Updated: February 20, 2019

 

STATE DATA

126 pounds

 

Returning State Medalist

Returning State Qualifier

 

#

LW

NAME

GRADE

SCHOOL

SECTION

2018-19 RESULTS

2018-19 HEAD-TO-HEADS

PREVIOUS RESULTS

1

2

Aaron Nagao

JUNIOR

Esperanza

SOUTHERN

1st Bakersfield Rumble Rig (132)

1st La Costa Canyon Hamada (132)

1st Reno TOC (126)

1st Century League (126)

1st SS Southern Div. (126)

 

1st Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Nunez (BA)

1-0 vs. Hilt (DLS)

1-0 vs. Miranda (POW)

1-0 vs. Garza (OAK0

1-0 vs. Takara (TV)

BAK: d. Garza (Oakdale) major

BAK: d. Acosta (Paloma V.) major

BAK: d. Hilt (DL Salle) 5-1

LCC: d. Levine (Mt. Carmel) 0:40

LCC: d. Hallmark (Scripps R.) 1:57

RTOC: d. Cardenas POM 15-4

RTOC: d. Miranda (Poway) 7-0

CL: d. Camacho (Villa Park)

SSS: d. McNicholl (Walnut) TF

SSS: d. Nunez (Bishop Am.) 1-0

SS: d. Mendoza (Yucaipa) 16-0

SS: d. Takara (Temecula V.) 10-2

SS: d. Nunez (Bishop Am.) 5-2

 

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd SS, 2nd CA (113)

17: 3rd SS, 5th CA (106)

 

NATIONALS:

1st '18 Junior Nationals Folkstyle (113)

2

1

Devin Murphy

JUNIOR

Clovis North

CENTRAL

A-T, Vacaville Larry Nelson (132)

2-2 Qtrs. Walsh Ironman-OH (126)

5-0 Liberty Big XII Duals (126)

1st Buchanan Zinkin Classic (126)

4th Doc Buchanan (126)

2-1 Flo Who's #1 Duals-NJ (126)

1st Central Division 1 (126)

 

3rd Central Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Porter (OAK)

1-0 vs. Reyes (FRO)

1-0 vs. Jacinto (GIL)

1-0 vs. Salas (SJB)

2-0 vs. Valdovinos (CW)

1-0 vs E. Rivera (SELM)

 

2-1 vs. Leake (BUC)

DUAL: d. Lee (Bella Vista) fall

DUAL: d. Fong (Windsor) major

DUAL: d. Shirar (Vacaville) 14-6

WI: l. Munch (Wyoming S.) 1:19

WI: d. Kuchan (Christiansburg) 9-4

WI: d. RIni (St. Edward-OH) 9-8

WI: l. Colaiocco (Blair Acad.) 12-2

WI: l. Munch (Wyoming S.) 1:19

DUAL: d. E. Rivera (Selma)

ZINK: d. Jacinto (Gilroy) 3-1

ZINK: d. Leake (Buchanan) 5-3

ZINK: d. Drury TOPP 4-2 SV1

DOCB: d. Blackwell (Tracy) 19-4

DOCB: d. Salas (SJ Bosco) 11-2

DOCB: d. Cardenas POM 8-6

DOCB: l. Howard BERG 12-3

DOCB: d. Porter (Oakdale) 7-2

DOCB: l. Ragusin MONT 2:25

DUAL: d. Munch WYOS 5-4

DUAL: l. Vanness BLAIR 8-2

DUAL: d. Leake (Buchanan) 4-2

C1: d. Valdovinos (Clovis W.) 5:16

C1: d. Reyes (Frontier) 5-3

CS: d. Olea (Exeter) 14-5

CS: l. Leake (Buchanan) 6-3

CS: d. Rhoads (Clovis) 2:14

CS: d. Valdovinos (Clovis W.) 10-7

 

MASTERS/STATE:

18: 1st CS, 3rd CA (120)

17: 2nd CS, 4th CA (113); I-D

 

NATIONALS:

5th '18 Flo Nationals (120)

3

3

Jason Miranda

JUNIOR

Poway

SAN DIEGO

1st Newbury Park Inv. (126)

2-2 Qtrs. Walsh Ironman-OH (126)

2nd Reno TOC (126)

1st Cerritos TOC (126)

3-1 Chicago Beat the Streets (126)

1st Gilroy Mid Cals (126)

1st San Diego Division 2 (126)

 

1st San Diego Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Reyes (FRO

1-0 vs. Jacinto (GIL)

1-0 vs. Salas (SJB)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

NP: d. Dominguez (Alemany) 17-2

NP: d. Granada (Clovis) 6-0

WI: d. Baker (New Kent-VA) 10-6

WI: d. Salas (SJ Bosco) 7-0

WI: l. Orine (Seckman-MO) 15-0

WI: l. Schwartz (Ponder.-CO) 17-7

RTOC: d. Schwartz POND 9-7

RTOC: l. Nagao (Esperanza) 7-0

CTOC: d. McCoy (Marina) 4:38

CTOC: d. McNicholl (Walnut) 6-0

CTOC: d. Mendoza (Yucaipa) 6-1

DUAL: d. Menozzi LKHI 3-0

DUAL: d. Ragusin MONT 12-8

DUAL: d. Ogonsauga ORPF 7-4

DUAL: l. Howard BERG 5-2

MID: d. Farrell TUT 9-0

MID: d. Jacinto (Gilroy) 2-0

MID: d. Reyes (Frontier) 4-2

SD2: d. Rodriguez (Escondido) 1:02

SDS: d. Schwaebe (San Diego) 0:43

 

MASTERS/STATE:

18: 1st SDS, 5th CA (113)

4

4

Christian

Nunez

SENIOR

Bishop Amat

SOUTHERN

 

1st San Gabriel West Coast Cl. (132)

1st Sierra Nevada Classic (132)

7th Doc Buchanan (126)

1st Five Counties (126)

1st Mission League (126)

2nd SS Southern Div. (126)

 

2nd Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Reyes (FRO)

1-0 vs. Leake (BUC)

2-0 vs. Spangler (SULT)

1-0 vs. Valdovinos (CW)

2-0 vs. Valencia (NVW)

 

0-2 vs. Nagao (ESP)

WCC: d. Sanin (Gabielino) 0:49

WCC: d. Mendoza (Yucaipa) 8-2

SN: d. Crook (Elk Grove) 21-10

SN: d. Kremer (Chester) 11-4

SN: d. Sego SPAS 8-3

SN: d. Gilliam NCEN 9-3

DOCB: d. Eveland CSRV 9-5

DOCB: d. Leake (Buchanan) 6-5

DOCB: l. Howard BERG 4-2

DOCB: d. Spangler (Sultana) 7-2

DOCB: l. Cardenas POM 6-4

DOCB: d. Reyes (Frontier) 6-4

5C: d. Dean (Tesoro) 2:34

5C: d. Conchola (Mayfair) 4:23

5C: d. Austin CNT-LV 2:14

5C: d. Mejia (Colony) 20-4

5C: d. Valencia (Northview) 5-2

5C: d. Valdovinos (Clovis W.) 5-2

SSS: d. Herrera (Sonora) 2:41

SSS: l. Nagao (Esperanza) 1-0

SS: d. Davis (Oak H.) 17-1

SS: d. Spangler (Sultana) 9-3

SS: d. Valencia (Northview) 9-2

SS: l. Nagao (Esperanza) 5-2

MASTERS/STATE:

18: 3rd SS, 7th CA (120)

17: 7th SS, 4-2 Top 12 CA (120)

16: 2nd SS, 3-2 CA (106)

 

NATIONALS:

1st 17 Jr. Nationals Folkstyle (120)

6th 15 Super 32 (106)

5

7

Wayne Joint

SOPHOMORE

 

Lemoore

CENTRAL

4-0 Lemoore Duals

1st Chukchansi Inv. (132)

7th Reno TOC (132)

3-2 Doc Buchanan (132)

3rd Five Counties (132)

1st CIT Morro Bay (126)

3rd Central Division 1 (126)

 

1st Central Section (OW, 126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Valdovinos (CW)

2-0 vs. Leake (BUC)

1-0 vs. Holman (ELC)

1-0 vs. Kroesen (LH)

1-0 vs. Garza (OAK)

1-0 vs. Heras (TUR)

 

2-1 vs. Reyes (FRO)

 

0-1 vs. Franco (CN)

0-1 vs. Johnson (DO)

0-1 vs. Peralta (VAC)

