Updated: January 15, 2020

 

STATE DATA

160 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

SEASON RESULTS

HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Cael Valencia

JUNIOR

 

St. John Bosco

SOUTHERN

1st Westminster Cossarek (160)

1st Reno TOC (160)

1st Doc Buchanan (OW, 160)

1st Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Wilner (FV)

1-0 vs. Sparks (CCH)

1-0 vs. La Rosa (PIT)

1-0 vs. Gaunt (WT)

1-0 vs. Carter (SERV)

1-0 vs. Aguiniga (SUL)

COSS: d. Campbell (So. Torr.) fall

COSS: d. Carter (Servite) 4:49

RTOC: d. Rowley CRSV 3-2

RTOC: d. Clark BING 1:41

RTOC: d. Rock CHIN 10-0

DOCB: d. Aguiniga (Sultana) 1:22

DOCB: d. La Rosa (Pitman) 7-3

DOCB: d. Sparks (Calvary Ch.) 6-5

DOCB: d. Gallagher STED 9-5

5CO: d. Gaunt (West Torr.) 0:43

5CO: d. Scott GRNV 3:41

5CO: d. Wilner (Fountain V.) 3-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SS, 2nd CA (145)

’18: 4th SS, 1-2 CA (132)

 

NATIONALS:

1st ’19 Super 32 (160)

1st '19 Journeymen Fall Classic-NY (160A)

5th ’19 USAW Jr. Nationals Greco (160)

2nd '19 FloN. UWW Cadet Freestyle (71k)

2nd '19 USAW Jr. Nation. Folkstyle (160)

1st ’18 Journeyman Fall Classic (145)

2nd '18 Cadet Nationals Greco (145)

3rd ’18 Cadet Nationals Freestyle (145)

2

2

Andrew Sparks

SENIOR

 

Calvary Chapel

SOUTHERN

1st LC Canyon Hamada (170)

2nd Marina Mann Classic (170)

1st Brea Ed Springs (170)

3rd Doc Buchanan (160)

1st Temecula Valley B4B (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Contino (BUC)

2-0 vs. Stinson (ENIC)

1-0 vs. Gaunt (WT)

1-0 vs. Smelser (VAL)

1-0 vs. Rupp (MARA)

1-0 vs. Borba (OAK)

1-0 vs. Sanchez (BAK)

1-0 vs. Aguiniga (SULT)

 

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Wilner (FV)

LCC: d. Rupp (Maranatha) 15-3

LCC: d. Ryan RAYK 16-0

MAN: d. Gaunt (W. Torrance) 18-3

MAN: d. Contino (Buchanan) 10-5

MAN: l. Wilner (Fountain V.) 4-3 OT

ED: d. Jensen (Ventura) 2:54

ED: d. Smelser (Valencia) 3:15

DOCB: d. Onello BERG 3:15

DOCB: d. Borba (Oakdale) 17-4

DOCB: d. Rowley CRVL 10-2

DOCB: l. Valencia (SJ Bosco) 6-5

DOCB: d. Isola LHIGH 3-1

DOCB: d. Stinson (East Nic.) 2:45

TV: d. Macias (Temecula) 3:19

TV: d. Aguiniga (Sultana) 1:37

TV: d. Sanchez (Bakersf.) 17-2

TV: d. Stinson (East Nic.) 11-3

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SS, 3-2 CA (152)

3

3

JT Stinson

SENIOR

East Nicolaus

NORTHERN

1st Lincoln Mark Fuller (170)

4th Buchanan Zinkin Classic (170)

4th Doc Buchanan (160)

2nd Temecula Valley B4B (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. La Rosa (PIT)

1-0 vs. Prudek (CAR)

1-0 vs. Mora (ESP)

1-0 vs. Chaffee (SER)

 

0-2 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Contino (BUC)

MF: d. Martinez (Orland) 16-9

ZINK: l. Contino (Buchanan) 7-4

ZINK: d. Galicia (SJ Bosco) 15-0

ZINK: d. Prudek (Caruthers) 9-3

ZINK: d. Brownton ALLE 3-1 SV

ZINK: l. Contino (Buchanan) 3-1

DOCB: d. Chaffee (Serrano) 16-0

DOCB: d. Recketnwald GRVL 6-0

DOCB: d. Isola LHIGH 3-1

DOCB: l. Gallagher STED 2:52

DOCB: d. La Rosa (Pitman) 8-4

DOCB: l. Sparks (Calvary Ch.) 2:45

TV: d. Vale (Poway) 12-4

TV: d. Mora (Esperanza) 1:05

TV: l. Sparks (Calvary Ch.) 11-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NS, 5th CA (152)

’18: 1st SJS, 7th CA (152)

’17: 3rd SJS, 1-2 CA (132)

 

NATIONALS:

5th '18 NHSCA Sophomore (152)

7th ’17 Cadet Nationals Folkstyle (138)

4

4

Kendall

LaRosa

SENIOR

Pitman

SAC JOAQUIN

1st Chukchansi Invite (170)

1st Aptos Pat Lovell Holiday (170)

5th Doc Buchanan (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kloster (LEM)

1-0 vs. Silva (WIND)

1-0 vs. Landin (FRO)

1-0 vs. Hake (BEL)

 

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Stinson (ENIC)

CHUK: d. Landin (Frontier) 7-2

CHUK: d. Kloster (Lemoore) 3-1

APT: d. Cardenas (Madera So.) 0:49

APT: d. Hake (Bellarmine) 10-3

DOCB: d. Clark (Northview) 1:26

DOCB: d. Silva (Windsor) 1:29

DOCB: l. Valencia (SJ Bosco) 7-3

DOCB: d. Cruz POM 0:46

DOCB: d. Rowley CRVL 2-1

DOCB: l. Stinson (East Nic.) 8-4

DOCB: d. Isola LHIGH 8-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SJS, 2-2 CA (160)

’18: 3rd SJS, 3-2 CA (145)

’17: 3-2 SJS (132)

5

5

Trent Silva

SENIOR

 

Windsor

NORTH COAST

1st Oakdale James Riddle (160)

1st Liberty Lou Bronzan (160)

8th Doc Buchanan (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kloster (LEM)

1-0 vs. Borba (OAK)

1-0 vs. Aguiniga (SULT)

1-0 vs. Mahoney (ENO)

1-0 vs. Chaffee (SER)

1-0 vs. Creighton (PA)

 

0-1 vs. La Rosa (PIT)

OAK: d. Mahoney (Enochs)

OAK: d. Borba (Oakdale)

LB: d. Creighton (Palo Alto) 11-1

DOCB: d. Rietmann ROSE 15-3

DOCB: l. La Rosa (Pitman) 1:29

DOCB: d. Chaffee (Serrano) 4:10

DOCB: d. Aguiniga (Sultana) 11-5

DOCB: d. Kloster (Lemoore) 10-2

DOCB: l. Isola LHIGH 5-2

DOCB: l. Rowley CRVL 2:24

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NCS, 2-2 CA (145)

’18: 1st NCS, 0-2 CA (152)

’17: 3-2 NCS (138)

6

7

Marcos

Jimenez

SENIOR

Evergreen

Valley

CENTRAL COAST

3rd Sierra Nevada Classic (160)

