Updated: January 15, 2020

 

STATE DATA

170 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

SEASON RESULTS

HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

1

Giano

Petrucelli

SENIOR

Clovis

CENTRAL

1st Newbury Park Invite (170)

1st Elk Grove Curt Mettler (170)

1st Buchanan Zinkin Classic (170)

2nd Doc Buchanan (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Wilner (FV)

1-0 vs. Zavala (MO)

1-0 vs. Smelser (VAL)

NP: d. Smelser (Valencia) 11-3

ELK: d. Curry (Pleasant Gr.) 21-5

ELK: d. Malone (Vacaville) 2:41

ZINK: d. Galicia (SJ Bosco) 1:26

ZINK: d. Zavala (Mission O.) 9-1

ZINK: d. Brownton ALLE 1-0

ZINK: d. Wilner (Fountain V.) 3-2 OT

DUAL: d. Stefanneli DELB 9-0

DOCB: d. Rosado CRVL 2:48

DOCB: d. Carrillo (Brawley) 2:43

DOCB: d. Hightower STED 6-2

DOCB: d. Richardson PLGR 2-0

DOCB: l. Kane CAMB 4-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd CS, 4th CA (132)

’18: 3rd CS, 6th CA (113)

’17: 2nd CS, 6th CA (106)

2

2

Maxwell Wilner

JUNIOR

 

Fountain

Valley

SOUTHERN

1st Westminster Cossarek (170)

1st Marina Mann Classic (170)

2nd Buchanan Zinkin Classic (170)

DEF, Doc Buchanan (170)

2nd Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

3-0 vs. Buck (SERV)

1-0 vs. Sparks (CCH)

1-0 vs. Contino (BUC)

1-0 vs. Prudek (CAR)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Valencia (SJB)

COSS: d. Galicia (SJ Bosco) 15-5

COSS: d. Buck (Servite) 3-2

MAN: d. Buck (Servite) 2-1 OT

MAN: d. Sparks (Calvary Ch.) 4-3 OT

ZINK: d. Harris (Bella Vista) 4:50

ZINK: d. Prudek (Caruthers) 18-4

ZINK: d. Contino (Buchanan) 3-1 SV

ZINK: l. Petrucelli (Clovis) 3-2 OT

DOCB: d. Guerrero (DL Salle) 3:40

DOCB: d. Galicia (SJ Bosco) 6-1

5CO: d. Morales (Cathedral C.) 15-5

5CO: d. Galicia (SJ Bosco) 11-3

5CO: d. Buck (Servite) 5-2

5CO: l. Valencia (SJ Bosco) 3-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SS, 3rd CA (160)

’18: 2nd SS, 3-2 Top 12 CA (145)

 

NATIONALS:

1st '19 NHSCA Sophomore (160)

1st '18 USAW Pre-S. Nationals (160)
1st '18 NHSCA Freshman (145)

3

3

Rocco Contino

JUNIOR

Buchanan

CENTRAL

1st Bakersfield Rumble Rig (170)

3rd Marina Mann Classic (170)

3rd Buchanan Zinkin Classic (170)

3rd Doc Buchanan (170)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Stinson (ENIC)

2-0 vs. Buck (SERV)

1-0 vs. Gaunt (WT)

1-0 vs. Sanchez (BAK)

 

0-1 vs. Wilner (FV)

0-1 vs. Sparks (CCH)

BAK: d. Spainhoward (Ridgev.) 0:46

BAK: d. Sanchez (Bakersf.) 0:18

MAN: l. Sparks (Calvary Ch.) 10-5

MAN: d. Morales (Cathedral C.) 0:57

MAN: d. Gaunt (W. Torrance) 0:36

ZINK: d. Florentino (Clovis No.) 14-5

ZINK: d. Stinson (East Nic.) 7-4

ZINK: l. Wilner (Fountain V.) 3-1 SV

ZINK: d. Buck (Servite) 1:52

ZINK: d. Stinson (East Nic.) 3-1 SV

DOCB: d. Liles (Clovis) DEF

DOCB: d. Buck (Servite) 5-1

DOCB: l. Kane CAMB 1:42

DOCB: d. Hightower STED 12-4

DOCB: d. Richardson PLGR 8-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd CS, 2nd CA (170)

4

6

Alex

Hernandez

SENIOR

Poway

SAN DIEGO

3rd Reno TOC (170)

1st Las Vegas Holiday Classic (170)

1st Sonora TOC (170)

1st Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Priest (BAK)

1-0 vs. Kloster (LEM)

1-0 vs. Smelser (VAL)

1-0 vs. Gaunt (WT)

1-0 vs. Rupp (MARA)

RTOC: l. Hockett CUSH 3-1

RTOC: d. Kloster (Lemoore) 4-3

RTOC: d. Richardson PLGR 3-2

LV: d. Carrillo (Brawley) 2:55

LV: d. Gaunt (West Torrance) 2:20

LV: d. Maldonado PERR 2:33

TOC: d. Smelser (Valencia) 9-2

TOC: d. Rupp (Maranatha) 11-0

TV: d. Newsom (Monache) 4:21

TV: d. Merrifield (Temescal) 9-5

TV: d. Colonese PNCR 13-5

TV: d. Priest (Bakersf.) 3-2 TB1

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st SDS, 0-2 CA (160)

5

4

Jarad Priest

SENIOR

 

Bakersfield

CENTRAL

1st Clovis West Shootout (182)

2nd Bakersfield Rumble Rig (182)

7th Reno TOC (182)

7th Doc Buchanan (170)

2nd Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Rupp (MARA)

1-0 vs. Wagstaff (VM)

1-0 vs. Maez (AG)

1-0 vs. Smith (CLO)

1-0 vs. Mercadel (ARL)

 

0-1 vs. Martin (BUC)

0-1 vs. Hernandez (POW)

CWSO: d. Samano (Buchanan) 14-3

CWSO: d. Maez (Arroyo G.) 15-3

BAK: l. Jo. Martin (Buchanan) 3:53

DUAL: d. Smith (Clovis) 4-1

RTOC: l. Walters CRSV 5-4

RTOC: d. Concepcion SOME 8-1

RTOC: l. McCormick CHUR 9-7

RTOC: d. Carmen HERR 8-4

DOCB: d. Christansen BING 11-4

DOCB: l. Walters CRVL 6:44

DOCB: d. Wettig MONT 13-5

DOCB: d. Rosado CRVL 10-0

DOCB: d. Wilner (Fountain V.) FOR

DOCB: l. Hightower STED 4-2

DOCB: d. Flanagan LHIGH 4-2

TV: d. Mercadel (Arlington) 5-1

TV: d. Wagstaff (Vista Murr.) 10-2

TV: d. Rupp (Maranatha) 12-2

TV: l. Hernandez (Poway) 3-2 TB1

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th CS, 7th CA (170)

’18: 5th CS, 1-2 CA (160)

6

5

Valor Buck

SENIOR

Servite

SOUTHERN

2nd Westminster Cossarek (170)

6th Marina Mann Classic (170); DEF

6th Buchanan Zinkin Classic (170)

2-2 Qtrs. Doc Buchanan (170)

4th Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Zavala (MO)

1-0 vs. Smelser (VAL)

1-0 vs. Gaunt (WT)

1-0 vs. Chaffee (SER)

1-0 vs. Florentino (CN)

 

0-3 vs. Wilner (FV)

0-2 vs. Contino (BUC)