CHUK: d. Reyes (Frontier) 2-1

CHUK: d. Holman (El Capitan) 4-1

RTOC: d. Tolentino (Poway) 6-1

RTOC: l. Peralta (Vacaville) 5-1

RTOC: d. Vale (Poway) 6-1

DOCB: l. Franco (Clovis No.) 5:42

DOCB: d. Sansburn JEFF 1-0

DOCB: d. Kroesen (Laguna H.) 2-1

DOCB: l. Johnson (Del Oro) 4-2

5C: d. Morales (Downey) 10-2

5C: l. Bautista SLAM 0:41

5C: d. Miranda (Hanford) 3-1

5C: d. Castro (Gilroy) 6-2

CIT: d. Gonzalez (Sanger) 12-6

CIT: d. Heras (Turlock) 10-7

CIT: d. Blackwell (Tracy) 4-2

CIT: d. Garza (Oakdale) 7-2

C1: d. Chavez (Central) 20-5

C1: l. Reyes (Frontier) 7-0

C1: d. Leake (Buchanan) 5-3 SV

C1: d. Valdovinos (Clovis W.) 2-0

CS: d. Rhoads (Clovis) 3:56

CS: d. Reyes (Frontier) I-D

CS: d. Leake (Buchanan) 6-2

 

MASTERS/STATE:

18: 10th CS, 2-2 CA (113)

6

6

Cole Reyes

SENIOR

Frontier

CENTRAL

3rd Chukchansi Inv. (132)

1st El Cajon Invite (132)

8th Doc Buchanan (126)

2nd Temecula Valley B4B (126)

2nd Gilroy Mid Cals (126)

2nd Central Division 1 (126)

 

6th Central Section (126); I-D

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Leake (BUC)

2-0 vs. Spangler (SULT)

1-0 vs. Salas (SJB)

1-0 vs. Rhoads (CLO)

 

1-2 vs. Joint (LEM)

 

0-1 vs. Miranda (POW)

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Porter (OAK)

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Nunez (BA)

CHUK: l. Joint (Lemoore) 2-1

CHUK: d. Tanner (Paso Robles) 3:13

CHUK: d. Gregerson (Liberty) 2:25

ELC: d. Spangler (Sultana) 7-3

ELC: d. Hallmark (Scripps R.) 4:59

DOCB: d. Sanchez (Heritage) 7-0

DOCB: d. Lake (Buchanan) 5-3

DOCB: l. Ragusin MONT 5-2

DOCB: d. Helt PINV 15-0

DOCB: l. Porter (Oakdale) 6-0

DOCB: l. Nunez (Bishop Am.) 6-4

TV: d. Behnke (ML King) 16-3

TV: d. Carrillo (Temecula) 3-0

TV: d. Salas (SJ Bosco) 7-1

TV: d. Spangler (Sultana) 9-0

TV: l. Ramirez (Rowland) 4-2 TB1

MID: d. Burdick TUT 4-0

MID: d. Ruffinelli (L. Lomas) 5-0

MID: d. Leake (Buchanan) 3-0

MID: l. Miranda (Poway) 4-2

C1: d. Rhoads (Clovis) 5-4

C1: d. Joint (Lemoore) 7-0

C1: l. Murphy (Clovis N.) 5-3

CS: d. Estrada (Selma) 4-2

CS: d. Bedrosian (Coalinga) 5-0

CS: l. Joint (Lemoore) I-D

CS: l. Valdovinos (Clovis W.) I-D

CS: l. Rhoads (Clovis) I-D

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd CS, 5th CA (120)

17: 1st CS, 4th CA (106)

16: 4th CS, 3-2 CA (106)

 

NATIONALS:

4th '18 NHSCA Junior (120)

7

8

Victor Jacinto

SOPHOMORE

Gilroy

CENTRAL COAST

1-2 Walsh Ironman-OH (126)

7th Buchanan Zinkin Classic (126)

3-2 Doc Buchanan (126)

3rd Five Counties (126)

3rd Gilroy Mid Cals (126)

1st Gabilan Division (126)

1st Pacific Coast Athl. League (126)

 

1st Central Coast Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Leake (BUC)

2-0 vs. E. Rivera (SELM)

1-0 vs. Unpingco (FREE)

1-0 vs. Wang (PA)

 

1-1 vs. Valdovinos (CW)

 

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Miranda (POW)

WI: l. Tanner (Collinsville) 5-2

WI: d. Uliano (Olentangy-OH) 5-2

WI: l. Turner (Troy Christian) 5-2

ZINK: d. Mullins (L. Lomas) 2:47

ZINK: d. E. Rivera (Selma) 3-1

ZINK: l. Murphy (Clovis N.) 3-1

ZINK: d. Lake (Buchanan) 3-2

ZINK: l. Paulson (Clovis) 6-4

ZINK: d. M. Medina (Servite) 7-0

DOCB: d. Helt PINV 8-1

DOCB: l. Schwartz POND 13-7

DOCB: d. Valdovinos (Clovis W.) 3-1

DOCB: l. Cardenas POM 3-0

5C: d. Camacho (Villa P.) 12-1

5C: d. M. Magana (Servite) 3-1

5C: l. Valdovinos (Clovis W.) 6-5

5C: d. Herrera (Sonora) 2:20

5C: d. E. Rivera (Selma) 2-1

MID: d. Garcia MCQ 3:36

MID: d. Unpingco (Freedom) 4-0

MID: l. Miranda (Poway) 2-0

MID: d. Ruffinelli (L. Lomas) 5-1

MID: d. Leake (Buchanan) 5-3

CCS: d. Wang (Palo Alto) 3-0

 

NATIONALS:

8th '18 Grappler Fall Classic (Elite 125)

5th 18 NHSCA Freshman (120)

8

9

Hunter Leake

JUNIOR

Buchanan

CENTRAL

1st Chukchansi Inv. (126)

1st El Cajon Invite (126)

4th Buchanan Zinkin Classic (126)

3-2 Doc Buchanan (126)

3rd Temecula Valley B4B (126)

4th Gilroy Mid Cals (126)

5th Central Division 1 (126)

 

2nd Central Section (126)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. E. Rivera (SELM)

1-0 vs. Unpingco (FREE)

1-0 vs. Salas (SJB)

1-0 vs. Spangler (SULT)

 

3-1 vs. Valdovinos (CW)

1-1 vs. Paulson (CLO)

1-2 vs. Murphy (CN)

 

0-1 vs. Reyes (FRO)

0-1 vs. Nunez (BA)

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. J. Rivera (SELM)

0-2 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Jacinto (GIL)

CHUK: d. Murabito (L. Gatos) 17-0

CHUK: d. Gayton (Lemoore) 3:01

ELC: d. Tolentino (Poway) 4:18

ZINK: d. Bartolome (Chavez) 4:34

ZINK: d. Paulson (Clovis) 3-2

ZINK: l. Murphy (Clovis N.) 5-3

ZINK: d. E. Rivera (Selma) 3-0

ZINK: l. Paulson (Clovis) 4-2

DOCB: d. E. Rivera (Selma) 5-0

DOCB: d. Valdovinos (Clovis W.) 8-4

DOCB: l. Nunez (Bishop Am.) 6-5

DOCB: d. Acosta (Paloma V.) 5-1

DOCB: l. Helt PINV 4-3

TV: d. Ramirez (J. Glenn) 1:15

TV: d. Zernich GRNV 5-4

TV: l. Ramirez (Rowland) 9-3

TV: d. Salas (SJ Bosco) 5-0

TV: d. Spangler (Sultana) 2-0

DUAL: l. J. Rivera (Selma) 6-5

MID: d. Valdovinos (Clovis W.) 4-2

MID: l. Reyes (Frontier) 3-0

MID: d. Unpingco (Freedom) 6:30 DQ

MID: l. Jacinto (Gilroy) 5-3

DUAL: l. Murphy (Clovis N.) 4-2

C1: d. Estrada (Selma) 12-1

C1: l. Valdovinos (Clovis W.) 5-3

C1: d. Solorio (Madera) 1:48

C1: l. Joint (Lemoore) 5-3 SV

C1: d. Rhoads (Clovis) 9-2

CS: d. Valdovinos (Clovis W.) 1-0

CS: d. Murphy (Clovis N.) 6-3

CS: l. Joint (Lemoore) 6-2

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd CS, 7th CA (106)

 

NATIONALS:

3rd '18 Jr. Nationals Folkstyle (113)

9

10

Dakota

Unpingco

SENIOR

 

Freedom

NORTH COAST

1st Castro Vly. Bay Area 56 (132)

6th Buch. Zinkin Classic (126); I-D

5th Tim Brown Memorial (126)

1st Maria Carr. Puma Classic (126)

6th Gilroy Mid Cals (126)

1st Bay Valley Athl. League (126)

 

1st North Coast Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hilt (DLS)

1-0 vs. Aguilar (GIL)

 

2-1 vs. Garza (OAK)

2-1 vs. Ruffinelli (LL)

 

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Leake (BUC)