1st Watsonville Apple Cider (170)

1st Five Counties (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kloster (LEM)

1-0 vs. Khan (FRK)

SNC: d. Han (Rancho B.) 1:50

SNC: d. Curry (Pleasant G.) 1:51

SNC: l. Chacon SPRC 4:52

SNC: d. Khan (Franklin) 2:20

SNC: d. Fasset MTVW 5-1

AC: d. Stimson (Central) 1:22

5CO: d. Recktenwald GRVL 4:57

5CO: d. Lyver WHRV 7-1

5CO: d. Kloster (Lemoore) 6-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd CCS, 2-2 Qtrs. CA (152)

’18: 2nd CCS, 4-2 Top 12 CA (160)

’17: 2-2 Qtrs. CCS (152)

 

NATIONALS:

4th ’17 Cadet Nationals Greco (160)

7

6

William

Kloster

SENIOR

Lemoore

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (170)

5th Reno TOC (170)

1st Lemoore Deliddo Inv. (170)

2-2 Qtrs .Doc Buchanan (160)

2nd Five Counties (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hake (BEL)

1-0 vs. Sepulveda (SELM)

1-0 vs. Florentino (CN)

 

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. La Rosa (PIT)

0-1 vs. Jimenez (EVE)

CHUK: d. Hake (Bellarmine) 9-2

CHUK: l. La Rosa (Pitman) 3-1

RTOC: d. Florentino (Clovis N.) 5-4

RTOC: l. Christiansen BING 10-6

RTOC: d. Cruz POM 4:08

RTOC: d. Naccarato PAYS 4-2

RTOC: l. Hernandez (Poway) 4-3

RTOC: d. Christiansen BING 5-3

DOCB: d. Geleta DELB 4-0

DOCB: d. Willey WOODW 7-3

DOCB: l. Gallagher STED 5:07

DOCB: l. Silva (Windsor) 10-2

5CO: d. Guerra (Downey) 3:06

5CO: d. Clark (Northview) 10-4

5CO: d. Sepulveda (Selma) 1-0

5CO: l. Jimenez (Evergreen) 6-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CS, 8th CA (160)

’18: 7th CS, 4-2 Top 12 CA (160)

’17: 0-2 CS (145)

8

8

Reymundo

Raiz

SENIOR

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Invite (160)

1st Marina Mann Classic (160)

3rd Buchanan Zinkin Classic (160)

4-2 Doc Buchanan (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Prudek (CARU)

1-0 vs. Borba (OAK)

1-0 vs. Carter (SERV)

1-0 vs. Franco (DLS)

2-0 vs. Ruiz (BUC)

CHUK: d. Hamm (Clovis No.) 4:41

CHUK: d. Reynaga (Mt. Whit.) 2:26

MAN: d. Juarez (Tesoro) 2:30

MAN: d. Ruiz (Buchanan) 2-1

ZINK: l. Sissom SPAS 1-0

ZINK: d. Stafford (Sanger) 13-1

ZINK: d. Meza CCHA 5-1

ZINK: d. Lopez (Clovis No.) 3-1

ZINK: d. Ruiz (Buchanan) FORF

ZINK: d. Carter (Servite) 11-5

DOCB: d. Prudek (Caruthers) 3-1

DOCB: l. Gallagher STED 18-5

DOCB: d. Franco (DL Salle) 7-2

DOCB: d. Borba (Oakdale) 7-6

DOCB: d. Eaton WIND 6-3

DOCB: l. Isola LHIGH 3-2

DUAL: l. Camiscioli BERG 3-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th CS, 0-2 CA (152)

9

9

Seth Borba

JUNIOR

 

Oakdale

SAC JOAQUIN

1st LC Canyon Hamada (160)

2nd Oakdale James Riddle (160)

1st Las Vegas Holiday Classic (160)

1-2 Doc Buchanan (160)

1st Tim Brown Memorial (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Campos (DO)

1-0 vs. Mora (ESP)

1-0 vs. Sepulveda (SELM)

1-0 vs. Franco (DLS)

 

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Silva (WIND)

LCC: d. Mora (Esperanza) 5-3

OAK: d. Franco (DL Salle)

OAK: l. Silva (Windsor)

LV: d. Stonebaker LIB 8-0

LV: d. Recktenwald GRVL 7-0

DOCB: d. Sepulveda (Selma) 4:57

DOCB: l. Sparks (Calvary Ch.) 17-4

DOCB: l. Raiz (Buchanan) 7-6

TIM: d. Petracek (Elk Grove)

TIM: d. Campos (Del Oro)

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SJS, 2-2 CA (145)

’18: 7th SJS (132)

10

10

Jake Prudek

JUNIOR

Caruthers

CENTRAL

1st Castro V. Bay Area 57 (170)

7th Buchanan Zinkin Classic (170)

2-2 Doc Buchanan (160)

1st Firebaugh Westside Inv. (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Zavala (MO)

 

0-1 vs. Wilner (FV)

0-1 vs. Stinson (ENIC)

0-1 vs. Raiz (BUC)

ZINK: l. Wilner (Fountain V.) 18-4

ZINK: d. Ramirez TOPP 6-1

ZINK: l. Stinson (East Nic.) 9-3

ZINK: d. Zavala (Mission O.) 3-2

DOCB: l. Raiz (Buchanan) 3-1

DOCB: d. M. Porter (Gilroy) 0:57

DOCB: d. Zamora (Clovis) 6-1

DOCB: l. Thompson MONT 13-2

FIRE: d. Smith (Clovis E.) 1:39

FIRE: d. Gamez (Firebaugh) 1:28

 

 

MASTERS/STATE:

’19: DEF Qtrs. CS (152)

’18: 1-3 CS (138)

 

NATIONALS:

5th '19 USAW 16U Nat. Folkstyle (160)

11

12

Hassan Khan

SENIOR

 

Franklin

SAC JOAQUIN

 

1st Oakdale James Riddle (170)

1st Turlock Bulldog Classic (170)

5th Sierra Nevada Classic (160)

3rd Tim Brown Memorial (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Johnson (VDL)

1-0 vs. Hoffman (DC)

 

0-1 vs. Jimenez (EVE)

0-1 vs. Campos (DO)

DUAL: d. Hoffman (D. Campo) 12-5

OAK: d. Byrd (Lincoln) TF

SNC: d. Bailey (Corning) 0:49

SNC: l. Fassett MTVW 6-4 SV1

SNC: l. Jimenez (Evergreen) 2:20

SNC: d. Johnson (Vista DL) 0:57

TIM: d. Haggland (Escalon) fall

TIM: l. Campos (Del Oro)

TIM: d. Hagy (Rio Americano)

TIM: d. Curry (Pleasant Gr.) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SJS, 3-2 Top 12 CA (152)

’18: 2-2 SJS (152)

12

16

Ethan Aguiniga

JUNIOR

 

Sultana

SOUTHERN

3rd El Cajon Invite (170)

2nd Canyon Spr. Raul Huerta (170)

3-2 Doc Buchanan (160)

3rd Temecula Valley B4B (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Mora (ESP)

1-0 vs. Sanchez (BAK)

1-0 vs. Franco (DLS)

 

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Silva (WIND)

0-1 vs. Landin (FRO)