COSS: l. Wilner (Fountain V.) 3-2

MAN: d. Morales (Cathedral C.) 14-8

MAN: l. Wilner (Fountain V.) 2-1 OT

ZINK: d. Chaffee (Serrano) 11-2

ZINK: l. Brownton ALLE 7-2

ZINK: d. Florentino (Clovis No.) 19-3

ZINK: d. Zavala (Mission O.) 3-2

ZINK: l. Contino (Buchanan) 1:52

ZINK: l. Brownton ALLE 2:47

DOCB: d. Perez WIND 12-0

DOCB: d. Stefanelli DELB 7-4

DOCB: l. Contino (Buchanan) 5-1

DOCB: l. Scott GRVL 8-2

5CO: d. Smelser (Valencia) 3-2

5CO: l. Wilner (Fountain V.) 5-2

5CO: d. Gaunt (West Torr.) 13-0

5CO: l. Scott GRVL 1-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd SS, 8th CA (152)

 

 

7

7

Nicholas

Zavala

SENIOR

Mission Oak

CENTRAL

2nd Chukchansi Invite (182)

8th Buchanan Zinkin Classic (170)

1st Pioneer Valley The Bash (170)

1st Redwood Invitational (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Malone (VAC)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Prudek (CAR)

0-1 vs. Mailhot (LG)

CHUK: l. Mailhot (Los Gatos) 4-3

ZINK: d. Malone (Vacaville) 7-5

ZINK: l. Petrucelli (Clovis) 9-1

ZINK: d. Perez (Central) 4:26

ZINK: l. Buck (Servite) 3-2

ZINK: l. Prudek (Caruthers) 3-2

BASH: d. Spainhoward (Ridge.) 5:46

RED: d. Christie (Granite H.) 11-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd CS, 5th CA (160)

’18: 10th CS, 0-2 CA (152)

 

NATIONALS:

4th '19 USAW Jr. Nation. Greco (170)

8

8

Tate Bossert

SENIOR

 

Las Lomas

NORTH COAST

1st Northgate Bill Martell (182)

All-T, Folsom Jailbreak Duals (182)

2nd Aptos Pat Lovell Holiday (182)

2-2 Doc Buchanan (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Myles (OAK)

1-0 vs. Landin (FRO)

 

0-1 vs. Mailhot (LG)

BM: d. Hamant (College P.) fall

DUAL: d. Myles (Oakmont) 9-6

APT: l. Mailhot (Los Gatos) 4-2

DOCB: l. Kane CAMB 11-1

DOCB: d. Landin (Frontier) 15-0

DOCB: d. Carrillo (Brawley) 3-2

DOCB: l. Scott GRVL 2:28

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st NCS, 4-2 Top 12 CA (170)

’18: 5th NCS (160)

’17: 2-2 NCS (160)

9

9

Sean Myles

JUNIOR

Oakmont

SAC JOAQUIN

1st Oakdale James Riddle (182)

3rd Sierra Nevada Classic (170)

1st Chico Joe Rios Memorial (170)

1st Tim Brown Memorial (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Merrifield (TC)

 

0-1 vs. Bossert (LL)

OAK: d. Valenzuela (Central V.) TF

DUAL: l. Bossert (L. Lomas) 9-6

SNC: d. Potts MTVW 8-7

SNC: l. Robinson LAGR 6-5

SNC: d. Merrifield (Temescal C.) 6-1

SNC: d. Potts MTVW 5-1

RIO: d. Acia (Del Oro) 5-2

RIO: d. Alvarez (Ukiah) 4-3

TIM: d. Lucio (Folsom) fall

TIM: d. Martinez (Orland) major

TIM: d. Kuehl (Rodriguez) major

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd SJS, 4-2 Top 12 CA (170)

’18: 1-2 SJS (182)

10

11

Braden

Smelser

SENIOR

Valencia

SOUTHERN

2nd Newbury Park Invite (170)

1st Citrus Hill Hawks Nest (170)

2nd Brea Ed Springs (170)

3rd Sonora TOC (170)

5th Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gaunt (WT)

1-0 vs. Sepulveda (SELM)

1-0 vs. Morales (CCT)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. Buck (SERV)

NP: l. Petrucelli (Clovis) 11-3

CH: d. Squire (Citrus H.) 7-1

CH: d. Guerrero (Canyon S.) 11-0

CH: d. Sepulveda (Selma) 2-1 SV1

ED: d. Munstock (SR Academy) 16-0

ED: l. Sparks (Calvary Ch.) 3:15

TOC: d. Merrifield (Temescal) 9-2

TOC: l. Hernandez (Poway) 9-2

TOC: d. Estrada (Yucaipa) 0:58

TOC: d. Morales (Cathedral C.) 8-7

5CO: d. Samano (Buchanan) 10-3

5CO: l. Buck (Servite) 3-2

5CO: d. Galicia (SJ Bosco) 5-0

5CO: l. Scott GRNV 4-2 SV

5CO: d. Gaunt (West Torr.) 5-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 7th SS, 0-2 CA (152)

’18: 0-2 SS (138)

11

10

Baron Gaunt

SENIOR

West

Torrance

SOUTHERN

4th Marina Mann Classic (170)

3rd Las Vegas Holiday Classic (170)

1st John Glenn J. Enriquez (170)

6th Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hake (BEL)

1-0 vs. Morales (CCT)

 

0-1 vs. Valencia (SJB)

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Contino (BUC)

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Smelser (VAL)

MAN: l. Sparks (Calvary CH.) 18-3

MAN: l. Contino (Buchanan) 0:36

LV: l. Hernandez (Poway) 2:20

JG: d. Munstock (SR Academy) 2:40

5CO: d. Sokamans (Orange L.) 1:54

5CO: l. Valencia (SJ Bosco) 0:43

5CO: d. Morales (Cathedral C.) 15-1

5CO: d. Hake (Bellarmine) 10-6

5CO: l. Buck (Servite) 13-0

5CO: l. Smelser (Valencia) 5-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th SS, 2-2 CA (170)

’18: 2-2 SS (152)

12

14

Christian

Landin

JUNIOR

Frontier

CENTRAL

3rd Chukchansi Invite (170)

1st El Cajon Invite (170)

0-2 Doc Buchanan (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hake (BEL)

1-0 vs. Rupp (MARA)

 

0-1 vs. La Rosa (PIT)

0-1 vs. Bossert (LL)

0-1 vs. Sanchez (BAK)

CHUK: l. La Rosa (Pitman) 7-2

CHUK: d. Hake (Bellarmine) 15-0

ELC: d. Aguiniga (Sultana) 5:11

ELC: d. Rupp (Maranatha) 9-1

DUAL: l. Sanchez (Bakersf.) 6-4

DOCB: l. Fitzpatrick MONA 6-2

DOCB: l. Bossert (L. Lomas) 15-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 7th CS, 2-2 CA (170)

13

12

Noah Rupp

SENIOR

Maranatha

Christian

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (170)

3rd LC Canyon Hamada (170)

2nd El Cajon Invite (170)

1st Santiago Shark Tank (170)

2nd Sonora TOC (170)

4th Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Porterfield (LCC)

1-0 vs. Morris (CV)

1-0 vs. Merrifield (TEMS)

1-0 vs. Morales (CCT)

 

0-1 vs. Sparks (CCH)

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. Priest (BAK)

0-1 vs. Landin (FRO)

LCC: d. Porterfield (LC Canyon) 0:24

LCC: l. Sparks (Calvary Ch.) 15-3

LCC: d. Porterfield (LC Canyon) 3-1

ELC: l. Landin (Frontier) 9-1

SST: d. H. Abacherli (ML King) fall

SST: d. Estrada (Yucaipa) 2:27

TOC: d. Morales (Cathedral C.) 6-2

TOC: l. Hernandez (Poway) 11-0

TV: d. Guerrero (DL Salle) 15-0

TV: d. Morris (Castro V.) 7-4

TV: l. Priest (Bakersf.) 12-2

TV: d. Merrifield (Temescal) 10-4

TV: l. Colonese PNCR 5-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd SDS, 3-2 CA (170)

’18: 3-2 Qtrs. SDS (170)

