So. Torrance Spartan KO (152)

1st Orange Luth. Lancer Open (152)

2nd Mater Dei Scott Davis (152)

2nd Irvine Andrew Pena (152)

7th Sonora TOC (152)

MD: l. Vasquez (Excelsior) 1:17

IRV: l. Hanna (So. Torrance) 6-1

TOC: l. Ruiz (SJ Bosco) 7-0

TOC: d. Flores (Temescal) 15-0

TOC: l. Monteiro (Garces) 9-7

TOC: d. Rodriguez (Shadow H.) 4-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (152)

32

-

Justin Flores

SENIOR

Temescal

Canyon

SOUTHERN

5-2 Sierra Nevada Classic (152)

3-2 Sonora TOC (152)

6th Temecula Valley B4B (152)

 

TOC: l. Sevaston (Mira Costa) 15-0

TOC: l. Rodriguez (Shadow H.) fall

TV: d. Perales (Canyon Sp.) 11-2

TV: d. Hayes (Mira Mesa) 6-3

TV: l. Weimer (Bakersf.) 17-2

TV: d. Craig (Chaparral) 1:56

TV: l. Franco (DL Salle) 15-5

TV: l. Weimer (Bakersf.) 1:24

 

33

28

Sebastian

Tapia

SENIOR

Bell

LOS ANGELES

3rd Downey Viking 32-Way (152)

6th Rosemead West Coast Cl. (152)

1st Upland Black Watch (152)

4th ASICS So-Cal Challenge (152)

 

DOW: l. Paul (California) 8-6

WCC: d. Pourmoula (Palisades) 8-4

WCC: l. Lobos (Birmingh.) 10-6

WCC: l. Carrillo (Royal) 5-1

UPL: d. Pourmoula (Palisades) 12-2

UPL: d. Moreno (Upland) 10-3

ASC: l. Stafford (Sanger) 14-12

ASC: l. Baker PIEDV 2:23

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd LAS (145)

’18: 6th LAS (132)

34

30

Jonathan

Moreno

JUNIOR

Upland

SOUTHERN

2nd Carter Invite (152)

1st Los Osos Tom Bravo (152)

2nd Upland Black Watch (152)

CAR: d. Blandino (Etiwanda) 6:26

CAR: d. Bones (Laguna H.) 9-7

CAR: l. Wick (San Marino) 2:21

UPL: d. Vazquez (Roosev.) 9-8

UPL: l. Tapia (Bell) 10-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (145)

35

32

Devhante

Hayes

SOPHOMORE

Mira Mesa

SAN DIEGO

2nd Costa Mesa Classic (160)

2nd Mira Mesa Marauder (160)

1st Rosemead West Coast Cl. (152)

3-2 Temecula Valley B4B (152)

 

CMC: l. Peries (So. Pasadena) 7-6

MM: l. Garcia (Valhalla) 7-4

WCC: d. Villegas (Arroyo) 5-2

WCC: d. Lobos (Birmingh.) 2-1

TV: l. Flores (Temescal) 6-3

TV: d. Cortez (Sultana) 6-4 SV1

TV: l. Hudson PNCR 6-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 Qtrs. SDS (152)

36

37

Jesus

Gutierrez

SENIOR

Victor Valley

SOUTHERN

3rd Victor Valley Dick Comly (152)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

8th Five Counties (152)

 

VV: l. Hoff (ML King) 10-2

ZINK: d. Corchado (Clovis W.) 2:51

ZINK: l. Almaguer (Clovis No.) 10-4

ZINK: l. Sekhon (Central) 9-4

5CO: l. Carrillo (Trabuco H.) 6-2

5CO: d. Lacy (La Mirada) 4:48

5CO: d. Fiorillo (Bellarmine) 3:17

5CO: d. Carrillo (Royal) 5-3

5CO: l. Houle (Capistrano) 3:24

5CO: l. Uhlenhopp GRVL 2:34

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (145)

 

 

37

34

Gabriel

Carrillo

JUNIOR

Royal

SOUTHERN

5th Clovis West Shootout (160)

5th Bakersfield Rumble Rig (152)

4th Rosemead West Coast Cl. (152)

5th Sonora TOC (152)

3-2 Qtrs. Five Counties (152)