ELC: l. Landin (Frontier) 5:11

RH: d. Peterson (Paloma V.) 0:46

RH: d. Griego (Palm Des.) 5:19

RH: l. Parker IRON 12-11 TB1

DOCB: d. Franco (DL Salle) 12-1

DOCB: d. Zamora (Clovis) 2:27

DOCB: l. Valencia (SJ Bosco) 1:22

DOCB: d. Pietre BERG 1:49

DOCB: l. Silva (Windsor) 11-5

TV: d. McNair (Damien) 14-8

TV: l. Sparks (Calvary Ch.) 1:37

TV: d. Crosson PUEW 1:48

TV: d. Mora (Esperanza) 4:08

TV: d. Sanchez (Bakersf.) 0:37

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (152)

13

13

Joey Mora

SENIOR

 

Esperanza

SOUTHERN

2nd LC Canyon Hamada (160)

4-2 Reno TOC (160)

2nd Buchanan Zinkin Classic (160)

5th Temecula Valley B4B (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ruiz (BUC)

1-0 vs. Franco (DLS)

1-0 vs. Smith (CE)

 

0-1 vs. Gandara (POW)

0-1 vs. Stinson (EN)

0-1 vs. Borba (OAK)

0-1 vs. Aguiniga (SULT)

LCC: d. Esquier (Olympian) 11-1

LCC: l. Borba (Oakdale) 5-3

RTOC: d. Sissom SPAS 6-1

RTOC: l. Clark BING 6-5

RTOC: l. Evans VIEW 2:53

ZINK: d. Smith (Clovis E.) 7-4

ZINK: d. Trelles (Buchanan) 13-2

ZINK: d. Cavazos ALLE 10-9

ZINK: d. Ruiz (Buchanan) DEF

ZINK: l. Sissom SPAS 3-2

DUAL: l. Gandara (Poway) fall

DUAL: d. Franco (DL Salle) 7-4

TV: d. Ortiz (Imperial) 13-3

TV: l. Stinson (East Nic.) 1:05

TV: l. Aguiniga (Sultana) 4:08

TV: d. Vale (Poway) FORF

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th SS, 2-2 CA (145)

14

15

Jaden Sanchez

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

2nd Bakersfield Rumble Rig (170)

4-2 Reno TOC (170)

2nd Dinuba Invite (170)

4th Temecula Valley B4B (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Landin (FRO)

1-0 vs. Gamez (FIRE)

 

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Contino (BUC)

0-1 vs. Aguiniga (SULT)

0-1 vs. Durham (CAB)

BAK: l. Contino (Buchanan) 0:18

RTOC: l. Brownton ALLEN 0:48

RTOC: d. Chapin FERN 9-6

RTOC: l. Richardson PLGR 1:27

DUAL: d. Landin (Frontier) 6-4

DIN: d. Gamez (Firebaugh) 7-5

DIN: l. Durham (Cabrillo) 12-4

TV: d. Crosson PUEW 7-5

TV: l. Sparks (Calvary Ch.) 17-2

TV: d. Vale (Poway) I-D

TV: l. Aguiniga (Sultana) 0:37

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th CS, 0-2 CA (160)

15

11

Paul Ortiz

JUNIOR

 

Imperial

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (160)

1st El Cajon Invite (160)

5th Las Vegas Holiday Classic (160)

2-2 Qtrs. Temecula Vly. B4B (160)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Mora (ESP)

ELC: d. Castagnaro CIEN 12-2

LV: l. Recktenwald GRVL 5-0

LV: l. Stonebaker LIB 1-0

TV: d. Garcia (Valhalla) 5-2

TV: l. Mora (Esperanza) 13-3

TV: l. Graves PNCR 10-9

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd SDS, 3-2 CA (160)

’18: 6th SDS (138)

16

18

Tyler

Sepulveda

JUNIOR

Selma

CENTRAL

5th LC Canyon Hamada (170)

2nd Citrus Hill Hawks Nest (170)

1-2 Doc Buchanan (160)

5th Five Counties (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Carter (SERV)

 

0-1 vs. Kloster (LEM)

0-1 vs. Borba (OAK)

0-1 vs. Smelser (VAL)

0-1 vs. Porterfield (LCC)

LCC: l. Ryan RAYK 1:09

LCC: l. Porterfield (LC Canyon) 5-0

LCC: d. Acia (Del Oro) 3-2

CH: d. Gregg (Hemet) 0:38

CH: d. Griego (Palm Des.) 4-3 UTB

CH: l. Smelser (Valencia) 2-1 SV1

DOCB: l. Borba (Oakdale) 4:57

DOCB: d. Onello BERG 4:50

DOCB: l. Cruz POM 10-0

5CO: d. Carter (Servite) 5-4

5CO: l. Kloster (Lemoore) 1-0

5CO: l. Recktenwald GRVL 2:03

5CO: d. Ganac (Los Osos) FORF

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th CS, 3-2 CA (138)

’18: 4th CS, 1-2 CA (126)

17

19

Trenton

Munoz

JUNIOR

Valencia

SOUTHERN

1st Newbury Park Invite (OW, 160)

1st Citrus Hill Hawks Nest (160)

1st Brea Ed Springs (160)

1st Sonora TOC (160)

7th Five Counties (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Carter (SERV)

1-0 vs. Lee (DPU)

1-0 vs. Preciado (LAK)

CH: d. Taitano (Oak H.) 15-0

ED: d. Precidao (Lakewood) 6-0

ED: d. Lee (D. Pueblos) 6-3

TOC: d. Harris (Bella Vista) 3:39

TOC: d. Vale (Poway) 6-0

TOC: d. Preciado (Lakeside) 9-0

5CO: l. Lyver WHRV 5-2

5CO: d. Trelles (Buchanan) 16-2

5CO: l. Recktenwald GRNV 5-4

5CO: d. Carter (Servite) 5-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (138)

’18: 1-2 SS (132)

18

26

Angelo Ganac

SENIOR

 

Los Osos

SOUTHERN

2nd Carter Invite (160); DEF

1st Los Osos Tom Bravo (160)

1st Bishop Amat Brute Rumble (170)

1st Upland Black Watch (160)

6th Five Counties (160); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Carter (SERV)

1-0 vs. Clark (NVW)

2-0 vs. McNair (DAM)

CAR: d. Clark (Northview) 3-1

CAR: l. Brown (Canyon Sp.) DEF

LO: d. McNair (Damien) fall

UPL: d. McNair (Damien) 13-5

5CO: l. Recktenwald GRNV 6-4

5CO: d. Clark (Northview) 3-1

5CO: d. Carter (Servite) 3-0

5CO: l. Lyver WHRV DEF

5CO: l. Sepulveda (Selma) FORF

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (152)

19

14

Neil Carter

SENIOR

Servite

SOUTHERN

2nd Westminster Cossarek (160)

3rd Marina Mann Classic (160)

4th Buchanan Zinkin Classic (160)

8th Five Counties (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hanna (ST)

1-0 vs. Iida (EDI)

1-0 vs. Granados (SYL)

1-0 vs. Juarez (TES)

 

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Ruiz (BUC)

0-1 vs. Raiz (BUC)

0-1 vs. Sepulveda (SELM)