0-1 vs. Jacinto (GIL)

0-1 vs. Heras (TUR)

BA: d. Waskey (Calif.) 1:26

DUAL: d. Moussalli (Granada) 6-1

DUAL: d. Garza (Oakdale)

ZINK: d. Granada (Clovis) 8-3

ZINK: d. Aguilar (Gilroy) 6-2

ZINK: l. Drury TOPP 7-1

ZINK: l. Paulson (Clovis) I-D 2:16

TIM: d. Garza (Oakdale) 5-2

TIM: d. Bailey (Shasta) 14-3

TIM: l. Heras (Turlock) 10-9

TIM: l. Garza (Oakdale) 4-3

MC: d. Ruffinelli (L. Lomas) 7-0

MID: l. Jacinto (Gilroy) 4-0

MID: d. Farrell TUT 4-2

MID: l. Leake (Buchanan) 6:30

MID: l. Ruffinelli (L. Lomas) DQ

BVAL: d. Gregerson (Liberty)

NCS: d. Ruffinelli (L. Lomas) 9-3

NCS: d. Hilt (DL Salle) 10-2

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd NCS, 8th CA (120)

17: 1st NCS, 3-2 CA (106)

16: 7th NCS (106)

10

11

Raul

Valdovinos

SOPHOMORE

Clovis West

CENTRAL

3-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

3-2 Doc Buchanan (126)

2nd Five Counties (126)

I-D Qtrs. Gilroy Mid Cals (126)

4th Central Division 1 (126)

 

4th Central Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Ivaldi (DO)

1-0 vs. E. Rivera (SELM)

 

1-1 vs. Jacinto (GIL)

1-3 vs. Leake (BUC)

 

0-2 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Nunez (BA)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Hayes (NVW)

0-1 vs. Crook (ELK)

ZINK: d. Bernardo (Logan) 16-3

ZINK: l. Hayes (Northview) 7-1

ZINK: l. Crook (Elk Grove) 5-4

DOCB: l. Leake (Buchanan) 8-4

DOCB: d. Gregerson (Liberty) 4:34

DOCB: d. Menozzi LKHI 10-5

DOCB: d. Ivaldi (Del Oro) 8-1

DOCB: l. Jacinto (Gilroy) 3-1

5C: d. E. Rivera (Selma) 2-1

5C: d. Jacinto (Gilroy) 6-5

5C: l. Nunez (Bishop Am.) 5-2

MID: l. Leake (Buchanan) 4-2

C1: d. Leake (Buchanan) 5-3

C1: d. Rhoads (Clovis) 9-2

C1: l. Murphy (Clovis N.) 5:16

C1: l. Joint (Lemoore) 2-0

CS: l. Leake (Buchanan) 1-0

CS: d. East (Bakersf.) 1:11

CS: d. Olea (Exeter) 13-5

CS: d. Reyes (Frontier) I-D

CS: l. Murphy (Clovis N.) 10-7

 

MASTERS/STATE:

18: 6th CS, 0-2 CA (126)

11

12

Ryan Spangler

JUNIOR

Sultana

SOUTHERN

1st Victor Valley Dick Comly (132)

6th El Cajon Invite (132)

1st Canyon S. Raul Huerta (OW, 132)

4-2 Doc Buchanan (126)

4th Temecula Valley B4B (126)

1st Mojave River League (126)

1st SS Eastern Div. (126)

 

3rd Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hilt (DLS)

1-0 vs. Lepe (SFO)

1-0 vs. Ivaldi (DO)

1-0 vs. Takara (TV)

1-0 vs. M. Magana (SERV)

 

0-2 vs. Nunez (BA)

0-2 vs. Reyes (FRO)

0-1 vs. Leake (BUC)

0-1 vs. Vale (POW)

DC: d. Cuttress (Santiago) 3:55

DC: d. Mendoza (Yucaipa) 3:38

ELC: l. Reyes (Frontier) 7-3

ELC: l. Vale (Poway) 4-2

ELC: l. Tellez CIEN 4-1

RH: d. Garduno (Indio) 3:28

DOCB: l. Ragusin MONT 4:24

DOCB: d. B. Benevidez (Porter.) 2:54

DOCB: d. Lepe (S. Fernando) 8[-2

DOCB: l. Nunez (Bishop Am.) 7-2

TV: d. McNicholl (Walnut) 5:06

TV: d. Hilt (DL Salle) 4-2

TV: l. Reyes (Frontier) 9-0

TV: d. Ivaldi (Del Oro) 6-2 SV1

TV: l. Leake (Buchanan) 2-0

MRL: d. Davis (Oak H.) 15-2

SSE: d. Acosta (Paloma V.) 3-1

SSE: d. Mendoza (Yucaipa) 1:40

SS: d. Yamasaki (D. Pueblos) 2:52

SS: d. Francisco (Royal) 5:59

SS: l. Nunez (Bishop Am.) 9-3

SS: d. Molina (Canyon Sp.) 4:27

SS: d. Takara (Temecula V.) 6-1

SS: d. M. Magana (Servite) 6-0

 

MASTERS/STATE:

18: 7th SS, 3-2 CA (113)

17: 1-2 SS (106)

 

NATIONALS:

8th 18 Jr. Nationals Folkstyle (126)

12

30

Adrian Heras

JUNIOR

 

Turlock

SAC JOAQUIN

7th Elk Grove Curt Mettler (132)

1st Turlock Bulldog Classic (132)

3rd Chico Rios Memorial (126)

2nd Tim Brown Memorial (126)

3rd CIT Morro Bay (126)

1st Central CA Athl. League (126)

1st Sac Joaquin Division 2 (126)

 

1st Sac Joaquin Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Alanis (FRNK)

1-0 vs. Ivaldi (DO)

1-0 vs. Thornton (SUT)

2-0 vs. Blackwell (TRA)

 

1-1 vs. Lopez (FOL)

 

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Kremer (CHE)

0-1 vs. Mora (PV)

ELK: l. Lopez (Folsom) 16-11

ELK: d. Moussalli (Granada) 7-0

TUR: d. Carter (Hilmar) fall

TUR: d. Lopez (Folsom) fall

CHI: d. Babbini (Roseville) fall

CHI: d. Lundquist (Oakmont) fall

CHI: l. Mora (Pleasant V.) 15-11

CHI: d. Pineda (Chico)

CHI: d. Thornton (Sutter)

TIM: d. Burnett (Vista DL) fall

TIM: d. Duncan (Vista DL) 15-0

TIM: l. Kremer (Chester) 5-1

CIT: l. Joint (Lemoore) 10-7

CIT: d. Francisco (Royal) 14-3

CIT: d. Beecham (Morro B.) 2-1

CIT: d. Blackwell (Tracy) 12-2

CCAL: d. Rabenberg (Pitman)

SJ2: d. Blackwell (Tracy)

SJ2: d. Lee (Bella Vista)

SJS: d. Crook (Elk Grove) 6-2

SJS: d. Alanis (Franklin) 3-2

SJS: d. Ivaldi (Del Oro) 8-4

 

MASTERS/STATE:

18: 2-2 SJS (120)

 

 

13

13

Evan Ivaldi

SOPHOMORE

Del Oro

SAC JOAQUIN

2nd Vista Del Lago Eagle (138)

0-2 Walsh Ironman-OH (132)

3rd Sierra Nevada Classic (132)

1-2 Doc Buchanan (126)

6th Temecula Valley B4B (126)
1st Sierra Foothill League (126)

1st Sac Joaquin Division 1 (126)

 

2nd Sac Joaquin Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Garza (OAK)

1-0 vs. Alanis (FRK)

1-0 vs. Holman (ELC)

1-0 vs. Takara (TV)

1-0 vs. Crook (ELK)

 

0-1 vs. Porter (OAK)

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Salas (SJB)

0-1 vs. Spangler (SUL)

0-1 vs. Valdovinos (CW)

0-1 vs. Heras (TUR)

0-1 vs. Othman (BEN)

VDL: l. Othman (Benicia) 6-3

SN: d. Jimenez (Escalon) 5-0

SN: d. Sego SPAS 1:34

SN: d. Holman (El Capitan) 2:43

DOCB: d. Hacker MONA 7-0

DOCB: l. Porter (Oakdale) 5:03

DOCB: l. Valdovinos (Clovis W.) 8-1

TV: d. Curtis SHDR 9-4

TV: l. Ramirez (Rowland) 8-0

TV: d. Takara (Temecula) 6-1

TV: d. Zernich GRNV 4:15

TV: l. Spangler (Sultana) 6-2 SV1

TV: l. Salas (SJ Bosco) 7-2

SFL: d. Lopez (Folsom) 7-4

SJ1: d. Crook (Elk Grove) 2:28

SJ1: d. Alanis (Franklin) 5-4

SJS: d. Shirar (Vacaville) 6-0

SJS: d. Garza (Oakdale) 10-1

SJS: l. Heras (Turlock) 8-4

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd SJS, 4-2 Top 12 CA (106)