CWSO: l. Weimer (Bakersf.)10-4

CWSO: d. Corchado (Clovis W.) 7-1

RIG: l. Lucio (Bakersf.) 10-1

RIG: d. Munoz (Buchanan) 2-0

WCC: l. Lobos (Birmingh.) 3-2

WCC: d. Barragan (Santa Fe) 4-2

WCC: d. Tapia (Bell) 5-1

WCC: l. Villegas (Arroyo) 2-1

TOC: l. Monteiro (Garces) 10-0

TOC: d. Rodriguez (Shadow H.) 3-1

TOC: d. Taitano (Oak H.) 3-1

TOC: l. Ruiz (SJ Bosco) 11-4

TOC: d. Kimball CIM 8-4

5CO: d. Villegas (Arroyo) 3-2

5CO: l. Saldate (Gilroy) 3:16

5CO: l. Gutierrez (Victor V.) 5-3

 

38

33

Lorenzo Villegas

SENIOR

Arroyo

SOUTHERN

7th LC Canyon Hamada (152)

2nd Downey Viking 32-Way (152)

3rd Rosemead West Coast Cl. (152)

1st Arroyo Classic (152)

4-2 Five Counties (152)

LCC: l. Bautista SLAM 6-2

LCC: l. Labonde CHER 2:24

DOW: l. Osorio (Santa Fe) 1:54

WCC: d. Barragan (Santa Fe) 3-2

WCC: l. Hayes (Mira Mesa) 5-2

WCC: d. Carrillo (Royal) 2-1

5CO: l. Carrillo (Royal) 3-2

5CO: d. Ilda (Edison) 2:20

5CO: l. Uhlenhopp GRNV 2:09

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (145)

39

36

Isaac Carrillo

JUNIOR

Trabuco Hills

SOUTHERN

5th Marina Mann Classic (152)

2nd ASICS So-Cal Challenge (152)

3-2 Five Counties (152)

 

MAN: d. Mendes (Buchanan) 3:46

MAN: l. Gayer (Calvary Ch.) 11-0

MAN: d. Carrillo (Santa Ana) 0:46

MAN: l. Gilbert (Calvary Ch.) 4-2

MAN: d. Luke MTVW 12-2

ASC: l. Stafford (Sanger) 7-6

5CO: d. Gutierrez (Victor V.) 6-2

5CO: l. Houle (Capistrano) 1-0

5CO: d. Bautista SLAM 6-3

5CO: l. Lewis (Northview) 5-3

 

40

40

(138)

Noah Cortez

SENIOR

 

Sultana

SOUTHERN

7th El Cajon Invite (145)

4th Canyon Spr. Raul Huerta (145)

0-2 Doc Buchanan (145)

3-2 Temecula Valley B4B (152)

 

ELC: l. Fletcher (Frontier) 0:52

ELC: l. Zamora MOSL 1:18

RH: l. Villa (Citrus H.) 3-0

RH: d. Garcia (Holtville) 6-5

RH: l. Noriega (Palm Des.) 8-2

DOCB: l. Gayer (Calvary Ch.) 15-0

DOCB: l. Rodriguez (Righetti) 9-2

TV: l. Weimer (Bakersf.) 4:41

TV: d. Taitano (Oak H.) 1:43

TV: l. Hayes (Mira Mesa) 6-4 SV1

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (138)

HM

HM

(160)

Luke

Campbell

JUNIOR

South

Torrance

SOUTHERN

1st So. Torrance Spartan KO (170)

4th Westminster Coss. (160); DEF

1st Irvine Andrew Pena (160)

6th Chico Rios Memorial (160); DEF

1st Santa Ynez Battle Valley (152)

ST: d. Squire (Citrus H.) 11-3

COSS: l. Valencia (SJ Bosco) fall

RIO: l. Mendoza (Logan) 5-4

SY: d. Pallares (Millikan) 12-3

SY: d. Fragoso (Arroyo Gr.) 5:47

 

HM

38

Vincent

Olivera

SENIOR

Bella Vista

SAC JOAQUIN

3rd Elk Grove Curt Mettler (152)

8th Sonora TOC (145); DEF

DUAL: l. Morgan (Vacaville) 9-8

DUAL: l. Matheson (Granada) 16-5

ELK: l. Monela (Logan) 9-4

ELK: d. Tonge (Elk Grove) 3:17

TOC: d. Garcia (Mayfair) 17-11

TOC: l. Morales (Poway) 10-2

TOC: l. Munoz (Valencia) 9-5

 