0-1 vs. Munoz (VAL)

0-1 vs. Ganac (LO)

COSS: d. Hanna (So. Torr.) 14-10

COSS: l. Valencia (SJ Bosco) 4:49

MAN: d. Smith (Mater Dei) 19-4

MAN: l. Ruiz (Buchanan) 15-0

MAN: d. Iida (Edison) 3-2

MAN: d. Juarez (Tesoro) 10-0

ZINK: d. Reynaga (Mt. Whitney) 9-3

ZINK: d. Meza CCHA 14-1

ZINK: l. Sissom SPAS 2:55

ZINK: d. Cavazos ALLE 8-6 SV

ZINK: l. Raiz (Buchanan) 11-5

5CO: d. Rogers (S. Dimas) 5:49

5CO: l. Sepulveda (Servite) 5-4

5CO: d Granados (Sylmar) 7-2

5CO: l. Ganac (Los Osos) 3-0

5CO: l. Munoz (Valencia) 5-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SS, 1-2 CA (170)

20

23

Dominic Leon

JUNIOR

 

Golden Valley

CENTRAL

1st Costa Mesa Classic (170)

3rd Bakersfield Rumble Rig (160)

1st Lemoore Deliddo Inv. (160)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Campbell (BUC)

CMC: d. Munstock (SR Acad.) 5-0

BAK: l. Campbell (Buchanan) 4-0

BAK: d. Mendez (Buchanan) 8-3

LEM: d. Guerrero (Golden V.) 2:52

 

MASTERS/STATE:

’19: 10th CS, 1-2 CA (138)

’18: 8th CS, 0-2 CA (132)

 

 

21

24

Erik Johnson

JUNIOR

Vista Del Lago

SAC JOAQUIN

2nd Vista Del Lago Eagle (160)

1st Elk Grove Curt Mettler (160)

6th Sierra Nevada Classic (160)

1st Chico Joe Rios Memorial (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hanna (SOT)

 

0-1 vs. Khan (FRK)

0-1 vs. Campos (DO)

0-1 vs. Hoffman (DC)

VDL: l. Hoffman (Del Campo) 8-2

ELK: d. Mendoza (Logan) 8-4

ELK: d. Zamora (Clovis) 5:15

DUAL: l. Campos (Del Oro) 5-3

SNC: l. Wells CARS 3-2

SNC: d. Bailey (Corning) 2:02

SNC: d. Curry (Pleasant G.) 11-6

SNC: l. Fassett MTVW 5-1

SNC: l. Khan (Franklin) 0:57

RIO: d. Hanna (So. Torrance) 7-4

RIO: d. Mendoza (Logan) 5-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th SJS, 0-2 CA (145)

22

23

(170)

Ledger

Petracek

SENIOR

Elk Grove

SAC JOAQUIN

1st Casa Roble Marty Manges (170)

1-2 Doc Buchanan (170)

6th Tim Brown Memorial (160); DEF

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Griffiths (PON)

1-0 vs. T. Hagy (RIOA)

 

0-1 vs. Borba (OAK)

CR: d. Griffiths (Ponderosa) 5-2

DOCB: d. Perez (Sierra P.) 4:00

DOCB: l. Rowley CRVL 6-5

DOCB: l. Eaton WIND 8-4

TIM: d. Barquet (Whitney) fall

TIM: d. Wilcox (Granite B.) major

TIM: d. T. Hagy (Rio Americano) fall

TIM: l. Borba (Oakdale)

TIM: l. Curry (Pleasant Gr.) DEF

 

MASTERS/STATE:

’19: 7th SJS (160)

 

 

23

33

Jacob Vale

SENIOR

Poway

SAN DIEGO

5th Reno TOC (152)

4-2 Las Vegas Holiday Classic (160)

3rd Sonora TOC (160)

6th Temecula Valley B4B (160); I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Garcia (VAL)

 

0-1 vs. Saldate (GIL)

0-1 vs. Wick (SMO)

0-1 vs. Stinson (EN)

0-1 vs. Munoz (VAL)

RTOC: d. J. Wardle BING 9-2

RTOC: l. Saldate (Gilroy) 1:31

RTOC: d. David ROSE 10-2

RTOC: l. Wick (San Marino) 1:45

RTOC: d. Box CARL 10-4

LV: l. Stonebaker LIB 7-5

LV: l. Prince WILL 6-4

TOC: l. Munoz (Valencia) 6-0

TOC: d. Cabral (Yucaipa) 6-3

TOC: d. Hasan (LAKS 10-4

TV: d. Graves PNCR 5-2

TV: l. Stinson (East Nic.) 12-4

TV: d. Garcia (Valhalla) 0:51

TV: d. Graves PNCR 6-4 SV1

TV: l. Sanchez (Bakersf.) I-D

 

24

27

Cooper Liles

JUNIOR

Clovis

CENTRAL

3rd Newbury Park Invite (182)

5th Elk Grove Curt Mettler (182)

7th Buchanan Zinkin Classic (182)

DEF: Doc Buchanan (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Durham (CAB)

1-0 vs. Steiner (CN)

 

0-1 vs. Haas (SJB)

0-1 vs. Stephens (BH)

0-1 vs. Mailhot (LG)

0-1 vs. Licea (RM)

NP: l. Licea (Rio Mesa) 0:50

NP: d. Durham (Cabrillo) 1:55

ELK: l. Stephens (Bret Harte) 5-2

ZINK: l. Haas (SJ Bosco) 11-1

ZINK: d. Oliva ALLE 10-4

ZINK: l. Mailhot (Los Gatos) 6-0

ZINK: d. Steiner (Clovis No.) 0:31

DOCB: d. Perez (Birmingh.) 2:42

DOCB: l. Contino (Buchanan) DEF

 

25

28

Jose

Granados

SENIOR

 

Sylmar

LOS ANGELES

3rd Bishop Amat Brute Rumble (160)

1st ASICS So-Cal Challenge (160)

5-2 Five Counties (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lee (DPU)

 

0-1 vs. Carter (SERV)

0-1 vs .Ganac (LO)

BA: l. Polley (St. Joseph) fall

ASC: d. Lee (Dos Pueblos) 10-4

ASC: d. Dobbs (Trabuco H.) 1:15

5CO: l. Ganac (Los Osos) 4-3

5CO: l. Carter (Servite) 7-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd LAS (170)

 

 

26

29

Conner Lee

SENIOR

Dos Pueblos

SOUTHERN

2nd Brea Ed Springs (160)

3rd ASICS So-Cal Challenge (160)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lite (BO)

 

0-1 vs. Munoz (VAL)

0-1 vs. Granados (SYL)

ED: d. Lite (Brea O.) 6-5

ED: l. Munoz (Valencia) 6-3

ASC: l. Granados (Sylmar) 10-4

 

 

MASTERS/STATE:

’18: 1-2 SS (152)

’17: 0-2 SS (145)

27

20

Parker Chaffee

SENIOR

Serrano

SOUTHERN

1st Los Osos Tom Bravo (170)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

2-2 Doc Buchanan (160)

1-2 Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Estrada (YUC)

 

0-1 vs. Stinson (ENIC)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Silva (WIND)

0-1 vs. Morris (CV)