 

 

14

14

Edison Alanis

SENIOR

 

Franklin

SAC JOAQUIN

1st Oakdale James Riddle (132)

2nd Modesto Mike Tamana (132)

2nd Upland Black Watch (132)

0-2 Doc Buchanan (126)

1st Granada Mat Classic (132)
3rd Pitman Rumble Jungle (132)

1st Delta League (126)

2nd Sac Joaquin Division 1 (126)

 

3rd Sac Joaquin Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Hilt (DLS)

1-0 vs. Garza (OAK)

1-0 vs. Othman (BEN)

1-0 vs. Crook (ELK)

 

0-1 vs. Heras (TUR)

0-2 vs. Holman (ELC)

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Porter (OAK)

0-1 vs. Ivaldi (DO)

0-1 vs. Acosta (PV)

DUAL: d. Chavez (Chico) 6-2

OAK: d. Bergstrom (Foothill) fall

OAK: d. Hilt (DL Salle) 4-2

MT: d. Garcia (Livingston) fall

MT: d. Davis (Sonora) 4-1

MT: l. Holman (El Capitan) 6-4

UP: d. Palafox (Carter) 2:26

UP: l. Ramirez (Rowland) 14-5

DOCB: l. Porter (Oakdale) 15-0

DOCB: l. Acosta (Paloma V.) 4-0

MAT: d. Diaz (Downey) 2:23

MAT: d. Othman (Benicia) 0:52

PIT: l. Holman (El Capitan)

PIT: d. Navarro (Pacheco)

DL: d. Crook (Elk Grove) 4-3

SJ1: d. Lopez (Folsom) 6-2

SJ1: l. Ivaldi (Del Oro) 5-4

SJS: l. Heras (Turlock) 3-2

SJS: d. Shirar (Vacaville) 4-2 OT

SJS: d. Garza (Oakdale) 2-1

 

MASTERS/STATE:

18: 4th SJS, 2-2 CA (126)

17: 1-2 SJS (120)

16: 8th SJS (113)

15

15

Riley Hilt

SENIOR

De La Salle

NORTH COAST

2nd Bakersfield Rumble Rig (132)

2nd Oakdale James Riddle (132)

I-D, Reno TOC (132)

1-2 Doc Buchanan (126)

8th Temecula Valley B4B (126)

1st East Bay Athl. League (126)

 

2nd North Coast Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Lepe (SFO)

1-0 vs. Garza (OAK)

1-0 vs. Blackwell (TRAC)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Salas (SJB)

0-1 vs Unpingco (FRE)

0-1 vs. Spangler (SUL)

0-1 vs. Alanis (FRK)

0-1 vs. B. Benevidez (POR)

BAK: d. Owen (Temecula)

BAK: d. Lepe (S. Fernando)

BAK: l. Nagao (Esperanza) 5-1

OAK: d. Carter (Hilmar)

OAK: d. Garza (Oakdale)

OAK: l. Alanis (Franklin) 4-2

DOCB: l. Schwartz POND 20-5

DOCB: d. Blackwell (Tracy) 13-4

DOCB: l. B. Benevidez (Porter.) 1:55

TV: d. Gonzales (Great O.) 2:43

TV: l. Spangler (Sultana) 4-2

TV: l. Salas (SJ Bosco) 2-0

TV: l. Zernich GRNV 13-4

NCS: d. Gregerson (Liberty) 7-3

NCS: l. Unpingco (Freedom) 10-2

 

MASTERS/STATE:

18: 3rd NCS, 3-2 CA (120)

17: 4th NCS (106)

16

16

Kobe Lepe

SENIOR

San Fernando

LOS ANGELES

3rd Bakersfield Rumble Rig (132)

1st BA Brute Rumble (OW, 126)

1st Canyon Sp. Raul Huerta (126)

3-2 Doc Buchanan (126)

1st San Fern. Sam DeJohn (126)

1st LA City Regionals (126)

 

1st Los Angeles Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Valencia (NVW)

1-0 vs. Lake (BUC)

1-0 vs. Olea (EVE)

1-0 vs. Schumm (CH)

1-0 vs. Acosta (PV)

 

0-1 vs. Porter (OAK)

0-1 vs. Spangler (SUL)

0-1 vs. Hilt (DLS)

BAK: d. Valencia (Northview)

BAK: l. Hilt (DL Salle)

BAK: d. Acosta (Paloma V.)

RH: d. Molina (Canyon Sp.) 11-3

RH: d. Schumm (Citrus H.) 5-4

DOCB: l. Porter (Oakdale) 9-2

DOCB: d. Olea (Exeter) 3-0

DOCB: d. Lake (Buchanan) 6-5

DOCB: l. Spangler (Sultana) 8-2

 

MASTERS/STATE:

18: 1st LAS, 0-2 CA (120)

17: 1st LAS, N/A CA (113)

16: 3rd LAS (106); DQ

17

17

Marcos

Magana

SENIOR

Servite

SOUTHERN

3rd Westminster Cossarek (132)

3rd La Costa Canyon Hamada (132)

2nd Marina Mann Classic (132)

2-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

7th Five Counties (126)

7th CIT Morro Bay (132)

2nd Trinity League (126)

1st SS Central Div. (126)

 

4th Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Valencia (NVW)

1-0 vs. Mendoza (YUC)

1-0 vs. Gayer (CCH)

1-0 vs. B. Benevidez (POR)

 

2-1 vs. McLaughlin (MD)

 

0-1 vs. Jacinto (GIL)

0-1 vs. E. Rivera (SELM)

0-1 vs. Takara (TV)

0-1 vs. Spangler (SULT)

0-1 vs. Hayes (NVW)

0-1 vs. Lorenzo (SJB)

0-1 vs. L. Gioffre (BUC)

0-2 vs. Hallmark (SCRP)

0-1 vs. Heller (BH)

COS: l. Medina (Servite) 15-4

COS: d. Gayer (Calvary Ch.) 6-3

LCC: d. Rizzo (Rancho B.) 7-1

LCC: l. Hallmark (Scripps R.) 1:20

LCC: d. Levine (Mt. Carmel) 5-1

LCC: d. Rizzo (Rancho B.) 6-3

DUAL: d. Owen (Temecula) 10-1

MAN: d. Benevidez (Porterv.) 3-2

MAN: d. Sanin (Gabielino) 4-3

MAN: l. Medina (Servite) 7-6

ZINK: l. Hayes (Northview) 4-0

ZINK: d. Ching (Mater Dei C.) 7-2

ZINK: d. Bernardo (Logan) 10-2

ZINK: l. L. Gioffre (Buchan.) 3-2 TB1

5C: d. McLaughlin (Mater D.) 7-5

5C: d. Francisco (Royal) 6-2

5C: l. Jacinto (Gilroy) 3-1

5C: l. E. Rivera (Selma) 5-3

5C: d. Bui (Westminster) 1-0

DUAL: l. Lorenzo (SJ Bosco) 3:02

CIT: d. Rodriguez (Redwood) 5:50

CIT: l. Hallmark (Scripps) 9-5

CIT: d. Juarez (Coalinga) 11-5

CIT: l. Heller (Beverly H.) 4-1

TL: l. McLaughlin (Mater Dei) 7-6

SSCE: d. Ballad. (Shadow H.) 4:21

SSCE: d. McLaughlin (Mater D.) 11-7

SS: d. Herrera (Sonora) 7-5

SS: l. Takara (Temecula) 4-3

SS: d. Mendoza (Yucaipa) 4-2

SS: d. Herrera (Sonora) I-D

SS: d. Valencia (Northview) 5-3 SV1

SS: l. Spangler (Sultana) 6-0

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (138)

18

18

Ceasar Garza

FRESHMAN

Oakdale

SAC JOAQUIN

5th Bakersfield Rumble Rig (132)

3rd Oakdale James Riddle (132)

8th Reno TOC (126)

2-2 Doc Buchanan (126)

3rd Tim Brown Memorial (126)

2nd CIT Morro Bay (126)

1st Valley Oak League (126)

1st Sac Joaquin Division 3 (126)

 

4th Sac Joaquin Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Sanchez (DLS)

1-0 vs. Rhoads (CLO)

1-0 vs. Valencia (NVW)

1-0 vs. Blackwell (TRA)

 

1-2 vs. Unpingco (FRE)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Hilt (DLS)

0-1 vs. Ivaldi (DO)

0-1 vs. Alanis (FRK)

DUAL: l. Unpingco (Freedom)

BAK: l. Nagao (Esperanza) major

BAK: d. Sanchez (DL Salle)