14

13

RaQueal

Wagstaff

SENIOR

Vista Murrieta

SOUTHERN

3rd LC Canyon Hamada (182)

1st Santiago Shark Tank (182)

5th Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hernandez (SELM)

1-0 vs. Merrifield (TEMS)

1-0 vs. Malone (VAC)

1-0 vs. Cruces (LAK)

 

1-1 vs. Jones (VC)

 

0-1 vs. Priest (BAK)

LCC: d. Hagan (LC Canyon) 3:00

LCC: l. Jones (Valley C.) 6-4

LCC: d. Cox BOUC 8-3

LCC: d. Hernandez (Selma) 7-3

SST: d. Cruces (Lakeside) 10-3

SST: d. Jones (Valley Ctr.) 9-5

TV: d. Guerrero (Canyon Sp.) 11-0

TV: l. Priest (Bakersf.) 10-2

TV: d. Malone (Vacaville) 7-3

TV: d. Newsom (Monache) 14-3

TV: l. Colonese PNCR 6-3

TV: d. Merrifield (Temescal) 8-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 SS (160)

’18: 10th SS (170)

1

15

15

Zane Hake

SENIOR

 

Bellarmine

CENTRAL COAST

4th Chukchansi Invite (170)

1st Lincoln Nick Buzolich (170)

2nd Aptos Pat Lovell Holiday (170)

7th Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Galicia (SJB)

 

0-1 vs. La Rosa (PIT)

0-1 vs. Kloster (LEM)

0-1 vs. Landin (FRO)

CHUK: d. Tippett (Summerv.) 3:40

CHUK: d. Juarez (Madera) 1:56

CHUK: d. Trindade (Buhach) 2:21

CHUK: l. Kloster (Lemoore) 9-2

CHUK: d. Alvarado (Parlier) 3:34

CHUK: l. Landin (Frontier) 15-0

APT: d. Aberouette (Riordan) 19-6

APT: l. LaRosa (Pitman) 10-3

5CO: d. Sakamoto (Gilroy) 15-9

5CO: l. Scott GRNV 10-4

5CO: l. Gaunt (West Torr.) 10-6

5CO: d. Galicia (SJ Bosco) 9-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd CCS, 0-2 CA (170)

’18: 5th CCS (170)

16

16

Isaiah

Hernandez

SENIOR

Selma

CENTRAL

4th LC Canyon Hamada (182)

1st Lemoore Deliddo Inv. (182)

1-2 Doc Buchanan (182)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Smith (CLO)

 

0-1 vs. Jones (VC)

0-1 vs. Wagstaff (VM)

0-1 vs. Rivera (BIRM)

0-1 vs. Brar (CE)

LCC: l. Jones (Valley C.) 6-5

LCC: d. Hagan (LC Canyon) 6-1

LCC: d. Toth (Great O.) 12-1

LCC: l. Wagstaff (Vista Murr.) 7-3

LEM: d. Christie (Granite H.) 4:38

DOCB: l. Brar (Clovis E.) 4:58

DOCB: d. Smith (Clovis) 9-2

DOCB: l. Rivera (Birmingh.) 12-5

 

MASTERS/STATE:

’19: 10th CS, 0-2 CA (160)

 

 

17

17

Patrick

Durham

SENIOR

Cabrillo

SOUTHERN

5th Newbury Park Invite (182)

2nd Pioneer Valley The Bash (182)

1st Dinuba Invite (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Sanchez (BAK)

1-0 vs. Christie (GH)

 

0-1 vs. Liles (CLO)

0-1 vs. Smith (CLO)

0-1 vs. Burdick (NIP)

NP: l. Smith (Clovis) 6-5

NP: l. Liles (Clovis) 1:55

BASH: l. Burdick (Nipomo) 1:47

DIN: d. Christie (Granite H.) 3-0

DIN: d. Sanchez (Bakersf.) 12-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (170)

18

18

Ryan

Florentino

JUNIOR

Clovis North

CENTRAL

1st Clovis West Shootout (170)

All-T, Vacaville Larry Nelson (170)

3-2 Reno TOC (170)

4-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

0-2 Doc Buchanan (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Porterfield (LCC)

 

0-1 vs. Contino (BUC)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Kloster (LEM)

CWSO: d. Cantoriano (Clovis W.) 9-1

DUAL: d. Harris (Bella Vista) 9-1

RTOC: l. Kloster (Lemoore) 5-4

RTOC: d. Porterfield (LC Canyon) 8-0

RTOC: l. Valle CAST 4-3

ZINK: l. Contino (Buchanan) 14-5

ZINK: d. Samano (Buchanan) 8-0

ZINK: d. Hunter SPAS 4:51

ZINK: d. Trindade (Buhach) 2:34

ZINK: l. Buck (Servite) 19-3

DUAL: l. Stefanelli DELB 17-8

DOCB: l. Walters CRVL 3-1 SV

DOCB: l. Christiansen BING 15-3

 

19

20

Jake Merrifield

SENIOR

Temescal

Canyon

SOUTHERN

1st Victor Valley Dick Comly (170)

6th Sierra Nevada Classic (170)

DEF, Qtrs. Sonora TOC (170)

6th Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Mercadel (ARL)

1-0 vs. Estrada (YUC)

1-0 vs. Ballesteros (EVE)

1-0 vs. Perez (BIRM)

1-0 vs. Griego (PD)

 

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. Myles (OKM)

0-1 vs. Smelser (VAL)

0-1 vs. Rupp (MARA)

0-1 vs. Wagstaff (VM)

VV: d. Estrada (Yucaipa) 11-1

SNC: l. Boettcher LAKE 8-1

SNC: d. Ballesteros (Evergreen) 11-2

SNC: l. Myles (Oakmont) 6-1

SNC: l. Boettcher LAKE 1:53

TOC: l. Smelser (Valencia) 9-2

TV: d. Perez (Birmingh.) 1:42

TV: l. Hernandez (Poway) 9-5

TV: d. Griego (Palm Des.) 10-8

TV: d. Mercadel (Arlington) 9-2

TV: l. Rupp (Marantha) 10-4

TV: l. Wagstaff (Vista Murr.) 8-3

 

MASTERS/STATE:

’18: 1-2 SS (160)

20

33

Deshawn

Mercadel

SENIOR

Arlington

SOUTHERN

5th Citrus Hill Hawks Nest (182)

4th Canyon Spr. Raul Huerta (182)

1st Arlington Riverside Cty. (170)

7th Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Nolasco (HIL)

1-0 vs. Griego (PD)

1-0 vs. Porterfield (LCC)

1-0 vs. Newsom (MON)

 

0-1 vs. Priest (BAK)

0-1 vs. Wuerth (HEM)

0-1 vs. Merrifield (TC)

0-1 vs. Orr (ROO)

0-1 vs. Ponce (CAR)

0-1 vs. Van Buskirk (PD)

CH: d. Nolasco (Hillcrest) 7-2

CH: l. Orr (Roosevelt) 1-0

CH: l. VanBuskirk (Palm Des.) 3:45

CH: d. Nolasco (Hillcrest) I-D 3:11

RH: l. Wuerth (Hemet) 8-0

RH: l. Ponce (Carter) 7-6

ARL: d. Squire (Citrus H.) 3-2

ARL: d. Macias (Temecula) 5-1

TV: d. Griego (Palm D.) 6-3

TV: l. Priest (Bakersf.) 5-1

TV: d. Guerrero (Canyon S.) 5-4 TB1

TV: d. Porterfield (LC Canyon) 4-3

TV: l. Merrifield (Temescal) 9-2

TV: d. Newsom (Monache) 3:00

 

21

17

(160)

Cade

Porterfield

SENIOR

La Costa

Canyon

SAN DIEGO

1st Carter Invite (170)

4th LC Canyon Hamada (170)

3-2 Reno TOC (170)