MASTERS/STATE:

’18: 2-2 SJS (126)

’17: 1-2 SJS (120)

HM

39

Vetea Tonge

JUNIOR

Elk Grove

SAC JOAQUIN

1st Orland Doc Petersen (152)

4th Elk Grove Curt Mettler (152)

2nd Casa Roble Marty Manges (152)

 

DP: d. Schumann (Orland) 8-6

DP: d. Rudkin (Chico) 8-4

ELK: l. Avina (Clovis) 6-2

ELK: l. Oliveira (Bella V.) 3:17

CR: l. Pitts (Rocklin) 3:56

 

HM

HM

Roman Mendez

SOPHOMORE

Buchanan

CENTRAL

1st Clovis West Shootout (160)

4th Bakersfield Rumble Rig (160)

7th Marina Mann Classic (152)

 

CWSO: d. Corchado (Clovis W.) 19-7

CWSO: d. Weimer (Bakersf.) 4:29

CWSO: d. M. Porter (Gilroy) 9-6

BAK: l. Franco (DL Salle) 9-7

BAK: l. Leon (Golden V.) 8-3

MAN: l. Carrillo (Trabuco H.) 3:46

MAN: l. Ramirez (Fountain V.) 5-3

MAN: d. Carrillo (Santa Ana) 6-4

Behind Ruiz/Campbell

HM

HM

Azary Matsuda

JUNIOR

Granite Bay

SAC JOAQUIN

4th Liberty Lou Bronzan (152)

6th Sierra Nevada Classic (152)

4th Chico Joe Rios Memorial (152)

 

DUAL: l. Ahern (Casa Roble)

LB: d. Schumann (Orland) 15-8

LB: l. Schwarzbach (Palo Alto) 2:13

LB: l. Schumann (Orland) fall

SNC: d. Anderson (Folsom) 8-1

SNC: l. Campos (Del Oro) 9-2

SNC: d. Pallares (Millikan) 11-8

SNC: l. Sanchez (Northgate) 13-1

SNC: l. Boyd SPRC 1:47

RIO: l. Sanchez (Northgate) fall

RIO: d. Ward (Vista DL)

RIO: l. Esposito (Northgate)

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SJS (145)

HM

HM

Tanner Miller

JUNIOR

Esperanza

SOUTHERN

4-2 LC Canyon Hamada (152)

1-2 Reno TOC (152)

5-2 Sonora TOC (152)

4-2 Temecula Valley B4B (152)

 

LCC: l. Gilbert (Calvary Ch.) 8-1

LCC: d. Gonzalez (Olympian) 5-3

LCC: l. LaBonde CHE 4-0

DUAL: d. Combs (Frontier) 3:32

TOC: l. Monteiro (Garces) fall

TOC: d. Lacy (La Mirada) 14-2

TOC: l. Sevaston (Mira Costa) 10-4

TV: l. Garoutte PUEC 13-3

TV: l. Craig (Chaparral) 6-3

 

HM

HM

Moises Segura

SENIOR

Servite

SOUTHERN

4th Westminster Cossarek (152)

3-2 Marina Mann Classic (152)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (152)

0-2 Doc Buchanan (152)

 

COSS: d. Carrillo (Santa Ana) 8-5

COSS: l. Osorio (Santa Fe) 6-2

COSS: l. Ramirez (Fountain V.) 6-2

MAN: l. Ramirez (Fountain V.) 4-2

MAN: l. Carrillo (Santa Ana) 3-2

ZINK: l. Ruiz (SJ Bosco) 3:06

ZINK: d. Corchado (Clovis W.) 7-4

ZINK: l. Cowan (Livermore) 5-3

DOCB: l. Creighton (Palo Alto) 11-3

DOCB: l. Martinez (Clovis) 8-4

 

HM

40

Javier Taitano

SENIOR

Oak Hills

SOUTHERN

3rd Carter Invite (160)

2nd Citrus Hill Hawks Nest (160)

2-2 Qtrs. Sonora TOC (152)

2-2 Temecula Valley B4B (152)

 