BAK: d. Valencia (Northview)

OAK: d. C. Mirelez (Patterson) fall

OAK: l. Hilt (DL Salle)

OAK: d. Bergstrom (Foothill)

RTOC: l. Schwartz POND 3:18

DOCB: d. Rhoads (Clovis) 5-1

DOCB: l. Howard BERG 3:18

DOCB: l. Helt PINV 8-4

TIM: l. Unpingco (Freedom) 5-2

TIM: d. C. Mirelez (Patterson) 4-0

TIM: d. Burnett (Vista DL) 6-3

TIM: d. Unpingco (Freedom) 4-3

TIM: d. Duncan (Vista DL) fall

CIT: d. C. Mirelez (Patterson) 6-1

CIT: d. Beecham (Morro B.) 15-0

CIT: l. Joint (Lemoore) 7-2

SJ3: d. Lundquist (Oakmont) fall

SJ3: d. Burnett (Vista DL) 7-1

SJS: d. Lopez (Folsom) 3-1

SJS: d. Lee (Bella V.) 5:43

SJS: l. Ivaldi (Del Oro) 10-1

SJS: d. Blackwell (Tracy) 2-0 OT

SJS: l. Alanis (Franklin) 2-1

 

19

19

Austin Rhoads

FRESHMAN

Clovis

CENTRAL

3rd Newbury Park. Inv. (132)

3rd Clovis West Shootout (132)

3rd Los Banos Morning Star (132)

8th Buchanan Zinkin Classic (132)

2-2 Doc Buchanan (126)

1st Redwood Invite (132)

3rd Pitman Rumble Jungle (126)

1st Mission San Jose Inv. (126)

6th Central Division 1 (126)

 

5th Central Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Chavez (CNTL)

1-0 vs. Wang (PA)

1-0 vs. Kroesen (LH)

1-0 vs. Ruffinelli (LL)

1-0 vs. Bedrosian (COA)

1-0 vs. Gonzalez (SGR)

1-0 vs. Reyes (HANF)

 

1-1 vs. Castro (GIL)

 

0-1 vs. Murphy (CN)

0-2 vs. Franco (CN)

0-1 vs. Reyes (FRO)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Leake (BUC)

0-1 vs. Valdovinos (CW)

0-1 vs. Salas (SJB)

0-1 vs. Holman (ELC)

0-1 vs. Luna (VV)

0-1 vs. Garza (OAK)

NP: l. Vale (Poway) 1:40

NP: d. Kephart (Arroyo Grande) 5:22

CW: l. Castro (Gilroy) 14-11

CW: d. Francisco (Royal) 3:00

CW: d. Castro (Gilroy) 12-6

LB: l. Paulson (Clovis) 7-3

LB: d. Diaz (East Un.) 5-0

ZINK: d. Krosen (Laguna H.) 9-8

ZINK: l. Franco (Clovis N.) 12-1

ZINK: d. Ruffinelli (L. Lomas) 2:43

ZINK: l. Holman (El Capitan) 7-4

ZINK: l. Luna (Victor V.) 4-1

DOCB: l. Garza (Oakdale) 5-1

DOCB: d. Ching (MD Catholic) 7-3

DOCB: l. Salas (SJ Bosco) 6-0

RED: d. Beecham (Morro B.) 5-0

RED: d. Rodriguez (Redwood) 5:29

DUAL: l. Franco (Clovis N.) fall

PIT: d. Granada (Clovis)

PIT: l. Araugo (El Capitan)

PIT: d. Williams (Franklin)

MSJ: d. Gregerson (Liberty) 10-7

MSJ: d. Wang (Palo Alto) 7-2

C1: l. Reyes (Frontier) 5-4

C1: d. East (Bakersf.) 12-2

C1: d. Chavez (Central) 1:56

C1: l. Valdovinos (Clovis W.) 9-2

C1: l. Leake (Buchanan) 9-2

CS: d. Reyes (Hanford) 6-0

CS: l. Joint (Lemoore) 3:56

CS: d. Gonzalez (Sanger) 22-4

CS: d. Bedrosian (Coalinga) 10-8

CS: l. Murphy (Clovis N.) 2:14

CS: d. Reyes (Frontier) I-D

 

20

24

Mark Takara

FRESHMAN

 

Temecula

Valley

SOUTHERN

2nd Bakersfield Rumble Rig (120)

4-0 Mustang Stampede-NV (120)

5-2 Reno TOC (126)

1st Arlington Riverside Cty. (126)

4-2 Temecula Valley B4B (126)

1st Southwestern League (126)

3rd SS Inland Division (126)

 

5th Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. M. Magana (SERV)

1-0 vs. M. Medina (SERV)

1-0 vs. Valencia (NVW)

1-0 vs. Bueno (CNT)

1-0 vs. Yamasaki (DPU)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Spangler (SULT)

0-2 vs. Salas (SJB)

0-1 vs. Ivaldi (DO)

0-1 vs. Ozuna (FRO)

BAK: d. Bashor (Oakdale) fall

BAK: l. Ozuna (Frontier)

DUAL: d. M. Medina (Servite) 14-11

RTOC: d. Bergstrom (Foothill) 4-1

ARL: d. Bueno (Centennial) 3-2

ARL: d. Molina (Canyon S.) 3-0

TV: l. Salas (SJ Bosco) 7-2

TV: d. Godinez (Bonita) 7-2

TV: d. Behnke (ML King) 9-4

TV: l. Ivaldi (Del Oro) 6-1

DUAL: l. Salas (SJ Bosco) 5-2

SL: d. Gonzales (Great O.) 3:57

SSI: d. Flores (Irvine) 4:47

SSI: l. Ramirez (Rowland) 20-4

SSI: d. Yamasaki (D. Pueblos) 12-0

SSI: d. Flores (Irvine) 6-1

SS: d. Dean (Tesoro) 7-1

SS: d. Che (San Marino) 5-4

SS: d. M. Magana (Servite) 4-3

SS: l. Nagao (Esperanza) 10-2

SS: l. Spangler (Sultana) 6-1

SS: d. Valencia (Northview) 4-3

 

21

20

Andrew Wang

SENIOR

Palo Alto

CENTRAL COAST

1st HMB Peninsula Invite (126)

2nd Mission San Jose Inv. (126)

1st El Camino Colt Inv. (126)

1st Santa Clara Valley Athl. (126)

 

2nd Central Coast Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Arenas (LIN)

 

0-1 vs. Jacinto (GIL)

0-1 vs. Rhoads (CLO)

MSJ: d. Pilger (Dublin) 3:33

MSJ: d. Granada (Clovis) 9-2

MSJ: l. Rhoads (Clovis) 7-2

ELC: d. Arenas (Lincoln) 13-11

SCVAL: d. Murabito (L. Gatos) 17-5

CCS: l. Jacinto (Gilroy) 3-0

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd CCS, 2-2 CA (126)

17: 6th CCS (120)

16: 2-2 Qtrs. CCS (113)

22

29

Jake Mora

SENIOR

Pleasant Valley

NORTHERN

1st Orland Doc Petersen (126)

1st Oakdale James Riddle (126)

2nd Wheatland Savedra (126)

2nd Chico Rios Memorial (126)

I-D, Tim Brown Memorial (126)

2nd Corning Invite (126)

1st Eastern Athl. League (126)

1st North Division 1 (126)

 

1st Northern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Heras (TUR)

2-0 vs. Kremer (CHE)

1-0 vs. Edwards (WV)

 

2-1 vs. Stevens (GRI)

 

0-1 vs. Thornton (SUT)

0-1 vs. Niimi (GB)

0-1 vs. Duncan (VDL)

DP: d. Edwards (West Valley) 9-3

OAK: d. D. Williams (Franklin)

OAK: d. Sanchez (DL Salle) 6-3

WH: l. Thornton (Sutter)

CHI: d. Bernardo (Logan) major

CHI: d. Alemania (Rodriguez) fall

CHI: d. Heras (Turlock) 15-11

CHI: l. Niimi (Granite B.) fall

TIM: l. Duncan (Vista DL) 8-6

COR: d. Galvin (Modoc) fall

COR: l. Stevens (Gridley) fall

EAL: d. Pineda (Chico)

NS: d. Stevens (Gridley) 5-4

NS: d. Kremer (Chester) 7-3

NS: d. Stevens (Gridley) 5-4

NS: d. Kremer (Chester) 7-3

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd NS, 0-2 CA (120)

17: 1st NS, 0-2 CA (120)

16: 2nd NS, 0-2 CA (113)

23

23

Jason Valencia

SENIOR

Northview

SOUTHERN

1st Carter Classic (132)

6th Bakersfield Rumble Rig (132)

1st Mater Dei Scott Davis (OW, 132)