0-1 vs. Griego (PD)

LO: d. Estrada (Yucaipa) 9-1

ZINK: l. Buck (Servite) 11-2

ZINK: l. Ramirez TOPP 5-0

DOCB: l. Stinson (East Ni.) 16-0

DOCB: d. Cantoriano (Clovis W.) 8-0

DOCB: d. Anderosn KELl 6-4 SV

DOCB: l. Silva (Windsor) 4:10

TV: l. Morris (Castro V.) 6-5

TV: l. Griego (Palm Des.) 4-3

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 SS (170)

 

 

28

-

Juan Chiquito

SENIOR

Hesperia

SOUTHERN

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (152)

29

26

(152)

Tyler Hanna

SOPHOMORE

South Torrance

SOUTHERN

1st So. Torrance Spartan KO (160)

3rd Westminster Cossarek (160)

1st Irvine Andrew Pena (152)

3rd Chico Joe Rios Memorial (160)

1st Santa Ynez Battle Valley (160)

 

ST: d. Pallares (Millikan) 14-0

COSS: l. Carter (Servite) 14-10

IRV: d. Sevaston (Mira Costa) 6-1

RIO: d. Bailey (Corning) 7-3

RIO: l. Johnson (Vista DL) 7-4

RIO: d. Cioci (Del Oro)

SY: d. Vera (Pioneer V.) 11-6

 

 

30

29

(152)

Jacob Gamino

SENIOR

Carter

SOUTHERN

4th Carter Invite (160)

1st Canyon Spr. Raul Huerta (160)

 

CAR: l. Brown (Canyon Sp.) 8-7

CAR: d. Beeson (Ventura) 3-1

CAR: l. Taitano (Oak H.) 9-4

RH: d. Clark (Northview) 5-4

RH: d. Guerra (Downey) 4-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 10th SS (145)

31

HM

Raymond

Clark

JUNIOR

Northview

SOUTHERN

6th Carter Invite (160); DEF

5th Bakersfield Rumble Rig (160)

3rd Canyon Spr. Raul Huerta (160)

1-2 Doc Buchanan (160)

3-2 Qtrs. Five Counties (160)

 

CAR: l. Ganac (Los Osos) 3-1

CAR: l. Taitano (Oak H.) 8-4

BAK: l. Campbell (Buchanan) 4:39

RH: l. Gamino (Carter) 5-4

DOCB: d. Aberouette (Riordan) 5-4

DOCB: l. La Rosa (Pitman) 1:26

DOCB: l. Merkford (Clovis) 3:53

5CO: d. Juarez (Tesoro) 6-5

5CO: l. Kloster (Lemoore) 10-4

5CO: l. Ganac (Los Osos) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (138)

 

 

32

30

Jay Juarez

SENIOR

 

Tesoro

SOUTHERN

4th Marina Mann Classic (160)

4-2 Five Counties (160)

 

 

MAN: d. Dobbs (Trabuco H.) 0:36

MAN: d. Ilda (Edison) 4:43

MAN: l. Raiz (Buchanan) 2:30

MAN: d. Dobbs (Trabuco H.) 12-2

MAN: l. Carter (Servite) 10-0

5CO: d. Han (Rancho B.) 3:!1

5CO: l. Clark (Northview) 6-5

5CO: d. Guerra (Downey) 1:33

5CO: l. Recktenwald GRNV 1:51

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (152)

33

34

(170)

Timothy

Greenhouse

JUNIOR

San Ramon

Valley

NORTH COAST

2nd HMB Peninsula Inv. (170)

3rd Oakdale James Riddle (170)

1st Liberty Lou Bronzan (170)

1st Prospect Jim Root Mem. (160)

 

HMB: l. Antonio (No. Salinas) 8-7

OAK: l. Byrd (Lincoln)

OAK: d. Villegas (Calaveras) TF

LB: d. Martinez (Orland) 14-8

LB: d. Guerrero (DL Salle) 13-4

JR: d. Forman (Mitty) 7-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 7th NCS (160)

’18: 1-2 NCS (145)

34

31

Andrew Forman

SENIOR

 

Mitty

CENTRAL COAST

1st Lincoln Nick Buzolich (160)

1st Cupertino Bianchini (160)

2nd Prospect Jim Root Mem. (160)

CUP: d. Curry (Pleasant Gr.) 5-3

JR: l. Greenhouse (San Ramon) 7-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CCS (152)

’18: 3-2 CCS (152)

’17: 2-2 CCS (145)

35

35

Jacob Lopez

SOPHOMORE

Clovis North

CENTRAL

1-2 Reno TOC (160)

7th Buchanan Zinkin Classic (160)

0-2 Doc Buchanan (160)

1st Redwood Invitational (160)

DUAL: d. Sajjadi (Turlock) 11-3

RTOC: l. Rowley CRESV 1:05

RTOC: l. McLean CROO 4:27

ZINK: l. Sissom SPAS 7-0

ZINK: d. Trelles (Buchanan) 10-0

ZINK: l. Raiz (Buchanan) 3-1

ZINK: d. Smith (Clovis E.) 6-1

DUAL: d. Sharma DELB 8-6

DOCB: l. Thompson MONT 13-4

DOCB: l. Pietre BERG 9-6

RED: d. Reynaga (Mt. Whitney) 5-1

 

36

36

Brett Lite

SENIOR

 

Brea Olinda

SOUTHERN

1st Rim World Beresford (170)

4th Brea Ed Springs (160)

1st Troy Invitational (160)

ED: l. Lee (Dos Pueblos) 6-5

ED: d. Preciado (Lakewood) 7-6

TR: d. Preciado (Lakeside) 7-4

 

37

37

Jetro Preciado

SOPHOMORE

Lakewood

SOUTHERN

5th Brea Ed Springs (160)

2nd Sonora TOC (160)

2nd Troy Invitational (160)

ED: l. Munoz (Valencia) 6-0

ED: l. Lite (Brea O.) 7-6

TOC: d. Abedalk. (Cypress) 6-2

TOC: l. Munoz (Valencia) 9-0

TR: l. Lite (Brea Olinda) 7-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (170)

 

 

38

38

DeAndre Smith

SENIOR

Clovis East

CENTRAL

All-T, Vacaville Larry Nelson (160)

8th Buchanan Zinkin Classic (160)

4-2 Sierra Nevada Classic (160)

3rd Firebaugh Westside Inv. (160)

DUAL: l. Matheson (Granada) 14-0

ZINK: l. Mora (Esperanza) 7-4

ZINK: d. Ochoa (Vacaville) 4-2

ZINK: d. Reynaga (Mt. Whitney) 9-5

ZINK: d. Hamm (Clovis No.) 13-7

ZINK: l. Cavazos ALLE 6-1

ZINK: l. Lopez (Clovis No.) 6-1

DUAL: d. Cardenas (Madera S.) 6-4

SNC: l. Bailey (Corning) 8-7

SNC: d. Han (Rancho Bern.) 4:51

SNC: l. Chapin FERN 4-0

FIRE: l. Prudek (Caruthers) 1:39

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 CS (170)

 

 

39

HM

Marcus

Curry

SENIOR

Pleasant

Grove

SAC JOAQUIN

4th Elk Grove Curt Mettler (170)