1st Arroyo Classic (170)

2-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Malone (VAC)

1-0 vs. Sepulveda (SELM)

1-0 vs. Morales (CAC)

 

0-2 vs. Rupp (MARA)

0-1 vs. Mercadel (ARL)

0-1 vs. Florentino (CN)

CAR: d. Gregg (Hemet) 3-1

CAR: d. Morales (Cathedral C.) 4-3

LCC: l. Rupp (Maranatha) 0:24

LCC: d. Sepulveda (Selma) 5-0

LCC: l. Rupp (Maranatha) 3-1

RTOC: l. Richardson PLGR 17-0

RTOC: d. Lobos (Bakersf.) 3:53

RTOC: l. Florentino (Clovis No.) 8-0

TV: d. Malone (Vacaville) 4-3

TV: l. Colonese PNCR 6-2

TV: l. Mercadel (Arlington) 4-3

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 SDS (170)

’18: 0-2 SDS (132)

22

19

Coulter Malone

SENIOR

Vacaville

SAC JOAQUIN

2nd Elk Grove Curt Mettler (170)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

3-2 The Clash XVIII-MN (170)

4-2 Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hagglund (ESC)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Zavala (MO)

0-1 vs. Wagstaff (VM)

0-1 vs. Porterfield (LCC)

0-1 vs. Brar (CE)

0-1 vs. Steiner (CN)

0-1 vs. Galicia (SJB)

DUAL: l. Brar (Clovis E.) 3-2

DUAL: d. Henkel (Bella Vista) 4-3

DUAL: l. Steiner (Clovis No.) 8-5

ELK: d. Hagglund (Escalon) 3-1

ELK: l. Petrucelli (Clovis) 2:41

ZINK: l. Zavala (Mission O.) 7-5

ZINK: d. Harris (Bella Vista) 4-1

ZINK: l. Galicia (SJ Bosco) 3-2

TV: l. Porterfield (LC Canyon) 4-3

TV: l. Wagstaff (Vista Murr.) 7-3

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th SJS, 0-2 CA (160)

’18: 3-2 SJS (170)

 

 

23

21

Isaiah Morales

SOPHOMORE

 

Cathedral

City

SOUTHERN

2nd Carter Invite (170)

5th Marina Mann Classic (170)

1st Edison Beach Bash (170)

2nd Upland Black Watch (170)

4th Sonora TOC (170)

4-2 Five Counties (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Griego (PD)

1-0 vs. Ballesteros (EVE)

 

0-1 vs. Wilner (FV)

0-1 vs. Contino (BUC)

0-1 vs. Buck (SERV)

0-1 vs. Smelser (VAL)

0-1 vs. Gaunt (WT)

0-1 vs. Rupp (MARA)

0-1 vs. Porterfield (LCC)

0-1 vs. Solkamans (OL)

CAR: d. Griego (Palm Des.) 2:03

CAR: l. Porterfield (LC Canyon) 4-3

MAN: l. Buck (Servite) 14-8

MAN: l. Contino (Buchanan) 0:57

UPL: l. Solkamans (Orange Lut.) 7-1

TOC: l. Rupp (Maranatha) 6-2

TOC: d. Ostry (Rosemead) 5-4

TOC: l. Smelser (Valencia) 8-7

5CO: l. Wilner (Fountain V.) 15-5

5CO: d. Ballesteros (Evergr.) 11-7 SV

5CO: l. Gaunt (West Torr.) 15-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (170)

 

 

24

22

Alan Carrillo

SOPHOMORE

Brawley

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (182)

8th Las Vegas Holiday (170); DEF

1-2 Doc Buchanan (170)

1st Orange Glen Jim Londos (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Satberry (GH)

 

0-1 vs. Petrucelli (CLO)

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. Bossert (LL)

CARL: d. Satberry (Granite H.) 3-0

LV: l. Hernandez (Poway) 2:55

DOCB: d. Newsom (Monache) 5:20

DOCB: l. Petrucelli (Clovis) 2:43

DOCB: l. Bossert (L. Lomas) 3-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th SDS (152); DEF

25

36

Benicio

Martinez

SENIOR

Orland

NORTHERN

3rd Orland Doc Petersen (182)

2nd Lincoln Mark Fuller (170)

3rd Liberty Lou Bronzan (170)

1st Anderson Nor Cal Beast (170)

3rd Tim Brown Memorial (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Griffiths (PON)

1-0 vs. Villegas (CALV)

1-0 vs. Alvarez (UKI)

 

0-1 vs. Stinson (EN)

0-1 vs. Myles (OAKM)

0-1 vs. Miller (RB)

0-1 vs. Greenhouse (SRV)

DP: d. Wilson (Foothill) 7-1

DP: l. Miller (Red Bluff) 13-11

DP: d. Pimentel (Pleasant V.) 10-6

MF: d. Pimentel (Pleasant V.) 3-1

MF: l. Stinson (East Nic.) 16-9

LB: l. Greenhouse (San Ramon) 14-8

NC: d. Johnston (West Valley) 8-4

TIM: d. Griffiths (Ponderosa)

TIM: d. Villegas (Calaveras)

TIM: l. Myles (Oakmont) major

TIM: d. Alvarez (Ukiah)

TIM: d. McCoard (Golden Sierra) fall

 

26

-

Josh Newsom

JUNIOR

Monache

CENTRAL

3rd Downey Viking 32-Way (182)

5th Pioneer Valley The Bash (170)

0-2 Doc Buchanan (170)

8th Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Squire (CH)

1-0 vs. Perez (BIR)

1-0 vs. Morris (CV)

 

0-1 vs. Hernandez (POW)

0-1 vs. Wagstaff (VM)

0-1 vs. Mercadel (ARL)

0-1 vs. Carrillo (BRAW)

0-1 vs. Spainhoward (RID)

DOW: l. Young (Har.-Westlake) 5-3

BASH: l. Spainhoward (Ridgev.) 3-1

BASH: l. Collins (Hanford) 3:28

DOCB: l. Carrillo (Brawley) 5:20

DOCB: l. Rosado CRVL 2:01

TV: d. Squire (Citrus H.) 5-3

TV: l. Hernandez (Poway) 4:21

TV: d. Castillo (Calvary Ch.) 9-5

TV: d. Perez (Birmingh.) 5-4

TV: d. Morris (Castro V.) 16-5

TV: l. Wagstaff (Vista Murr.) 14-3

TV: l. Mercadel (Arlington) 3:00

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-3 CS (182)

27

-

Isaac Morris

SENIOR

Castro Valley

NORTH COAST

3-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Chaffee (SER)

 

0-1 vs. Rupp (MARA)

0-1 vs. Newsom (MON)

TV: d. Chaffee (Serrano) 6-5

TV: l. Rupp (Maranatha) 7-4

TV: l. Newsom (Monache) 16-5

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd NCS, 1-2 CA (170)

’18: 6th NCS (170)

28

-

Logan Kuehl

SOPHOMORE

Rodriguez

SAC JOAQUIN

6th Oakdale James Riddle (170)

4th Chico Joe Rios Memorial (170)

2nd Tim Brown Memorial (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alvarez (UKI)

1-0 vs. McCoard (GS)

 

0-1 vs. Myles (OAKM)

0-1 vs. Byrd (LIN)

0-1 vs. Griffiths (PON)

0-1 vs. Villegas (CALV)

DUAL: l. Hoffman (Del Campo) fall

OAK: l. Villegas (Calaveras)

OAK: l. Griffiths (Ponderosa)

RIO: d. Lucio (Folsom (fall)

RIO: l. Byrd (Lincoln)

TIM: d. Alvarez (Ukiah)

TIM: d. McCoard (Golden Sierra)

TIM: l. Myles (Oakmont) major

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SJS (170)

 

 