3-2 Buchanan Zinkin Classic (126)

5th Five Counties (126)

1st Montclair Bob Bellott (126)

2nd Valle Vista League (126)

2nd SS Inland Division (126)

 

6th Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Thornton (SUT)

1-0 vs. Molina (CSP)

 

1-1 vs. Herrera (SON)

 

0-2 vs. Nunez (BA)

0-2 vs. Ramirez (ROW)

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. E. Rivera (SELM)

0-1 vs. M. Magana (SERV)

0-1 vs. Lepe (SFO)

0-1 vs. Takara (TV)

0-1 vs. Garza (OAK)

CAR: d. J. Garduno (Indio) 9-4

CAR: d. B. Palafox (Carter) 6-1

CAR: d. Diamond (Diamond B.) 8-2

BAK: l. Lepe (S. Fernando)

BAK: d. Owen (Temecula)

BAK: l. Garza (Oakdale)

ZINK: d. Lake (Buchanan) 9-7 SV1

ZINK: l. Drury TOPP 7-3

ZINK: d. Thornton (Sutter) 2:00

ZINK: l. Paulson (Clovis) 11-2

5C: d. Cortina (Alta Loma) 5:16

5C: d. Flores (Irvine) 3:04

5C: l. Herrera (Sonora) 3:40

5C: l. Nunez (Bishop Am.) 5-2

5C: l. E. Rivera (Selma) 6-2

5C: d. Herrera (Sonora) 2:07

BB: d. Juandiego (La Puente) 8-2

VVL: l. Ramirez (Rowland) 9-3

SSI: d. Gomez (Chino H.) 3:35

SSI: l. Ramirez (Rowland) 16-5

SS: d. McNicholl (Walnut) 0:45

SS: d. Molina (Canyon Sp.) 7-4

SS: l. Nunez (Bishop Am.) 9-2

SS: l. M. Magana (Servite) 5-3 SV1

SS: l. Takara (Temecula) 4-3

 

MASTERS/STATE:

18: 2-3 Qtrs. SS (126)

17: 1-2 SS (120)

 

NATIONALS:

7th '18 Junior Nationals Folkstyle (126)

4th 17 Junior Nationals Folkstyle (120)

24

31

Korey

Mendoza

JUNIOR

Yucaipa

SOUTHERN

2nd Victor Valley Dick Comly (132)

2nd San Gabriel West Coast Cl. (132)

2nd Cerritos TOC (126)

1st San Bernardino County (126)

1st Citrus Belt League (126)

2nd SS Eastern Div. (126)

 

9th Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Nava (BIR)

1-0 vs. Herrera (SON)

1-0 vs. Uyesaka (DPU)

2-0 vs. Molina (CSP)

1-0 vs. Acosta (PV)

1-0 vs. Yamasaki (DPU)

1-0 vs. Mejia (COL)

 

0-1 vs. Nagao (ESP)

0-1 vs. Miranda (POW)

0-1 vs. Nunez (BA)

0-2 vs. Spangler (SULT)

0-1 vs. M. Magana (SERV)

DC: d. Brewer (Brawley) 19-2

DC: l. Spangler (Sultana) 3:38

WCC: d. Nava (Birmingham) 11-5

WCC: l. Nunez (Bishop Am.) 8-2

CTOC: d. Francisco (Royal) 10-3

CTOC: d. Herrera (Sonora) 1:35

CTOC: d. Uyesaka (D. Pueblos) 7-4

CTOC: l. Miranda (Poway) 6-1

SB: d. Molina (Canyon Sp.)

SSE: d. Molina (Canyon Sp.) 6-1

SSE: l. Spangler (Sultana) 1:40

SS: d. Bui (Westminster) 3:59

SS: l. Nagao (Esperanza) 16-0

SS: d. Yamasaki (D. Pueblos) 9-8

SS: d. Mejia (Colony) 19-3

SS: l. M. Magana (Servite) 4-2

SS: d. Lo (LB Poly) 7-1

SS: d. Acosta (Paloma V.) 3-2

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SS (126)

17: 1-2 SS (120)

 

 

25

25

Marco Ruffinelli

SENIOR

Las Lomas

NORTH COAST

1st Elk Grove Curt Mettler (132)

4-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

1st Aptos Lovell Holiday (132)

0-2 Doc Buchanan (126)

1st San Ramon Valley Inv. (132)

2nd Maria Carr. Puma Classic (126)

5th Gilroy Mid Cals (126)

1st Diablo Athl. League (126)

 

3rd North Coast Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Olea (EXE)

1-0 vs. Crook (ELK)

1-0 vs. Thornton (SUT)

1-0 vs. Gregerson (LIB)

 

0-1 vs. Reyes (FRO)

0-1 vs. Jacinto (GIL)

0-2 vs. Unpingco (FRE)

0-1 vs. Kroesen (LH)

0-1 vs. Rhoads (CLO)

ELK: d. Crook (Elk Grove) 9-2

ELK: d. Lopez (Folsom) 3:55

ELK: d. Burnett (Vista DL) 1:00

ZINK: l. Kroesen (Laguna H.) 9-2

ZINK: d. Olea (Exeter) 2-0

ZINK: d. Behnke (ML King) I-D

ZINK: l. Rhoads (Clovis) 2:43

APT: d. Alfaro (Gonzales) 14-3

APT: d. Moussalli (Granada) 6-0

DOCB: l. Schwartz POND 4:32

DOCB: l. Helt PINV 4:49

MC: d. Thornton (Sutter) 3-2

MC: l. Unpingco (Freedom) 7-0

MID: d. Murabito (L. Gatos) 11-2

MID: l. Reyes (Frontier) 5-0

MID: d. Mosqueda (Watsonv.) 2:45

MID: l. Jacinto (Gilroy) 5-1

MID: d. Unpingco (Freedom) DQ

DAL: d. Sanchez (Northg.) 6-3

NCS: d. Moore (Del Norte) 10-1

NCS: l. Unpingco (Freedom) 9-3

NCS: d. Pilger (Dublin) 12-3

NCS: d. Gregerson (Liberty) 9-0

 

MASTERS/STATE:

18: 5th NCS (126)

17: 2-2 NCS (113)

26

27

Erik Olea

SENIOR

Exeter

CENTRAL

0-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

2nd Upland Black Watch (126)

1-2 Doc Buchanan (126)

1st Redwood Invite (132)

2nd Central Division 2 (126)

 

7th Central Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Acosta (PV)

1-0 vs. Reyes (HANF)

1-0 vs. Gonzalez (SGR)

 

1-1 vs. Bedrosian (COA)

 

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Valdovinos (CW)

0-1 vs. Luna (VV)

0-1 vs. Lepe (SFO)

0-1 vs. Ruffinelli (LL)

0-1 vs. Thornton (SUT)

ZINK: l. Luna (Victor V.) 10-9

ZINK: l. Ruffinelli (L. Lomas) 2-0

UP: d. Saucedo (Riverside P.) fall

UP: l. Thornton (Sutter) 3-2

DOCB: d. Acosta (Paloma V.) 7-1

DOCB: l. Cardenas POM 11-0

DOCB: l. Lepe (S. Fernando) 3-0

RED: d. A. Bartolome (Chavez) 6-1

C2: d. Reyes (Hanford)

C2: l. Bedrosian (Coalinga)

CS: d. East (Bakersf.) 2:29

CS: d. Gonzalez (Sanger) 3:39

CS: l. Murphy (Clovis N.) 14-5

CS: d. Reyes (Hanford) 4-1

CS: l. Valdovinos (Clovis W.) 13-5

CS: d. Bedrosian (Coalinga) I-D

 

MASTERS/STATE:

18: 9th CS, 3-2 CA (120)

17: 8th CS, 2-2 CA (113)

16: 10th CS, 1-2 CA (106)

27

28

Dallas Stevens

SOPHOMORE

Gridley

NORTHERN

2nd Chico Rios Memorial (132)

4th Tim Brown Memorial (132)

1st Corning Invite (OW, 126)

1st Butte Valley League (126)

1st North Division 2 (126)

 

2nd Northern Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Kremer (CHE)

 

1-1 vs. Eldrige (FOL)

 

0-1 vs. Mora (PV)

0-1 vs. Ignatov (LIB)

CHI: d. Eldridge (Folsom) fall

CHI: l. Sego SPAS 7-3

TIM: l. Ignatov (Liberty) 6-4

TIM: d. Murphy (Oakmont) fall

TIM: d. Moore (Del Norte) fall

TIM: l. Eldridge (Folsom) 7-5

COR: d. Mora (Pleasant V.) fall

NS: l. Mora (Pleasant V.) 5-4

NS: d. Galvin (Modoc) 5:35

NS: d. Kremer (Chester)