CAR: l. Brown (Canyon Sp.) 6-2

CAR: d. Clark (Northview) 8-4

CAR: d. Gamino (Carter) 9-4

CH: d. Lopez (Hemet) 9-4

CH: l. Munoz (Valencia) 15-0

TOC: d. Barragan (Santa Fe) 6-5

TOC: l. Springer LAKS 4:33

TOC: l. Carrillo (Royal) 3-1

TV: l. Craig (Chaparral) 16-6

TV: l. Cortez (Sultana) 1:43

 

HM

HM

Dylan Smith

JUNIOR

Mater Dei

SOUTHERN

1st Mater Dei Scott Davis (160)

7th Marina Mann Classic (160)

2nd Edison Beach Bash (152)

5th ASICS So-Cal Challenge (152)

 

DUAL: d. Rodriguez (Paramount)

MD: d. Peries (So. Pasadena) 2:00

MAN: l. Carter (Servite) 19-4

MAN: l. Dobbs (Trabuco H.) 0:53

EBB: l. Lacy (La Mirada) 2:54

ASC: l. Stafford (Sanger) 0:43

ASC: l. Baker PIEDV 0:47

 

HM

HM

Jesse

Rodriguez

SENIOR

Shadow Hills

SOUTHERN

3rd Citrus Hill Hawks Nest (152)

3rd Santiago Shark Tank (152)

8th Sonora TOC (152)

CH: l. Kirby (Palm Des.) 9-5

CH: d. Kirby (Palm Des.) 0:51

SST: l. Hoff (ML King) 12-7

TOC: l. Gandara (Poway) fall

TOC: d. Dockery (Faith Lut.) 2:10

TOC: l. Carrillo (Royal) 3-1

TOC: l. Sevaston (Mira Costa) 4-0

 

HM

HM

Gus Valdovinos

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

1st East Bak. Coyote Classic (160)

2nd Dinuba Invite (152)

1st Kern County Invite (152)

CC: d. Wilson (Morro B.) 2-1

DIN: d. Guynn (Yosemite) 1:57

DIN: l. Cardona (Sunnys.) 7-2

 

 

HM

HM

Nicolas

Guynn

JUNIOR

Yosemite

CENTRAL

8th Chukchansi Invite (160)

1st Reedley Calif. Classic (152)

3rd Dinuba Invite (152)

1st Firebaugh Westside Inv. (152)

CHUK: l. Wilson (Morro Bay) 3:48

CHUK: l. Fiorillo (Bellarmine) 0:53

CHUK: l. Turner (Grace Dav.) 12-9

RE: d. Cardona (Sunnyside) 1:32

DIN: l. Valdovinos (Bakersf.) 1:57

FIRE: d. Nunez (San Benito) 8-6 SV1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CS (152)

HM

HM

Andrew Cardona

SENIOR

Sunnyside

CENTRAL

1st Central Grizzly Invite (160)
7th Chukchansi Invite (152)

2nd Reedley Calif. Classic (152)

1st Lemoore Deliddo Inv. (152)

1st Dinuba Invite (152)

GI: d. Cardenas (Madera So.) 7-4

CHUK: l. Cardenas (Madera So.) 5-0

CHUK: l. Capri (Ukiah) 8-2

CHUK: d. Cardenas (Madera S.) 15-8

RE: l. Guynn (Yosemite) 1:32

DIN: d. Valdovinos (Bakersf.) 7-2

 

HM

HM

Robert Pallares

SENIOR

Millikan

SOUTHERN

2nd So-Torrance Spartan KO (160)

7th Sierra Nevada Classic (152)

1st John Glenn J. Enriquez (152)

3rd Santa Ynez Battle Valley (152)

 

ST: l. Hanna (So. Torrance) 14-0

SNC: l. Martinez DESV 15-0

SNC: l. Matsuda (Granite B.) 11-8

JG: d. Gagnon (Edison) 7-3

SY: l. Campbell (So. Torrance) 12-3

 

HM

HM

Josh

Anderson

SENIOR

Folsom

SAC JOAQUIN

2nd Vista Del Lago Eagle (152)

All-T, Folsom Jailbreak Duals (160)

4-2 Sierra Nevada Classic (152)

VDL: l. Ward (Vista DL) 5-0

SNC: l. Matsuda (Granite B.) 8-1

SNC: d. Provins (Roseville) 0:37

SNC: l. Boyd SPRC 3:47

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SJS (160)