8th Sierra Nevada Classic (160)

2nd Cupertino Bianchini (160)

4th Tim Brown Memorial (160)

 

ELK: d. Harris (Bella V.) 5:15

ELK: l. Petrucelli (Clovis) 21-5

ELK: l. Hagglund (Escalon) 3-2 OT

SNC: l. Jimenez (Evergreen) 1:51

SNC: l. Johnson (Vista DL) 11-6

SNC: l. Byers SPRA 22-9

CUP: l. Forman (Mitty) 5-3

TIM: l. Cioci (Del Oro)

TIM: d. Haggland (Escalon)

TIM: d. Rosendale (Davis)

TIM: d. Petracek (Elk Grove) DEF

TIM: l. Khan (Franklin) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SJS (152)

’18: 3-2 SJS (138)

40

34

Brad Hagglund

SENIOR

Escalon

SAC JOAQUIN

3rd Elk Grove Curt Mettler (170)

2nd Modesto JC Mike Tamana (160)

2-2 Qtrs. Tim Brown Memorial (160)

 

ELK: l. Malone (Vacaville) 3-1

ELK: d. Curry (Pleasant Gr.) 3-2 OT

MT: l. Maghoney (Enochs) 4:00

TIM: l. Khan (Franklin) fall

TIM: l. Curry (Pleasant Gr.)

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th SJS (160)

 

 

HM

31

(170)

Marcos Gamez

SENIOR

 

Firebaugh

CENTRAL

5-0 Newark Mem. Rick Swift (170)

1st Reedley Calif. Classic (170)

1st Los Banos Morning Star (170)

3rd Dinuba Invite (170)

2nd Firebaugh Westside Inv. (160)

RE: d. Micallef (Yosemite) 9-0

LB: d. Trujillo (San Benito) 3:29

DIN: d. Micallef (Yosemite) 6-1

DIN: l. Sanchez (Bakersf.) 7-5

DIN: d. Guerrero (Righetti) 2:25

DIN: d. Lobos (Bakersf.) 6-3

FIRE: l. Prudek (Caruthers) 1:28

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CS (160)

’18: 0-2 CS (170)

 

 

HM

25

Ernest Wilson

SENIOR

Foothill

NORTHERN

1st Orland Doc Petersen (170)

4-2 Reno TOC (160)

3rd Anderson Nor Cal Beast (170)

2-2 Tim Brown Memorial (160)

 

Key H2H Results:

0-1 vs. Johnston (WV)

0-1 vs. Hagy (RIOA)

RTOC: l. Evans VIEW 0:51

RTOC: l. Rietmann ROSE 7-3

NC: l. Johnston (West Valley) 8-2

TIM: l. T. Hagy (Rio Americano)

TIM: l. Karadanis BISM major

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NS, 0-2 CA (145)

’18: 3rd NS (160)

 

 

HM

39

Andrew Han

SENIOR

Rancho

Bernardo

SAN DIEGO

3rd El Cajon Invite (160)

2-2 Sierra Nevada Classic (160)

1st Mission Hills Invite (160)

0-2 Five Counties (160)

ELC: l. Castagnaro CIEN 3:01

ELC: d. Garcia (Valhalla) 7-4

SNC: l. Jimenez (Evergreen) 1:50

SNC: l. Smith (Clovis E.) 4:51

MH: d. Garcia (Valhalla) 7-4

5CO: l. Juarez (Tesoro) 3:11

5CO: l. Barukh (Royal) 3-2

 

HM

40

Guadalupe

Garcia

SENIOR

Valhalla

SAN DIEGO

1st Mira Mesa Marauder (160)

4th El Cajon Invite (160)

3-2 Las Vegas Holiday Classic (160)

2nd Mission Hills Invite (160)

3-2 Temecula Valley B4B (160)

MM: d. Hayes (Mira Mesa) 7-4

ELC: l. Castagnaro CIEN 9-5

ELC: l. Han (Rancho B.) 7-4

LV: l. Skinner BEAR 6-3

LV: l. Radden BEAV 3:26

MH: l. Han (Rancho Ber.) 7-4

TV: l. Ortiz (Imperial) 5-2

TV: d. Mendoza (Logan) 6-2

TV: l. Vale (Poway) 0:51

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 Qtrs. SDS (152)

’18: 2-2 SDS (152)

HM

HM

Christian

Antonio

SENIOR

North Salinas

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula (170)

5th Watsonville Apple Cider (160)

2nd Christopher Bert Mar (170)

 

HMB: d. Greenh. (S. Ramon) 8-7

AC: l. Najar (Evergreen) 14-1

BM: l. Brophy (Carmel) 3-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th CCS (160)

’18: 5th CCS (152)

’17: 2-2 Qtrs. CCS (160)

HM

HM

Liam McNair

SENIOR

Damien

SOUTHERN

2nd Los Osos Tom Bravo (160)

1st Bishop Amat Brute Rumble (160)

2nd Upland Black Watch (160)

2nd Arroyo Classic (160)

3-2 Temecula Valley B4B (160)

LO: d. Santana (Covina) 5-4

LO: l. Ganac (Los Osos) fall

BA: d. Polley (St. Joseph) 3-2

UPL: d. Castillo (Calvary Ch.) 7-2

UPL: d. Peries (So. Pasadena) 16-0

UPL: l. Ganac (Los Oso) 13-5

ARR: l. Santana (Covina) 1:08

TV: l. Aguiniga (Sultana) 14-8

TV: d. Beeson (Ventura) 5-0

TV: d. Macias (Temecula) 3-1

TV: l. Crosson PUEW 11-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (160)

HM

HM

Randy

Aberouette

SENIOR

 

Riordan

CENTRAL COAST

1st Redwood Invite (170)

1st Fremont Webber Lawson (170)

3rd Aptos Pat Lovell Holiday (170)

0-2 Doc Buchanan (160)

1st Granada Mat Classic (160)

APT: l. Hake (Bellarmine) 19-6

APT: d. Cardenas (Madera S.) 0:52

DOCB: l. Clark (Northview) 5-4

DOCB: l. Geleta DELB 1:21

MAT: d. Ontiveros (Pitman) DEF

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 Qtrs. CCS (152)

’18: 6th CCS (138)

HM

HM

Tristen Bailey

SENIOR

Corning

NORTHERN

3-2 Sierra Nevada Classic (160)

8th Chico Rios Memorial (160); DEF

 

SNC: d. Smith (Clovis E.) 8-7

SNC: l. Khan (Franklin) 0:49

SNC: l. Johnson (Vista DL) 2:02

RIO: l. Hanna (So. Torrance) 7-3

RIO: l. Miller REED fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd NS (160)

’18: 4th NS (170)

HM

HM

Jalen Johnson

SENIOR

Chico

NORTHERN

All-T, Folsom Jailbreak Duals (170)

DEF, Qtrs. Chico Rios Memorial (170)

RIO: l. Myles (Oakmont) DEF

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th NS (152)

’18: 4th NS (145)

HM

HM

Wyatt Merkord

FRESHMAN

Clovis

CENTRAL

6th Elk Grove Curt Mettler (160)

5th Aptos Pat Lovell Holiday (160)

2-2 Doc Buchanan (160)

 

 

 