 

MASTERS/STATE:

18: 2nd SJS, 1-2 CA (113)

28

32

Connor Shirar

SENIOR

Vacaville

SAC JOAQUIN

5-1 Vacaville Larry Nelson (132)

2nd Clovis West Shootout (132)

3-2 Reno TOC (132)

4-1 The Clash XVII-MN (126)

1st Monticello Empire League (126)

3rd Sac Joaquin Division 2 (126)

 

5th Sac Joaquin Section (126)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Blackwell (TRA)

1-0 vs. Tanner (PR)

1-0 vs. Burnett (VDL)

 

1-1 vs. Lee (BV)

 

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Paulson (CLO)

0-1 vs. Alanis (FRK)

DUAL: d. Lee (Bella Vista) 5-2

DUAL: d. Tanner (Paso Robles)

DUAL: d. Fong (Windsor) fall

DUAL: l. Murphy (Clovis No.) 14-6

CW: d. Francisco (Royal) 1-0

CW: l. Paulson (Clovis) 1:55

SJ2: l. Lee (Bella Vista)

SJ2: d. Blackwell (Tracy) DEF

SJS: d. Lundquist (Oakmont) 3:20

SJS: l. Ivaldi (Del Oro) 6-0

SJS: d. C. Mirelez (Patterson) 2:41

SJS: d. Burnett (Vista DL) 5-2

SJS: l. Alanis (Franklin) 4-2 OT

SJS: d. Blackwell (Tracy) 0:50

 

MASTERS/STATE:

18: 6th SJS, 0-2 CA (126)

17: 2-2 SJS (132)

29

35

Eli Blackwell

JUNIOR

 

Tracy

SAC JOAQUIN

2nd Tokay Rod Gaines Inv. (138)

2nd Castro Vly. Bay Area 56 (138)

1st Brentwood Lou Bronzan (132)

0-2 Doc Buchanan (126)

1st SacTown Showdown (132)

1st San Ramon Valley Inv. (126)

4th CIT Morro Bay (126)

4th Sac Joaquin Division 2 (126)

 

6th Sac Joaquin Section (126)

 

Key H2H Results:

1-0 vs. Gonzalez (SGR)

1-0 vs. Lopez (FOL)

1-0 vs. Crook (ELK)

1-0 vs. Bartolome (CHAV)

1-0 vs. Sanchez (HER)

 

0-1 vs. Murphy (CN)

0-1 vs. Joint (LEM)

0-1 vs. Hilt (DLS)

0-2 vs. Heras (TUR)

0-1 vs. Alanis (FRK)

0-1 vs. Garza (OAK)

0-2 vs. Shirar (VAC)

0-1 vs. Jimenez (ESC)

TOK: l. Jimenez (Escalon)

BA: d. Heydarpour (Palo Alto) 11-5

BA: l. Mandler (S. Leandro) 4:40

LB: d. Sanchez (Heritage) 4-3

LB: d. Igantov (Liberty) 1:20

DOCB: l. Murphy (Clovis N.) 19-4

DOCB: l. Hilt (DL Salle) 13-4

CIT: d. Bartolome (Chavez) 3-1

CIT: l. Joint (Lemoore) 4-2

CIT: d. Gonzalez (Sanger) 1:45

CIT: l. Heras (Turlock) 12-2

SJ2: l. Heras (Turlock) fall

SJ2: l. Shirar (Vacaville) DEF

SJS: d. Carter (Hilmar) 4-1

SJS: l. Alanis (Franklin) 5:52

SJS: d. Lopez (Folsom) 13-5

SJS: d. Crook (Elk Grove) 7-1

SJS: l. Garza (Oakdale) 2-0 OT

SJS: l. Shirar (Vacaville) 0:50

 

MASTERS/STATE:

18: 4th SJS, 0-2 CA (113)

17: 2-2 Qtrs. SJS (106)

30

37

Daymeond

Molina

SENIOR

Canyon

Springs

SOUTHERN

4-2 Carter Classic (132)

1st Rim World Beresford (132)

2nd Citrus Hill Hawks Nest (132)

5th Canyon Sp. Raul Huerta (126)

2nd Arlington Riverside Cty. (126)

2nd San Bernardino County (126)

1st Sunbelt League Finals (126)

4th SS Eastern Div. (126)

 

7th Southern Section (126)

 

Key H2H Results:

2-0 vs. Bueno (CENT)

1-0 vs. McLaughlin (MD)

2-0 vs. Davis (OH)

1-0 vs. Herrera (SON)

 

1-1 vs. Garduno (IND)

1-2 vs. Acosta (PV)

 

0-1 vs. Spangler (SULT)

0-1 vs. Lepe (SFO)

0-1 vs. Valencia (NVW)

0-1 vs. Takara (TV)

0-2 vs. Mendoza (YUC)

0-1 vs. Palafox (CAR)

CAR: l. McIlvain (Upland) 3:15

CAR: l. Garduno (Indio) 11-8

CH: d. Garduno (Indio) fall

CH: l. Palafox (Carter) 8-4

RH: d. Bueno (Centennial) 3:47

RH: l. Lepe (San Fernando) 11-3

RH: l. Acosta (Paloma V.) 7-5

RH: d. Bueno (Centennial) 5:29

ARL: l. Takara (Temecula) 3-0

SB: l. Mendoza (Yucaipa)

SL: d. Acosta (Paloma V.) 10-8

SSE: l. Mendoza (Yucaipa) 6-1

SSE: d. Davis (Oak H.) 7-2

SSE: l. Acosta (Paloma V.) 8-2

SS: d. McLaughlin (Mater Dei) 5:51

SS: d. Barajas (ML King) 4:37

SS: l. Valencia (Northview) 7-4

SS: d. Davis (Oak H.) 10-9

SS: l. Spangler (Sultana) 4:27

SS: d. Herrera (Sonora) DEF

 

MASTERS/STATE:

18: 0-2 SS (120)

31

HM

Richie Herrera

JUNIOR

Sonora

SOUTHERN

3rd Costa Mesa Tourney (126)

1st El Dorado Invite (126)

1st Mater Dei Scott Davis (126)

2nd Brea Olinda Ed Springs (126)

I-D, Qtrs. Cerritos TOC (126)

6th Five Counties (126)

1st Freeway League (126)

4th SS Southern Div. (126)

 

8th Southern Section (126); DEF

 

CM: l. Sandoval (Santa Ynez) 4-3

MD: d. Carrillo (Northview) 8-4

BO: l. Uyesaka (D. Pueblos) fall

CTOC: l. Mendoza (Yucaipa) 1:35

5C: l. Valencia (Northview) 3:40

5C: d. Bui (Westminster) 11-3

5C: l. Jacinto (Gilroy) 2:20

5C: l. Valencia (Northview) 2:07

SSS: d. Che (S. Marino) 3:53

SSS: l. Nunez (Bishop AM.) 2:41

SSS: d. Camacho (Villa P.) 8-6

SSS: l. McNicholl (Walnut) 4:22

SS: d. Acosta (Paloma V.) 14-11

SS: l. M. Magana (Servite) 7-5

SS: d. Corkins (West Torr.) 21-5

SS: d. McLaughlin (Mater Dei) 11-5

SS: d. Lo (LB Poly) 12-3

SS: l. M. Magana (Servite) DEF

SS: l. Molina (Canyon Sp.) DEF

 

 

MASTERS/STATE:

18: 1-2 SS (120)

17: 1-2 SS (113)

32

36

Fernando

Gonzales

FRESHMAN

Sanger

CENTRAL

7th Chukchansi Invite (132)

1-2 Buchanan Zinkin Classic (132)

2nd Santa Ana ASICS SC Chall. (126)

5th CIT Morro Bay (126)

3rd Central Division 2 (126)

 

9th Central Section (126)

CHUK: d. Diaz (Downey) 7-4

CHUK: l. Joint (Lemoore) 15-3

CHUK: l. Rueda (Golden V.) 4:10

CHUK: d. Diaz (Downey) 4:22

DUAL: l. Rivera (Selma) 2:50

ZINK: l. Moussalli (Granada) 14-9

ZINK: l. Poland CCHV 5-3

ASC: l. Mata (Santa Ana) 3:43

CIT: l. Joint (Lemoore) 12-6

CIT: d. C. Mirelez (Patterson) 10-2

CIT: d. Bedrosian (Coalinga) 6-4

CIT: l. Blackwell (Tracy) 1:45

CIT: d. Beecham (Morro B.) 6-1

C2: l. Hunt (Liberty)

CS: l. Olea (Exeter) 3:39

CS: l. Rhoads (Clovis) 22-4

CS: d. Hunt (Liberty) 10-1

CS: d. Reyes (Hanford) I-D

 