HM

HM

(160)

Andrew

Cantoriano

SOPHOMORE

 

Clovis West

CENTRAL

2nd Clovis West Shootout (170)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

0-2 Doc Buchanan (160)

3-2 Five Counties (152)

 

CWSO: l. Florentino (Clovis N.) 9-1

ZINK: l. Cortez (Victor V.) 5:29

ZINK: l. Cavazos ALLE 8-2

DOCB: l. Rowley CRVL 1:42

DOCB: l. Chaffee (Serrano) 8-0

5CO: l. Iida (Edison) 9-7 SV

5CO: l. McDonnell (Fountain V.) 11-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 CS (145)

-

HM

Riley Beeson

SENIOR

Ventura

SOUTHERN

5th Carter Invite (160)

1st Orange Lut. Lancer Open (160)

7th Brea Ed Springs (152)

3-2 Qtrs. Sonora TOC (160)

CAR: l. Brown (Canyon Sp.) 9-5

CAR: l. Gamino (Carter) 3-1

ED: l. Gilbert (Calvary Ch.) 6-0

ED: l. Angarita (Valencia) 8-1

TOC: l. Abedalk. (Cypress) 7-1

TOC: l. Harris (Bella vista) 10-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (138)

-

HM

Jason Najar

JUNIOR

Evergreen

CENTRAL COAST

3rd Fremont Webber Lawson (160)

3rd Watsonville Apple Cider (160)

1-2 Five Counties (152)

WL: l. D. Navarro (Pacheco) 7-3

WL: d. D. Aberouette (Riordan) 0:54

AC: d. Antonio (No. Salinas) 14-1

AC: l. Jacuinde (Alisal) 16-9

5CO: l. Campbell (Buchanan) 3:52

5CO: d. Hernandez (Durham) 1:42

5CO: l. Lacy (La Mirada) 3:55

 

-

-

Nathaniel

Martindale

SOPHOMORE

Yucaipa

SOUTHERN

5th Victor Vly. Dick Comly (152)

2nd Los Osos Tom Bravo (152)

 

VV: l. Hoff (ML King) 1:40

LO: d. Machado (Hesperia) 10-4

LO: l. Moreno (Upland) 8-4

 

-

-

Isaac

Machado

SENIOR

Hesperia

SOUTHERN

3rd Victor Vly. Dick Comly (160)

3rd Los Osos Tom Bravo (152)

3-2 Sonora TOC (152)

 

VV: l. Cortez (Victor V.) 11-5

LO: l. Martindale (Yucaipa) 10-4

TOC: l. Springer LAKS 1:25

TOC: d. Barragan (Santa Fe) 4-1

TOC: l. Monteiro (Garces) 2:00

DUAL: d. Taitano (Oak H.)

 

-

-

Ahren Lacy

SENIOR

La Mirada

SOUTHERN

5th Westminster Cossarek (160)

3-2 Marina Mann Classic (152)

1st Edison Beach Bash (OW, 152)

1-2 Sonora TOC (152)

2-2 Five Counties (152)

 

COSS: l. Campbell (So. Torrance) 5:59

COSS: l. Hanna (So. Torrance) 11-2

MAN: l. Mendes (Buchanan) 1:44

MAN: l. Ramirez (Fountain V.) 2:16

EBB: d. Smith (Mater Dei) 2:54

TOC: l. Dockery (Faith Lut.) 0:53

TOC: l. Miller (Esperanza) 14-2

5CO: l. Houle (Capistrano) 17-0

5CO: l. Gutierrez (Victor V.) 4:48

 

-

-

Xavier Reyes

SENIOR

Mira Monte

CENTRAL

3rd Bakersfield Rumble Rig (152)

1st Pioneer V. The Bash (160)

 

BAK: d. Jimenez (Kingsb.) 3:56

BAK: l. Lewis (Northview) 2:37

BASH: d. Vera (Pioneer V.) 10-0

BASH: d. Stansbury (Ridgev.) 6-5

 

 

-

-

Gennaro

Fiorillo

SENIOR

Bellarmine

CENTRAL COAST

4th Chukchansi Invite (160)

6th Lincoln Nick Buzolich (152)