29

24

Adrian Alvarez

SENIOR

Ukiah

NORTH COAST

2-2 Qtrs. Chukchansi Invite (170)

2nd S. Marin Green Gold (170); DEF

2nd Chico Joe Rios Memorial (170)

5th Tim Brown Memorial (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Byrd (LIN)

1-0 vs. Griffiths (PON)

1-0 vs. Villegas (CALV)

 

0-1 vs. Myles (OKM)

0-1 vs. Landin (FRO)

0-1 vs. Staley (HANF)

CHUK: l. Landin (Frontier) 10-1

CHUK: l. Staley (Hanford W.) 2:41

RIO: d. Lucio (Folsom) fall

RIO: d. Byrd (Lincoln) 3-2

RIO: l. Myles (Oakmont ) 3-2

TIM: d. Van Rhys (Oakdale) fall

TIM: l. Kuehl (Rodriguez)

TIM: d. Griffiths (Ponderosa) fall

TIM: l. Martinez (Orland)

TIM: d. Villegas (Calaveras) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th NCS (152); DEF

’18: 7th NCS (152)

30

26

Jake Griffiths

SENIOR

Ponderosa

SAC JOAQUIN

5th Oakdale James Riddle (170)

3rd Casa Roble Marty Manges (170)

3-2 Qtrs. Sierra Nevada Classic (170)

7th Tim Brown Memorial (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kuehl (ROD)

 

1-1 vs. Byrd (LIN)

 

0-1 vs. Petracek (ELK)

0-1 vs. Wilcox (GB)

0-1 vs. Martinez (ORL)

0-1 vs. Alvarez (UKI)

DUAL: l. Guzman (Oak Ridge) 17-7

OAK: l. Byrd (Lincoln)

OAK: d. Kuehl (Rodriguez)

CR: l. Petracek (Elk Grove) 5-2

SNC: d. Lucio (Folsom) 15-6

SNC: l. Robinson LAGR 13-2

SNC: l. Wilcox (Granite B.) 0:33

TIM: l. Martinez (Orland)

TIM: d. Magras (Vista DL)

TIM: d. Byrd (Lincoln)

TIM: l. Alvarez (Ukiah) fall

TIM: d. Vanrys (Oakdale)

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th SJS, 0-2 CA (182)

’18: 2-2 Qtrs. SJS (182)

31

25

Caleb Byrd

SENIOR

Lincoln
SAC JOAQUIN

5th Vista Del Lago Eagle (170)

2nd Oakdale James Riddle (170)

3rd Chico Joe Rios Memorial (170)

2-2 Qtrs. Tim Brown Memorial (170)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Griffiths (PON)

1-0 vs. Greenhouse (SRM)

1-0 vs. Pimentel (PV)

 

0-1 vs. Khan (FRK)

0-1 vs. Alvarez (UKI)

0-1 vs. Griffiths (PON)

0-1 vs. McCoard (GS)

VDL: l. Sissom SPAS 5-1

OAK: d. Griffiths (Ponderosa)

OAK: d. Greenhouse (San Ramon)

OAK: l. Khan (Franklin) TF

RIO: d. Pimental (Pleasant V.) 5-2

RIO: l. Alvarez (Ukiah) 3-2

RIO: d. Kuehl (Rodriguez)

TIM: d. Johnston (West Valley)

TIM: l. McCoard (Golden Sierra)

TIM: l. Griffiths (Ponderosa)

 

32

27

Abraham

Galicia

SOPHOMORE

St. John

Bosco

SOUTHERN

3rd So. Torrance Spartan KO (170)

3rd Westminster Cossarek (170)

2-2 Reno TOC (170)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

2-2 Doc Buchanan (170)

8th Five Counties (170)

ST: l. Squire (Citrus H.) 7-5

COSS: l. Wilner (Fountain V.) 15-5

COSS: d. Solkamans (Orange L.) 3-2

RTOC: l. Naccarato PAYS 5:46

RTOC: l. Guthrie MTCR 6-5

ZINK: d. Samano (Buchanan) 5-2

ZINK: l. Petrucelli (Clovis) 1:26

ZINK: d. Malone (Vacaville) 3-2

ZINK: l. Stinson (East Nic.) 15-0

DOCB: d. Floyd LKNO 7-2

DOCB: l. Wilner (Fountain V.) 6-1

DOCB: d. Perez (Birmingh.) 5-3

DOCB: l. Flanagan LHIGH 9-2

5CO: d. Ballesteros (Evergreen) 12-9

5CO: l. Wilner (Fountain V.) 11-3

5CO: l. Smelser (Valencia) 5-0

5CO: l. Hake (Bellarmine) 9-3

 

33

HM

Derian Perez

JUNIOR

Central

CENTRAL

1st Righetti Old Dutch (182)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

7th Five Counties (182)

 

ZINK: l. Ramirez TOPP 9-7 SV

ZINK: d. Carpenter (Kingsb.) 1:16

ZINK: d. Macias (Temecula) 11-8

ZINK: l. Zavala (Mission O.) 4:26

DUAL: l. Smith (Clovis) 13-11

5CO: l. Le (Laguna H.) 12-6

5CO: d. Diaz (Bellarmine) 9-1

5CO: l. Le (Laguna H.) 2:13

5CO: d. Haro (Cathedral C.) 1:31

 

34

28

Jezziel Perez

JUNIOR

Birmingham

LOS ANGELES

2nd Downey Viking 32-Way (195)

1st Rosemead West Coast Cl. (182)

2nd Upland Black Watch (182)

0-2 Doc Buchanan (170)

3-2 Temecula Valley B4B (170)

 

DOW: l. Levasseur (Ventura) 5-2

UPL: d. Ponce (Carter) 3-1

UPL: l. Orr (Roosev.) 3:56

DOCB: l. Liles (Clovis) 2:42

DOCB: l. Galicia (SJ Bosco) 5-3

TV: l. Merrifield (Temescal) 1:42

TV: l. Newsom (Monache) 5-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st LAS, 0-2 CA (170)

’18: 5th LAS (160)

35

30

Josh

Ballesteros

SENIOR

Evergreen

Valley

CENTRAL COAST

1st Fremont Webber Lawson (182)

7th Sierra Nevada Classic (170)

2nd Watsonville Apple Cider (182)

3-2 Five Counties (170)

SNC: l. Gallardo SHDR 9-2

SNC: d. Lucio (Folsom) 2:55

SNC: l. Merrifield (Temescal C.) 11-2

SNC: d. Wilcox (Granite B.) 0:16

AC: l. Mailhot (Los Gatos) 7-2

5CO: l. Galicia (SJ Bosco) 12-9

5CO: l. Morales (Cath. C.) 11-7 SV

 

MASTERS/STATE:

’19: 5th CCS (160)

’18: 5th CCS (220)

’17: 1-2 CCS (220)

36

32

Jacob Munstock

SENIOR

Santa Rosa

Academy

SOUTHERN

2nd Costa Mesa Classic (170)

5th Brea Ed Springs (170)

2nd John Glenn J. Enriquez (170)

CMC: l. Leon (Golden V.) 5-0

ED: l. Smelser (Valencia) 16-0

JG: l. Gaunt (West Torrance) 2:40

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (170)

37

35

Seth Miller

JUNIOR

Red Bluff

NORTHERN

2nd Orland Doc Petersen (182)

4th Wheatland Savedra Mem. (182)

3rd Chico Rios Memorial (182)

DP: d. Martinez (Orland) 13-11

DP: l. Johnston (West Valley) 10-3

RIO: l. Woon (Logan) fall

RIO: d. McCoard (Golden S.) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 3rd NS (170)

 

 

38

37

Chad Sakamoto

SENIOR

Gilroy

CENTRAL COAST

5th Clovis West Shootout (170)

0-2 Reno TOC (170)