33

40

Wyatt

Bedrosian

JUNIOR

 

Coalinga

CENTRAL

3rd Chukchansi Inv. (126)

1st Casa Roble Marty Manges (126)

3rd Watsonv. Apple Cider (126)

8th CIT Morro Bay (126)

1st Central Division 2 (126)

 

8th Central Section (126)

 

DUAL: l. Viveros (Kingsburg) 3-1

CHUK: l. Gayton (Lemoore) 2-0

CHUK: d. Prim (Grace Dav.) 9-8

CHUK: d. Murabito (L. Gatos) 10-2

MM: d. McCarver (Oak Ridge) fall

MM: d. Obien (Oakmont) fall

WAT: l. Murabito (L. Gatos) 7-6 TB1

WAT: d. Rossi (S. Benito) 3:47

CIT: d. Perez (Monache) 1:07

CIT: l. Beecham (Morro B.) 7-2

CIT: d. Conchola (Mayfair) 9-8

CIT: l. Gonzalez (Sanger) 6-4

CIT: l. Francisco (Royal) 4-2

C2: d. Olea (Exeter)

CS: d. Bartolome (Chavez) 3:02

CS: l. Reyes (Frontier) 5-0

CS: d. Hunt (Liberty) 1:05

CS: l. Rhoads (Clovis) 10-8

CS: l. Olea (Exeter) I-D

 

MASTERS/STATE:

18: 8th CS, 3-2 CA (106)

17: 0-2 CS (106)

34

HM

Christian

Antonio

SOPHOMORE

Evergreen

CENTRAL COAST

1st Fremont Webber Lawson (138)

1st Lincoln Nick Buzolich (138)

I-D, Sierra Nevada Classic (132)

1st Prospect Jim Root Memorial (132)

3rd Overfelt Classic (132)

1-2 Gilroy Mid Cals (132)

1st Blossom Valley Athl. (126)

 

3rd Central Coast Section (126)

JIM: d. Sanchez (Heritage) 4-3 TB1

OVE: l. Castro (Gilroy) 8-6 SV1

OVE: d. Alfaro (Gonzales) 3-1

MID: l. Tolentino (Poway) 13-0

MID: l. Jamarillo (Selma) 7-2

CCS: l. Wang (Palo Alto) 8-4

CCS: d. Rossi (San Benito) 1:44

CCS: d. Murabito (L. Gatos) 0:48

 

MASTERS/STATE:

18: 4th CCS (126)

35

HM

Alexander

Schwaebe

JUNIOR

San Diego

SAN DIEGO

1st Mar Vista Bud Harbin (126)

7th La Costa Canyon Hamada (126)

3-2 El Cajon Invite (126)

3rd MD Catholic King Beasts (126)

1st Mission Hills Invite (126)

1-2 Temecula Valley B4B (126)

1st Southwest Raiders Inv. (126)

1st Cathedral C. Willie Jones (126)

1st San Diego Division 1 (126)

 

2nd San Diego Section (126)

 

LC: l. M. Medina (Servite) 10-4

LC: d. Vasquez (Clovis E.) 3:56

LC: l. Dominguez (Alemany) 2:46

ELC: l. Tolentino (Poway) 0:46

ELC: l. Armstrong (Rancho B.) 4-2

MD: l. Ching (MD Catholic) 0:40

MH: d. Rodriguez (Escondido) 6-3

MH; d. Armstrong (Rancho B.) 1-0

B4B: l. Gonzales (Great O.) 2:37

B4B: l. Munoz (Temescal) 1:35

SW: d. Figueroa (Mar Vista) 3-2

WJ: d. Nguyen (Mira M.) 4-3

SD1: d. Armstrong (Rancho B.) 15-2

SDS: d. Armstrong (Rancho B.) 7-2

SDS: d. Figueroa (Mar Vista) 5-3

SDS: l. Miranda (Poway) 0:43

 

36

-

Gabriel Reyes

JUNIOR

Hanford East

CENTRAL

4th Pioneer Valley The Bash (132)

5th Dinuba Invite (126)

1-2 Five Counties (126)

5th Central Division 2 (126)

 

10th Central Section (126); I-D

 

PV: l. Porter (Paso Robles) 10-3

PV: l. Rueda (Golden Valley) 5-2

DIN: l. Araujo (El Capitan) 8-6

DIN: l. Combs (Frontier) 3-1

5C: l. McLaughlin (Mater D.) 8-0

5C: l. Cuamba LIB-NV 8-4

C2: l. Olea (Exeter)

C2: l. Gonzalez (Sanger)

CS: l. Rhoads (Clovis) 6-0

CS: l. Olea (Exeter) 4-1

CS: d. East (Bakersf.) 4-2

CS: l. Gonzalez (Sanger) I-D

 

MASTERS/STATE:

17: 9th CS, 0-2 CA (106)

37

-

Andy Nguyen

JUNIOR

Mira Mesa

SAN DIEGO

1st Carlsbad Invite (126)

1st Mira Mesa Marauder (126)

2-2 Temecula Valley B4B (126)

1st San Pasqual Invite (126)

2nd Cathedral C. Willie Jones (126)

5th San Diego Division 2 (126)

 

3rd San Diego Section (126)

 

CAR: d. Aguirre (Oceanside) 12-1

TV: l. Ramirez (J. Glenn) 4-1

TV: l. Davis (Oak H.) 4-0

SP: d. Rodriguez (Escondido) 6-2

WJ: l. Schwaebe (San Diego) 4-3

SD2:l. Escondido (Mira M.) 17-2

SD2: d. Sanchez (Fallbrook) 3:56

SD2: l. Sloat (Rancho BV) 3-2

SDS: d. Rodriguez (Escondido) 9-6

SDS: l. Miranda (Poway) 3:12

SDS: d. Coates (Grossmont) 6-5

SDS: d. Levine (Mt. Carmel) 11-3

 

38

-

Micah Levine

SENIOR

 

Mt. Carmel

SAN DIEGO

5th Newbury Park Inv. (132)

6th La Costa Canyon Hamada (132)

2-2 El Cajon Invite (132)

4th Arroyo Classic (126)

2-2 Temecula Valley B4B (126)

3rd Montclair Bob Bellott (126)

6th San Diego Division 3 (126)

 

4th San Diego Section (126)

 

NP: l. Behnke (ML King) 9-4

NP: l. Kephart (Arroyo Grande) 2-1

LCC: l. Nagao (Esperanza) 0:40

LCC: l. M. Magana (Servite) 5-1

LCC: l. Kalayanp. GV 10-3

ELC: l. L. Gioffre (Buchanan) 8-3

ELC: l. Tellez CIEN 1:26

ARR: l. Jiron (Cajon) 6-2

ARR: l. Reyes (South H.) 9-4

TV: l. Behnke (ML King) 17-1

TV: l. Barajas (ML King) 4-2

BB: d. Juandiego (La Puente) 2-1

SD3: l. Armstrong (Rancho B.) 7-3

SD3: l. Byrd (West H.) 9-1

SDS: d. Armstrong (Rancho B.) 7-3

SDS: d. Rodriguez (Escondido) 1:56

SDS: d. Figueroa (Mar Vista) 5-4 2OT

SDS: l. Nguyen (Mira Mesa) 11-3

 

MASTERS/STATE:

18: I-D, Qtrs. SDS (120)

17: 2-2 SDS (126)

39

-

Vyacheslav

Gevorkyan

SENIOR

Lowell

SAN FRANCISCO

2-2 Bay Area 56 Invite (132)

3rd Bill Martell Inv. (132)

1-2 Gilroy Mid Cals (126)

5th Granada Mat Classic (126)

5th El Camino Colt (126)

 

1st San Francisco Section (126)

BA: l. Unpingco (Freedom) 23-8

BA: l. Ikegami (Dublin) 13-7

BM: l. Dargani (Concord) 11-0

MID: l. Jacinto (Gilroy) 1:54

MID: l. Burdick TUT 11-2

ELC: l. Meyers (Menlo Ath.) 2:39

ELC: d. Lawrence (Oakland T.) 4:45

 

40

-

Royal

Lawrence

SOPHOMORE

Oakland Tech

OAKLAND

1-2 Bay Area 56 Inv. (126)

DEF Albany Kermit Bankson (126)

1-2 Mission San Jose (126)

6th El Camino Colt (126)

 

1st Oakland Athl. League (126)

BA: l. Morgan (Castro V.) 0:33

BA: l. Quiambao (Concord) 1:00

ALB: l. Pilger (Dublin) 5:15

MSJ: l. Barajas (WA-Fremont) 0:59

MSJ: l. Chang (Foothill) 10-2

ELC: l. Wang (Palo Alto) 3:37

ELC: l. Gevorkyan (Lowell) 4:45