3-2 Five Counties (152)

 

CHUK: l. Reynaga (Mt. Whitney) 15-9

CHUK: d. Guynn (Yosemite) 0:13

CHUK: d. Hamm (Clovis No.) 1:18

CHUK: l. Stout (Pitman) 5-0

LIN: l. Cai (Gunn) 5:49

LIN: l. Jones (Alisal) 7-5 SV1

5CO: l. Uhlenhopp GRNV 14-0

5CO: l. Gutierrez (Victor V.) 3:17

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 CCS (145)

’18: 3-2 CCS (120)

’17: 1-2 CCS (106)

-

-

David

Aberouette

SOPHOMORE

Riordan

CENTRAL COAST

1st Redwood Rumble (160)

4th Fremont Webber Lawson (160)

3rd Granada Mat Classic (152)

 

WL: d. Cai (Gunn) 12-6

WL: l. Creighton (Palo Alto) 14-5

WL: l. Najar (Evregreen) 0:54

MAT: l. Stout (Pitman) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CCS (138)

-

-

Jason Lucero

JUNIOR

Esperanza

SOUTHERN

5-2 LC Canyon Hamada (145)

1-2 Reno TOC (145)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (145)

2-2 Sonora TOC (145)

 

DUAL: d. Brown (Laguna H.)

LCC: l. Anton (Del Oro) 3:30

LCC: l. Thammav. SLAM 1:41

RTOC: l. Guerrero CIB 5:07

ZINK: l. Ferrari ALLE 3:48

ZINK: d. Acosta (Sutter) 7-0

ZINK: l. Watts (Clovis No.) 3:36

DUAL: l. Fletcher (Frontier) 5:34

DUAL: l. Morales (Poway) 10-4

TOC: l. Osorio (Santa Fe) 5:34

TOC: l. Barrile (Bonita) 5-3

 

-

-

Shaen

Pagenkopp

SENIOR

Las Plumas

NORTHERN

2nd Orland Doc Petersen (160)

2nd And. Nor Cal Beast (152); DQ

2nd Sutter Lions Club Inv. (152)

DP: l. Raby (West Valley) fall

NC: l. K. Hagy (Rio Americano) DQ

SUT: l. McGinnis (Willits) 4-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 NS (160)

-

-

Aaron Lucatero

JUNIOR

Pitman

SAC JOAQUIN

3-2 Chukchansi Invite (160)

2nd Castro Valley Bay Area 57 (152)

7th Aptos Pat Lovell Holiday (152)

 

CHUK: l. Wilson (Morro Bay) 11-5

CHUK: l. Stout (Pitman) 11-3

CV: l. Cowan (Livermore) 5:00

APT: l. Matheson (Granada) 15-0

APT: l. Chung (Wilcox) 1:09

APT: d. Lawrence (Esparto) 2:40

 

-

-

Devon Craig

SENIOR

Chaparral

SOUTHERN

2-2 Qtrs. Carter Invite (160)

0-2 LC Canyon Hamada (160)

1-2 Marina Mann Classic (160)

8th Temecula Valley B4B (152)

 

CAR: l. Clark (Northview) 1:24

CAR: l. Wilcox (Canyon) 10-5

LCC: l. Diaz (Brawley) 1:28

LCC: l. Hale (Mt. Carmel) 2:19

MAN: l. Abedalk. (Cypress) 1:42

MAN: l. Dobbs (Trabuco H.) 2:31

TV: d. Taitano (Oak H.) 16-6

TV: l. Gandara (Poway) 1:40

TV: d. MIller (Esperanza) 6-3

TV: l. Flores (Temescal) 1:56

TV: l. Hudon PNCR 2:42

 

-

-

Jose Angel

Perez

SENIOR

 

Firebaugh

CENTRAL

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th CS, 0-2 CA (138)

’18: 1-3 CS (138)

-

-

Jett Jackson

JUNIOR

Kingsburg

CENTRAL

“Frozen” until results are posted

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 7th CS, 0-2 CA (138)

’18: 0-2 CS (126)

-

-

Lorenzo Milan

SENIOR

Tokay

SAC JOAQUIN

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’19: DEF, SJS (152)

-

-

Biplu

Subba

SENIOR

Oakland

OAKLAND

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st OAL, 0-2 CA (152)