ELK: l. Johnson (Vista DL) 0:35

ELK: l. Ochoa (Vacaville) 8-2

APT: l. Jacuinde (Alisal) 14-6

APT: d. D. Aberouette (Riordan) 14-13

APT: l. Stout (Pitman) 7-2

APT: d. Jacuinde (Alisal) 2:44

DUAL: d. Sharma DELB fall

DOCB: l. Eaton WIND 1:34

DOCB: d. Rietmann ROSE 2:42

DOCB: d. Clark (Northview) 3:53

DOCB: l. Recketnwald GRVL 10-4

Behind Liles

HM

HM

Angel Cortez

JUNIOR

Victor Valley

SOUTHERN

1st Victor V. Dick Comly (160)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

 

ZINK: d. Cantoriano (Clovis W.) 5:29

ZINK: l. Ruiz (Buchanan) 5:07

ZINK: l. Raiz (Buchanan) 12-5

 

HM

HM

Ethan Gregg

SOPHOMORE

Hemet

SOUTHERN

4th Carter Invite (170)

DEF, Qtrs. CH Hawks Nest (170)

CAR: d. Guerrero (Canyon S.) 2:22

CAR: l. Porterfield (LC Canyon) 3-1

CAR: l. Griego (Palm Des.) 7-1

CH: l. Sepulveda (Selma) 0:38

 

HM

HM

Rudy Guerrero

SENIOR

Golden Valley

CENTRAL

3rd Costa Mesa Classic (160)

1st East Bak. Coyote Classic (170)

2nd Lemoore Deliddo Inv. (160)

 

 

CMC: l. Peries (So. Pasadena) 5:26

COY: d. Bonner (Bakersf.) 1:19

COY: d. Spainhoward (Ridgev.) 2-1

LEM: d. Reynaga (Mt. Whitney) 3:10

LEM: l. Leon (Golden V.) 2:52

 

HM

HM

Rafael Guerra

SOPHOMORE

Downey

SOUTHERN

1st Downey Viking 32-Way (160)

2nd Canyon Spr. Raul Huerta (160)

2nd John Glenn J. Enriquez (160)

2-2 Five Counties (160)

RH: l. Gamino (Carter) 4-1

JG: l. Iida (Edison) 1:37

5CO: l. Kloster (Lemoore) 3:06

5CO: l. Juarez (Tesoro) 1:33

 

HM

HM

(152)

Baylee Hamm

SOPHOMORE

Clovis North

CENTRAL

5th Chukchansi Invite (160)

2-2 Qtrs. Zinkin Classic (160)

3rd Redwood Invitational (160)

 

CHUK: d. Stout (Pitman) UTB 4-4

CHUK: l. Raiz (Buchanan) 4:41

CHUK: l. Fiorillo (Bellarmine) 1:18

ZINK: d. Stafford (Sanger) 5:49

ZINK: l. Ruiz (Buchanan) 0:59

ZINK: l. Smith (Clovis E.) 13-7

RED: d. Merkord (Clovis) 6-4

RED: l. Lopez (Clovis No.) 5-4

Behind Almaguer

HM

-

Fernando

Perez

SENIOR

Sierra

Pacific

CENTRAL

5th Chukchansi Invite (170)

2nd Lemoore Deliddo Inv. (170)

1-2 Doc Buchanan (160)

 

CHUK: l. Kloster (Lemoore) 3:48

CHUK: d. Trinidade (Buhach) 13-5

CHUK: l. Landin (Frontier) 10-0

CHUK: d. Alvarado (Parlier) I-D 2:16

LEM: d. Alvarado (Parlier) 1:27

LEM: l. Kloster (Lemoore) 16-4

DOCB: l. Petracek (Elk Grove) 4:00

DOCB: d. Carr OPRF 6-0

DOCB: l. Hardy ROCk 4:09

 

-

-

Landon Cabral

JUNIOR

Yucaipa

SOUTHERN

5th Victor Valley Dick Comly (160)

5th Los Osos Tom Bravo (160)

3rd Santiago Shark Tank (160)

5th Sonora TOC (160)

 

VV: l. Cortez (Victor V.) 8-6

LO: l. McNair (Damien) 6-4

SST: l. Perales (Canyon Sp.) 13-5

SST: d. Manigbas (Santiago) 5-3

TOC: l. Vale (Poway) 10-7

TOC: d. Rodriguez (Coachella) 7-1

TOC: d. Harris (Bella Vista) 3:44

TOC: l. Vale (Poway) 6-3

 

-

HM

Jacob Turner

SENIOR

Grace Davis

SAC JOAQUIN

7th Chukchansi Inv. (160)

3rd Modesto JC Mike Tamana (160)

2nd Aptos Pat Lovell Holiday (160)

5th Granada Mat Classic (160)

 

CHUK: l. Hamm (Clovis No.) 7-4

CHUK: l. Stout (Pitman) 4-2

CHUK: d. Guynn (Yosemite) 12-9

MOD: l. Lopez (Golden V.) 1:44

MOD: d. Lopez (Golden V.) 10-4

APT: l. Ontiveros (Pitman) 9-8

MAT: l. Mocciano (Foothill) fall

MAT: l. Chan (Lowell) 7-5

 

-

-

Sam Brown

SOPHOMORE

Canyon Springs

SOUTHERN

1st Carter Invite (160)

 

CAR: d. Taitano (Oak H.) 6-2

CAR: d. Beeson (Ventura) 9-5

CAR: d. Gamino (Carter) 8-7

CAR: d. Ganac (Los Osos) DEF

 

-

-

Devin Peries

JUNIOR

South

Pasadena

SOUTHERN

1st Costa Mesa Classic (160)

2nd Mater Dei Scott Davis (160)

4th Upland Black Watch (160)

4th John Glenn J. Enriquez (160)

1st Sam De John Invite (160)

CMC: d. Guerrero (Golden V.) 5:26

CMC: d. Hayes (Mira Mesa) 7-6

MD: l. Smith (Mater Dei) 2:00

UPL: d. Santana (Covina) 4:59

UPL: l. McNair (Damien) 16-0

UPL: l. Castillo (Calvary Ch.) 8-4

JG: l. Barlow (Edison) 5-2

JG: d. Barlow (Edison) 17-3

JG: l. Zavala (Millikan) 2:03

 

-

-

Gabe Santana

SENIOR

Covina

SOUTHERN

3rd Los Osos Tom Bravo (160)

DEF, Downey Viking 32-Way (160)

7th Upland Black Watch (160)

1st Arroyo Classic (160)

LO: l. McNair (Damien) 5-4

UPL: l. Peries (So. Pasadena) 4:59

UPL: l. Castillo (Calvary Ch.) 3-1

ARR: d. McNair (Damien) 1:08

 

-

-

Ruben

Reynaga

JUNIOR

Mt. Whitney

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (160)

1st Reedley Calif. Classic (160)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

4th Lemoore Deliddo Inv. (160)

2nd Redwood Invitational (160)

CHUK: d. Fiorillo (Bellarmine) 15-9

CHUK: l. Raiz (Buchanan) 2:26

ZINK: l. Carter (Servite) 9-3

ZINK: l. Smith (Clovis E.) 9-5

LEM: l. Guerrero (Golden V.) 3:10

LEM: l. Roldan (Exeter) 2-1

RED: l. Lopez (Clovis No.) 5-1

 