3rd Lincoln Nick Buzolich (170)

4th Aptos Pat Lovell Holiday (170)

1-2 Doc Buchanan (170)

2-2 Five Counties (170)

 

 

CWSO: d. Ochoa (Vacaville) 6-2 OT

CWSO: l. Cantoriano (Clovis W.) 6-5

CWSO: l. Trelles (Buchanan) 4:21

LIN: l. Hake (Bellarmine) 5:29

APT: d. Trujillo (San Benito) 4:25

APT: l. LaRosa (Pitman) 5:02

APT: l. R. Aberouette (Riordan) 3:49

DOCB: l. Flanagan LHIGH 17-0

DOCB: d. Griego (Palm Des.) 6-3

DOCB: l. Stefanelli DELB 1:26

5CO: d. Downing (West Valley) 3:18

5CO: l. Hake (BEL) 15-9

5CO: d. Flores (San Dimas) 10-5

5CO: l. Gutierrez (Tustin) 3-2

 

39

38

Daegan Griego

SENIOR

Palm Desert

SOUTHERN

3rd Carter Invite (170)

3rd Citrus Hill Hawks Nest (170)

3rd Canyon Spr. Raul Huerta (170)

0-2 Doc Buchanan (170)

3-2 Temecula Valley B4B (170)

 

CAR: l. Morales (Cathedral C.) 2:03

CAR: d. Gregg (Hemet) 7-1

CAR: d. Jensen (Ventura) 4-1

CH: d. Peterson (Paloma V.) 1:09

CH: l. Sepulveda (Selma) 4-3 UTB

CH: d. Squire (Citrus H.) 4:21

CH: d. Guerrero (Canyon Sp.) 2:55

RH: d. Squire (Citrus H.) 4-0

RH: l. Aguiniga (Sultana) 5:19

RH: d. Squire (Citrus H.) 8-3

DOCB: l. Richarson PLGR 4:25

DOCB: l. Sakamoto (Gilroy) 6-3

TV: l. Mercadel (Arlington) 6-3

TV: d. Chaffee (Serrano) 4-3

TV: d. Guerrero (DL Salle) 7-2

TV: l. Merrifield (Temescal) 10-8

 

40

39

Zander Squire

SENIOR

Citrus Hill

SOUTHERN

2nd So. Torrance Spartan KO (170)

5th Citrus Hill Hawks Nest (170)

4th Canyon Spr. Raul Huerta (170)

3rd Arlington Riverside Cty. (170)

0-2 Temecula Valley B4B (170)

ST: d. Galicia (Bosco) 7-5

ST: l. Campbell (So. Torrance) 11-3

CH: l. Smelser (Valencia) 7-1

CH: l. Griego (Palm Des.) 4:21

RH: l. Griego (Palm Des.) 4-0

RH: d. Peterson (Paloma V.) 1:29

RH: d. Guerrero (Canyon Sp.) 5-4

RH: l. Griego (Palm Des.) 8-3

ARL: l. Mercadel (Arlington) 3-2

ARL: d. Silva (Rancho V.) 13-8

TV: l. Newsom (Monache) 5-3

TV: l. Valdilles PUEC 3-2

 

HM

40

Jacob

Solkamans

SENIOR

Orange

Lutheran

SOUTHERN

1st Orange Lut. Lancer Open (170)

4th Westminster Cossarek (170)

1st Upland Black Watch (170)

DEF, Sonora TOC (170)

DEF, Five Counties (170)

OL: d. Jensen (Ventura) 5-1

COSS: l. Buck (Servite) 16-0

COSS: l. Galicia (SJ Bosco) 3-2

UPL: d. Herrera (Glendora) 6-3

UPL: d. Morales (Cathedral C.) 7-1

5CO: l. Gaunt (West Torr.) 1:54

 

HM

HM

(160)

Luis Castillo

SENIOR

Calvary Chapel

SOUTHERN

3rd Upland Black Watch (160)

2-2 Qtrs. Temecula Valley B4B (170)

 

UPL: l. McNair (Damien) 7-2

UPL: d. Peries (So. Pasadena) 8-4

TV: d. Malone (Vacaville) 4-3

TV: l. Colonese PNCR 6-2

TV: l. Mercadel (Arlington) 4-3

 

HM

HM

Jacob

Johnston

SENIOR

West Valley

NORTHERN

1st  Orland Doc Petersen (182)

1st Wheatland Savedra Mem. (170)

2nd Anderson Nor Cal Beast (170)

4-2 Tim Brown Memorial (170)

DP: d. Pimentel (Pleasant V.) fall

DP: d. Miller (Red Bluff) 10-3

NC: d. Wilson (Foothill) 8-2

NC: l. Martinez (Orland) 8-4

TIM: d. Pimentel (Pleasant V.)

TIM: l. Byrd (Lincoln)

TIM: l. Villegas (Calaveras) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 6th NS (160)

HM

HM

Justin

Spainhoward

SENIOR

Ridgeview

CENTRAL

4th Bakersfield Rumble Rig (170)

2nd East Bak. Coyote Classic (170)

2nd Pioneer Valley The Bash (170)

7th Dinuba Invite (170)

 

BAK: d. Carpenter (Kingsb.) 6-5

BAK: l. Contino (Buchanan) 0:46

BAK: l. Bonner (Bakersf.) 11-4

COY: l. Guerrero (Golden V.) 2-1

BASH: d. Newsom (Monache) 3-1

BASH: l. Zavala (Mission O.) 5:46

DIN: l. Christie (Granite H.) 4-3

DIN: l. Guerrero (Righetti) 8-5

DIN: d. Micallef (Yosemite) 7-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 10th CS, 0-2 CA (170)

HM

HM

Justin Micallef

JUNIOR

Yosemite

CENTRAL

DEF Chukchansi Invite (170)

2nd Reedley Calif. Classic (170)

8th Dinuba Invite (170)

CHUK: l. Trindade (Buhach) 4:55

RE: l. Gamez (Firebaugh) 9-0

DIN: l. Gamez (Firebaugh) 6-1

DIN: l. Lobos (Bakersf.) 5-1

DIN: l. Spainhoward (Ridgev.) 7-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 9th CS, 0-2 CA (170)

 

 

HM

HM

Joseph Estrada

SOPHOMORE

Yucaipa

SOUTHERN

5th Victor V. Dick Comly (170)

2nd Los Osos Tom Bravo (170)

2nd Santiago Shark Tank (170)

5th Sonora TOC (170)

 

VV: l. Merrifield (Temescal) 11-1

LO: l. Chaffee (Serrano) 9-1

SST: d. Silva (Rancho V.) 8-6

SST: l. Rupp (Maranatha) 2:27

TOC: l. Ostry (Rosemead) 7-6

TOC: d. Jensen (Ventura) 7-2

TOC: l. Smelser (Valencia) 0:58

TOC: d. Ostry (Foothill) 5-1

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 SS (160)

HM

HM

Taro Iyadomi

SENIOR

Mira Costa

SOUTHERN

1st Irvine Andrew Pena (182)

5th Sonora TOC (182)

TOC: l. Torres (Oak H.) 8-3

TOC: d. Johnson CIM 9-5

TOC: l. Rodriguez (Paramount) 1:00

TOC: d. Torres (Oak H.) 7-5

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 SS (160); DEF

 

 

-

-

Bryan

McCoard

JUNIOR

Golden Sierra

SAC JOAQUIN

2nd Vista Del Lago Eagle (182)

4th Chico Rios Memorial (182)

4th Tim Brown Memorial (170)

 

VDL: l. Magras (Vista DL) 8-6

RIO: l. Le Sieur (Northgate) fall

RIO: d. Mintmier (Oakmont) 4-3

RIO: l. Miller (Red Bluff) fall

TIM: d. Byrd (Lincoln)

TIM: l. Kuehl (Rodriguez)

TIM: d. Villegas (Calaveras)

TIM: l. Martinez (Orland) fall

 

HM

HM

Jake Maheu

SENIOR

West Hills

SAN DIEGO

3rd Carlsbad Invite (182)

3rd Mater Dei King of Beasts (182)

CARL: l. Satberry (Granite H.) 3:00

MD: l. Guilin (Vincent Mem.) 2:50

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 Qtrs. SDS (170)

’18: 0-2 SDS (170)

HM

HM

(182)

Jonathan

Gruver

SENIOR

San Ramon

Valley
NORTH COAST

1st HMB Peninsula (182)

4th Oakdale James Riddle (182)

1st Liberty Lou Bronzan (182)

1st Prospect Jim Root Mem. (170)

OAK: l. Valenzuela (Central V.) fall

OAK: l. Bal (Franklin) fall

OAK: d. Fregoso (Ponderosa) major

LB: d. Hamant (College P.) 7-0

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 3-2 NCS (170)

HM

HM

Darin Guerrero

SOPHOMORE

De La Salle

NORTH COAST

2nd Liberty Lou Bronzan (170)

0-2 Doc Buchanan (170)

2-2 Temecula Valley B4B (170)

LB: l. Greenhouse (S. Ramon) 13-4

DOCB: l. Wilner (Fountain V.) 3:40

DOCB: l. Floyd LKNO 13-1

TV: l. Rupp (Maranatha) 15-0

TV: l. Griego (Palm Des.) 7-2

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th NCS (182)

HM

HM

Nicholas

Guerrero

SENIOR

Canyon Springs

SOUTHERN

5th Carter Invite (170)

3rd Rim World Beresford (170)

4th Citrus Hill Hawks Nest (170)

5th Canyon Spr. Raul Huerta (170)

3rd Santiago Shark Tank (170)

2-2 Temecula Valley B4B (170)

 

CAR: l. Griego (Palm Des.) 5:00

CAR: l. Gregg (Hemet) 2:22

RW: l. Lite (Brea Olinda) 9-1

RW: d. Rogers (San Dimas) 7-5

CH: l. Smelser (Valencia) 11-0

CH: d. Peterson (Paloma V.) 1:43

CH: l. Griego (Palm Des.) 2:55

RH: d. Rodriguez (Coachella) 4-1

RH: l. Parker IRON 5-4

RH: l. Squire (Citrus H.) 5-4

SST: l. Silva (Rancho V.) fall

SST: d. Silva (Rancho V.) 6-2

SST: d. H. Abacherli (ML King) DEF

TV: d. Cruces (Lakeside) 3-1 SV1

TV: l. Wagstaff (Vista Murr.) 11-0

TV: l. Mercadel (Arlington) 5-4 TB1

 

HM

HM

Ivan Ostry

JUNIOR

Rosemead

SOUTHERN

2nd Downey Viking 32-Way (170)

1st Rosemead West Coast Cl. (170)

6th Sonora TOC (170)

DOW: l. Rodriguez (Coachella) 4-2

WCC: d. Christie (Granite H.) 9-4

TOC: d. Estrada (Yucaipa) 7-6

TOC: l. Hernandez (Poway) 1:04

TOC: l. Morales (Cathedral C.) 5-4

TOC: l. Estrada (Yucaipa) 5-1

 

HM

HM

Shane Christie

SENIOR

Granite Hills

CENTRAL

2nd Rosemead West Coast Cl. (170)

2nd Lemoore Deliddo Inv. (182)

6th Dinuba Invite (170); DQ

2nd Redwood Invitational (170)

WCC: l. Ostry (Rosemead) 9-4

LEM: l. Hernandez (Selma) 4:38

DIN: d. Lobos (Bakersf.) 1:36

DIN: d. Spainhoward (Ridgev.) 4-3

DIN: l. Durham (Cabrillo) 3-0

DIN: l. Lobos (Bakerfs.) DQ

RED: d. Alvarado (Parlier) 5:21

RED: l. Zavala (Mission O.) 11-4

 

MASTERS/STATE:

’19: 0-2 CS (170)

 

 

HM

-

Caden Villegas

JUNIOR

Calaveras

SAC JOAQUIN

4th Oakdale James Riddle (170)

4th Casa Roble Marty Manges (170)

2-2 Chico Rios Memorial (170)

6th Tim Brown Memorial (170)

OAK: d. Kuehl (Rodriguez)

OAK: l. H. Khan (Franklin) fall

OAK: l. Greenhouse (San Ramon) TF

CR: l. Bastian HIDV 4:40

CR: l. Griffiths (Ponderosa) 16-1

RIO: l. Lucio (Folsom) fall

RIO: l. Baker (Rocklin) 10-9

TIM: d. Camarena (Franklin) fall

TIM: l. Martinez (Orland)

TIM: d. Johnston (West Valley) fall

TIM: d. Van Rys (Oakdale) fall

TIM: l. Mccoard (Golden Sierra)

TIM: l. Alvarez (Ukiah) fall

 

HM

-

Ryan Bonner

SENIOR

Bakersfield

CENTRAL

3rd Bakersfield Rumble Rig (170)

3rd East Bak. Coyote Classic (170)

1st Kern County Invite (170)

BAK: l. Sanchez (Bakersf.) 5-0

BAK: d. Spainhoward (Ridgev.) 11-4

DUAL: l. Petrucelli (Clovis) fall

COY: l. Guerrero (Golden V.) 1:19

 

-

-

Daniel Lobos

FRESHMAN

Bakersfield

CENTRAL

6th Clovis West Shootout (182)

1-2 Reno TOC (170)

4th Dinuba Invite (170)

 

CWSO: l. Maez (Arroyo G.) 4:27

CWSO: l. Brar (Clovis E.) 0:41

RTOC: l. Porterfield (LC Canyon) 3:53

DIN: l. Christie (Granite H.) 1:36

DIN: d. Carpenter (Kingsb.) 9-5

DIN: d. Micallef (Yosemite) 5-1

DIN: d. Christie (Granite H.) DQ

DIN: l. Gamez (Firebaugh) 6-3

 

-

HM

Harrison

Abacherli

SOPHOMORE

ML King

SOUTHERN

1st Victor V. Dick Comly (182)

3rd Newbury Park Invite (182)

4th Santiago Shark Tank (170); DEF

NP: l. Smith (Clovis) 1:44

DUAL: l. Orr (Roosev.) fall

SST: l. Rupp (Maranatha) fall

SST: l. Guerrero (Canyon Sp.) DEF

 

-

HM

Alex Pimentel

JUNIOR

Pleasant

Valley

NORTHERN

5th Orland Doc Petersen (182)

3rd Lincoln Mark Fuller (170)

2-2 Qtrs. Chico Rios Memorial (170)

2-2 Tim Brown Memorial (170)

DP: l. Johnston (West Valley) fall

DP: l. Wilson (Foothill) 10-6

MF: l. Martinez (Orland) 3-1

RIO: l. Byrd (Lincoln) 5-2

ROI: l. Parry (Yorba L.) fall

TIM: l. Johsnton (West Valley)

TIM: l. S. Wilson (Foothill) major

 

MASTERS/STATE:

’19: 2nd NS, 0-2 CA (145)

-

HM

Sawyer

Hagen

SOPHOMORE

La Costa

Canyon

SAN DIEGO

7th LC Canyon Hamada (182)

 

LCC: l. Wagstaff (Vista Murr.) 3:00

LCC: l. Hernandez (Selma) 6-1

LCC: d. Guthrie (Del Oro) 1:12

 

-

HM

Zac Samano

SENIOR

Buchanan

CENTRAL

3rd Clovis West Shootout (182)

2-2 Qtrs. Chukchansi Invite (182)

0-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

1-2 Five Counties (170)