-

-

Kobe Dobbs

JUNIOR

Trabuco Hills

SOUTHERN

6th Marina Mann Classic (160)

2nd ASICS So-Cal Challenge (160)

2-2 Five Counties (160)

MAN: d. Smith (Mater Dei) 0:53

MAN: l. Juarez (Tesoro) 0:36, 12-2

MAN: l. Ilda (Edison) 17-2

ASC: l. Granados (Sylmar) 1:15

5CO: l. Munoz (Valencia) 3:21

5CO: l. Porter (Gilroy) 15-4

 

-

-

Abel

Cardenas

JUNIOR

 

Madera South

CENTRAL

2nd Central Grizzly Invite (160)
8th Chukchansi Invite (152)

5th Aptos Pat Lovell Holiday (170)

 

GI: l. Cardona (Sunnyside) 7-4
CHUK: l. Cortez (Dinuba) 1:43

CHUK: d. Cardona (Sunnys.) 5-0

CHUK: l. Monteiro (Garces) 3:59

CHUK: l. Cardona (Sunnys.) 15-8

DUAL: l. Smith (Clovis E.) 6-4

APT: l. Larosa (Pitman) 0:49

APT: l. Aberouette (Riordan) 0:52

 

-

-

Jesus

Rodriguez

SENIOR

Coachella

Valley

SOUTHERN

4th Carter Invite (182)

1st Downey Viking 32-Way (170)

8th Canyon S. Raul Huerta (170); DEF

3-2 Sonora TOC (160)

 

CAR: l. Ponce (Carter) 1:17

CAR: d. Nolasco (Hillcrest) 8-3

CAR: l. Ponce (Carter) 4:06

DOW: d. Jensen (Ventura) 3:12

DOW: d. Ostry (Rosemead) 4-2

RH: l. Guerrero (Canyon Sp.) 4-1

TOC: l. Hasan LAKS 0:33

TOC: l. Cabral (Yucaipa) 7-1

 

-

-

Danny Harris

JUNIOR

Bella Vista

SAC JOAQUIN

5th Elk Grove Curt Mettler (170)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

7th Sonora TOC (160)

DUAL: l. Ochoa (Vacaville) 8-4

ELK: l. Curry (Pleasant Gr.) 5:15

ZINK: l. Wilner (Fountain V.) 4:50

ZINK: l. Malone (Vacaville) 4-1

TOC: l. Munoz (Valencia) 3:39

TOC: d. Beeson (Ventura) 10-4

TOC: l. Cabral (Yucaipa) 3:44

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SJS (145)

-

-

Airamis

Mendoza

JUNIOR

James Logan

NORTH COAST

1st HMB Peninsula Inv. (160)

4th Elk Grove Curt Mettler (160)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

2nd Chico Joe Rios Memorial (160)

ELK: d. Ochoa (Vacaville) 5-1

ELK: l. Johnson (Vista DL) 8-4

ELK: l. Bonar (Roseville) 9-7

ZINK: l. Cavazos ALLE 3-0

ZINK: l. Zamora (Clovis) 9-7

RIO: d. Cioci (Del Oro) 6-0

RIO: d. Campbell (So. Torrance) 5-4

RIO: l. Johnson (Vista DL) 5-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 NCS (152)

-

-

Keanu Trelles

FRESHMAN

Buchanan

CENTRAL

4th Clovis West Shootout (170)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

5-2 Five Counties (160)

 

CWSO: l. Florentino (Clovis No.) 5-2

CWSO: d. Sakamoto (Gilroy) 4:21

CWSO: l. Ochoa (Vacaville) 4:21

ZINK: d. Ochoa (Vacaville) 7-6

ZINK: l. Mora (Esperanza) 13-2

ZINK: d. Zamora (Clovis) 12-5

ZINK: l. Lopez (Clovis No.) 10-0

5CO: l. Recktenwald GRVL 10-8

5CO: l. Munoz (Valencia) 16-2

 

-

-

Horeb Macias

SENIOR

Temecula

Valley

SOUTHERN

6th Bakersfield Rumble Rig (170)

1-2 Reno TOC (170)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

2nd Arlington Riverside Cty. (170)

1-2 Temecula Valley B4B (160)

 

BAK: l. Sanchez (Bakersf.) 12-6 OT

BAK: d. Carpenter (Kingsburg) 2:28

BAK: l. Madrigal (Northview) 7-5

ZINK: l. Contino (Buchanan) 2:28

ZINK: d. Alvarado (Parlier) 4:29

ZINK: l. Perez (Central) 11-8

ARL: d. Silva (Rancho Ver.) 9-7 SV1

ARL: l. Mercadel (Arlington) 5-1

TV: l. Sparks (Calvary Ch.) 3:19

TV: l. McNair (Damien) 3-1

 

-

-

Francisco

Ochoa

SOPHOMORE

Vacaville

SAC JOAQUIN

3rd Clovis West Shootout (170)

5th Elk Grove Curt Mettler (160)

0-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

3-1 The Clash XVIII-MN (160)

1-2 Temecula Valley B4B (160)

CWSO: l. Sakamoto (Gilroy) 6-2 OT

CWSO: d. Trelles (Buchanan) 4-3

DUAL: d. Harris (Bella Vista) 8-4

DUAL: l. Florentino (Clovis N.) 7-3

ELK: l. Mendoza (Logan) 5-1

ZINK: l. Trelles (Buchanan) 7-6

ZINK: l. Smith (Clovis E.) 4-2

TV: l. Stinson (East Nic.) 1:21

TV: l. Graves PNCR 5-4

 

-

-

Andrew

Zamora

SOPHOMORE

Clovis

CENTRAL

2nd Newbury Park Inv. (160)

2nd Elk Grove Curt Mettler (160)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (160)

0-2 Doc Buchanan (160)

NP: l. Munoz (Valencia) fall

DUAL: l. Weimer (Bakersf.) 12-5

ELK: d. Bonar (Roseville) 3:00

ELK: l. Johnson (Vista DL) 3:15

ZINK: l. Meza CCHA 4-1

ZINK: d. Mendoza (Logan) 9-7

ZINK: l. Trelles (Buchanan) 12-5

DOCB: l. Aguiniga (Sultana) 2:27

DOCB: l. Prudek (Caruthers) 6-1

 

-

-

Dylan Zotea

JUNIOR

Fountain Valley

SOUTHERN

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’18: 3-2 SS (126)

-

-

Taylor

Grantham

SOPHOMORE

Madera South

CENTRAL

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’19: 9th CS, 1-2 CA (160)

-

-

Ethan Archuleta

SOPHOMORE

Elk Grove

SAC JOAQUIN

“Frozen” until results are posted

 

-

-

William Souza

SENIOR

Hilmar

SAC JOAQUIN

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SJS (160)

-

-

Peter Colias

SENIOR

Galileo

SAN FRANCISCO

6th Redwood Rumble (170)

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SFS, 0-2 CA (160)

’18: 1st SFS (160)

-

-

TJ Gonzales

JUNIOR

Skyline

OAKLAND

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st OAL, 0-2 CA (160)