CWSO: l. Priest (Bakersf.) 14-3

CWSO: d. Steiner (Clovis No.) 3:47

CHUK: l. Mailhot (Los Gatos) 7-6

CHUK: l. Malhi (Pitman) 5-2

ZINK: l. Galicia (SJ Bosco) 5-2

ZINK: l. Florentino (Clovis No.) 8-0

5CO: l. Smelser (Valencia) 10-3

5CO: l. Sandoval (L. Alamitos) 5-2

Behind Contino

-

-

Gabriel

Alvarado

SENIOR

Parlier

CENTRAL

6th Chukchansi Invite (170); DEF

3rd Lemoore Deliddo Inv. (170)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (170)

4th Redwood Invitational (170)

CHUK: l. Landin (Frontier) 12-4

CHUK: l. Hake (Bellarmine) 3:34

CHUK: l. Perez (Sierra Pac.) I-D

LEM: l. Perez (Sierra Pac.) 1:27

ZINK: l. Buck (Servite) 1:31

ZINK: l. Macias (Temecula) 4:29

RED: l. Christie (Granite H.) 5:21

RED: d. Zamora (Clovis) 3-2

RED: l. Dolan (Clovis No.) fall

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 CS (170)

 

 

-

-

Zach Jensen

SENIOR

Ventura

SOUTHERN

6th Carter Invite (170)

2nd Orange Lut. Lancer Open (170)

2nd Rim World Beresford (170)

3rd Downey Viking 32-Way (170)

3rd Brea Ed Springs (170)

1-2 Sonora TOC (170)

0-2 Temecula Valley B4B (170)

CAR: l. Porterfield (LC Canyon) 10-2

CAR: l. Griego (Palm D.) 0:48

CAR: d. Madrigal (Northview) 5-4

CAR: l. Guerrero (Canyon S.) 4-1

OL: l. Solkamans (Orange L.) 5-1

RW: d. Rogers (San Dimas) 1:08

RW: l. Lite (Brea Olinda) 1:15

DOW: l. Rodriguez (Coachella) 3:12

ED: l. Sparks (Calvary Ch.) 2:54

TOC: l. Morales (Cathedral C.) 3:50

TOC: l. Estrada (Yucaipa) 7-2

TV: l. Colonese PNCR 9-1

TV: l. Paez (Sultana) 11-2

 

-

-

Andrew

Hamant

SENIOR

College Park

NORTH COAST

2nd Northgate Bill Martell (182)

2nd Liberty Lou Bronzan (182)

BM: l. Bossert (L. Lomas) fall

LB: l. Gruver (San Ramon) 7-0

 

MASTERS/STATE:

’19: 8th NCS (160)

’18: 1-2 NCS (152

-

-

Solomon

Anguiano

SENIOR

Laguna Hills

SOUTHERN

6th Carter Invite (182); DEF

3rd Laguna Hills Dan Hayes (170)

7th Santiago Shark Tank (170)

2nd Troy Invitational (170)

CAR: l. Nolasco (Hillcrest) 1:59

CAR: d. Vanbuskirk (Palm Des.) 9-4

CAR: l. Ponce (Carter) 5-1

LH: l. Leon (Carter) 7-2

SST: l. Silva (Rancho V.) 0:27

SST: l. Escalera (S. Jacinto) 2:57

TR: l. Ragland (Brea Olinda) 3-2

 

-

-

Conor

Peterson

JUNIOR

Paloma Valley

SOUTHERN

6th Citrus Hill Hawks Nest (170)

7th Canyon Spr. Raul Huerta (170)

DEF, Santiago Shark Tank (170)

CH: l. Griego (Palm Des.) 1:09

CH: l. Guerrero (Canyon Sp.) 1:43

CH: l. Squire (Citrus Hill) FORF

RH: l. Aguiniga (Sultana) 0:46

RH: l. Squire (Citrus H.) 1:29

RH: d. Rodriguez (Coachella) DEF

 

-

-

Lewis Madrigal

SOPHOMORE

Northview

SOUTHERN

7th Carter Invite (170)

5th Bakersfield Rumble Rig (170)

2-2 Canyon Spr. Raul Huerta (170)

 

CAR: l. Guerrero (Canyon Sp.) 2-0

CAR: l. Jensen (Ventura) 5-4

BAK: l. Sanchez (Bakersf.) 1:40

BAK: d. Macias (Temecula) 7-5

RH: l. Silva (Rancho V.) 6-2

RH: l. Rodriguez (Coachella) 3:51

 

-

-

Victor Silva

SENIOR

Rancho Verde

SOUTHERN

7th Citrus Hill Hawks Nest (170)

2-2 Qtrs. Canyon Sp. Raul Huerta (170)

5th Santiago Shark Tank (170)

4th Arlington Riverside Cty. (170)

 

CH: l. Sepulveda (Selma) 2:00

CH: l. Peterson (Paloma V.) 3:10

RH: l. Parker IRON 4:34

RH: d. Madrigal (Northview) 6-2

RH: l. Seps (Hemet) 4-0

SST: d. Guerrero (Canyon Sp.) fall

SST: d. S. Anguiano (Laguna H.) 0:27

SST: l. Estrada (Yucaipa) 8-6

SST: l. Guerrero (Canyon Sp.) 6-2

ARL: l. Macias (Temecula) 9-7 SV1

ARL: l. Squire (Citrus H.) 13-8

 

-

-

Kaiden Baker

SOPHOMORE

Rocklin

SAC JOAQUIN

2-2 Sierra Nevada Classic (170)

6th CR Marty Manges (182); DEF

5th Chico Joe Rios Memorial (170)

2-2 Tim Brown Memorial (170)

 

SNC: l. Bacheller SPRA 3:53

SNC: l. Murdock BISM 1:28

CR: l. Fregoso (Ponderosa) 8-4

CR: l. Oatshevich (Bella Vista) 2:19

RIO: l. Alvarez (Ukiah) fall

RIO: d. Villegas (Calaveras) 10-9

RIO: d. Johnson (Chico) DEF

RIO: l. Byrd (Lincoln)

RIO: d. Acia (Del Oro) 6-5

TIM: l. Parrot (Turlock)

TIM: l. Murdock BISM

 

-

-

Diogo Lucio

SENIOR

Folsom

SAC JOAQUIN

4-2 Sierra Nevada Classic (170)

3-2 Qtrs. Chico Rios Memorial (170)

3-2 Qtrs. Tim Brown Memorial (170)

 

 

SNC: d. Wilcox (Granite B.) 2:00

SNC: l. Griffiths (Ponderosa) 15-6

SNC: d. Brophy (Carmel) 1:59

SNC: l. Ballesteros (Evergreen) 2:55

RIO: d. Villegas (Calaveras) fall

RIO: l. Alvarez (Ukiah) fall

RIO: l. Kuehl (Rodriguez) fall

TIM: l. Myles (Oakmont) fall

TIM: l. Vanrys (Oakdale) fall

 

-

-

Joel Aguirre

JUNIOR

Bell

LOS ANGELES

1st ASICS So-Cal Challenge (170)

 

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 4th LAS (170)

-

-

Braylan

Durazo

JUNIOR

Westminster

SOUTHERN

“Frozen” until results are posted

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 2-2 SS (170)

2

 

-

-

Cameron

Gonzalez

SENIOR

Paso Robles

CENTRAL

“Frozen” until results are posted

 

MASTERS/STATE:

’19: 1-2 CS (170)

 

 

-

-

Nathan

Magee

SENIOR

Oak Ridge

SAC JOAQUIN

“Frozen” until results are posted

 

-

-

Felipe Legaspi

JUNIOR

Skyline

OAKLAND

 

 

MASTERS/STATE:

’19: 1st OAL, 0-2 CA (170)

’18: 1st OAL (170)